Бившият областен управител проф. д. н. Пенчо Пенчев ръководи Стопанския факултет на ВТУ

Публикувано на чт, 23 ян. 2020
1576 четения

Проф. д.н. Пенчо Пенчев е бивш областен управител на област В. Търново. Казва, че докато бил на този пост, знанията и уменията, придобити като ръководител в университета му били от голяма полза. Чувства се удовлетворен, защото по време на двата си мандата не е допуснал грешки, с които да очерни името си. “Дали времето, в което бях областен управител, е било успешно, ще кажат хората. Радвам се, че и до днес не спират да ми се обаждат познати от различни институции, с които съм работил. И сега все още продължавам да поддържам връзка с министри и други областни управители”, споделя бившият губернатор.
Гордее се и с това, че дори тогава не е спирал да преподава. Въпреки натовареността, неговият норматив от часове и в този период останал непокътнат.
Проф. Пенчев е роден във В. Търново през 1958 г. Завършва основното си образование в училище “Христо Ботев”, а средното – в Първа гимназия “Св. св. Кирил и Методий”. Дипломира се в Стопанската академия “Димитър А. Ценов” в Свищов през 1983 г. Още след завършването си участва в конкурс за асистент, спечелва го и започва работа там. В крайдунавския град преподава до 1996 г., след което се премества във Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”. С административна дейност се занимава още в Свищов. В началото е зам.-директор, а след това и директор на Висшата бизнес школа. Във ВТУ първо е зам.-декан на Факултет “Обществено здраве”, а през 1999 г. е избран за негов декан. При обединението на този факултет със Стопанския през 2000 г. става зам.-декан по учебната дейност, изпълнявайки тази длъжност до 2007 г. От 2019 г. е декан на Стопанския факултет. От 1998 г. е ръководител Катедра “Стопанско управление”, в която са включени две професионални направления – “Администрация” и “Управление”.
ВТУ е университетът, който заедно с УНСС създава и за първи път включва в своите учебни планове специалността “Устойчиво развитие”, която преподава отдавна. В нея се изучава връзката между икономиката, екологията и социалната политика, заедно с институционалната среда – тема, особено актуална и днес.
“В Стопанския факултет в момента се обучават около 1300 бакалаври и над 280 магистри. Това, което винаги съм се старал да правя като ръководител на катедра и в което за радост колегите винаги са ме подкрепяли, е да се опитвам да поддържам тясна връзка между обучението на студентите и практическата им подготовка”, казва деканът. Желанието му е хора от бизнеса да участват активно в разработването на учебните планове, както и на учебните програми. По идея на проф. Пенчев те често се включват и като гост-лектори. Сред тях са зам. министър председателят Томислав Дончев, с чиято помощ е създадена магистърската програма “Управление на проекти”, министрите Лиляна Павлова и Десислава Танева, вицепрезидентът Маргарита Попова, кметът на София Йорданка Фандъкова, кметът на Габрово Таня Христова, посланици и др. Неведнъж със служители от Агенцията по заетостта са правени кръгли маси. Студенти от факултета често се обучават и на терен, като за това има сключени договори с Търговско-промишлената палата, със Съюза на месопреработвателите в България, със Съюза на пивоварите и т.н. Сред инициативите са още провеждането на студентски сесии, вечер на професионалните направления, практика в Брюксел, посещение в Министерски съвет и Народното събрание в София и др. Според декана тези неформални дейности дават много добри резултати в обучението на студентите. През годините в Стопанския факултет на ВТУ са учили изявени имена като вицепремиерът Томислав Дончев и доскорошният председател на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев. Магистърската програма “Здравен мениджмънт” е една от най-силните в създаването на доценти и професори предимно сред лекарските среди.
На базата на дългогодишния си преподавателски стаж преподавателят отбелязва, че при студентите през всичките тези години безспорно има промяна. На шега казва, че тя се забелязва дори по използваните технически средства за преписване на изпит. Радостното е, че по отношение на информираността някои от днешните студенти имат голямо предимство. Често това, което им се дава в университета им се струва малко. Жадните за знания млади хора провокират преподавателите да се развиват и да поднасят по-интересно учебния материал. Хубаво е още, че ВТУ и в частност Стопанският факултет, правят обмен на студенти с чуждестранни вузове, което обогатява студентите и им дава още по-широк мироглед.
Малкото си свободно време проф. Пенчев обича да прекарва в къщата си в село Велчево. Там той с удоволствие се занимава със земеделска работа. Въпреки че баща му е бил агроном, като млад преподавателят не разбирал нищо от земеделие. Благодарение на приятелството си с един от добрите агроспециалисти в региона понаучил това-онова и днес професорът е горд собственик на 600 кв.м лозе от стари български сортове грозде. Друго нещо, което му доставя удоволствие, е да гледа футболни мачове. Споделя, че в младежките си години е играл футбол на аматьорско ниво. Голям привърженик е на великотърновския “Етър” и често може да бъде забелязан на трибуните на стадион “Ивайло”. От чуждестранните отбори симпатизира на английския “Ливърпул”.
Съпругата на проф. Пенчев също е преподавател в Стопанския факултет на ВТУ. Двамата имат една дъщеря, която работи извън България и за момента няма изгледи да последва техния академичен път.
Николай ВЕНКОВ
сн. архив “Янтра ДНЕС”

loading...
Пътни строежи - Велико Търново