Библиотеката на читалището в Поликраище с разнообразни летни занимания за децата

Публикувано на чт, 12 авг. 2021
382 четения

Библиотеката към Читалище “Развитие” в Поликраище предлага разнообразни забавления за децата през цялото лято. Малчуганите в селото с удоволствие прекарват времето си заедно, а често посрещат и интересни гости. Всичко това се случва благодарение на находчивата и дейна библиотекарка Татяна Кушева.
Още през месец юни ваканционната програма започна със занимания на тема опазване на околната среда и STEM занятия. Проведени бяха и литературни четения на стихове на поета Чичо Стоян и басните на Лафонтен. Децата отбелязаха 184-та годишнина от рождението на Васил Левски, а в края на месец юли се проведе и седмица на хобитата.
“В тази седмица от лятната работа на библиотеката решихме да покажем на децата, че не само телефоните и безцелното цъкане с дистанционното са забавление, с което можем да убием времето. Заедно с малчуганите разбрахме, че може да си намерим и нещо, с което да развиваме нови умения, да прогонваме скуката и апатията, да ставаме по-уверени в себе си и по-търпеливи, да придобиваме нови знания и различен поглед върху живота, да се сближаваме с хора, които имат същите интереси като нас. Това е хобито, което със сигурност обогатява и внася цветност и нови вълнения в живота ни, прави го увлекателен и разнообразен и носи много положителни емоции”, каза библиотекарката.
Първата среща на децата беше с Даниела Красимирова – педагог и екскурзовод, която представи пред тях своето интересно хоби – изработване на фигури на хора и животни от вълна с техниката иглонабиване. Момичетата и момчетата бяха много впечатлени и с внимание изслушаха гостенката, а най-нетърпеливите от тях сами изпробваха уменията си в създаването на кукли. Част от седмицата на хобитата бе и гостуването на Йордан Карастоянов. Децата с интерес слушаха за неговите рядко срещани и любими занимания, с които запълва свободното си време. Йордан, който също е от Поликраище, прави преписи на стари книги, пише стихове, събира хумористични творби, сам си изработва подвързиите на книгите, рисува, занимава се с астрономия. Гостът успя да впечатли децата, като само от две коркови тапи, клечки за зъби и половин черупка от орех направи магаре и ездач на него. Най-голям интерес обаче предизвика преписът на старобългарски на Паисиевата “История славянобългарска” и на “Горски пътник” на Раковски, които са му отнели цели седем години. Вниманието на момчетата беше привлечено и от старинното оръжие балиста, на което с голямо удоволствие изпробваха уменията си по стрелба, разказа Кушева.
Участниците в лятната работа в библиотеката с огромно желание се включиха и в тематичната фотоизложба “Моето лято на село”. В нея те показаха колко интересно и забавно, приятно и спокойно, весело, здравословно и пълноценно си живеят в Поликраище. Малките фотографи и техните помощници показаха добри идеи, богато въображение и талант. В своите кадри те бяха уловили впечатляващи мигове от ежедневието, природата, дворовете, цветните градинки, домашните любимци, игрите на спортните площадки и всякакви други развлечения, с които запълват свободното си време, създавайки заедно една шарена, пъстра и усмихната лятна картина на селото.
Последното засега забавление за децата беше пресъздаване на две от историите от книгата “Патиланско царство” на Ран Босилек – “Юнаци” и “Излет”. То бе организирано по повод предстоящата 135-годишнина от рождението на автора, а участниците влязоха сполучливо в ролите на любопитните, палави, находчиви и жизнерадостни патиланци, разказа Кушева. Тя добави, че през летните дни децата винаги намират време и за четене, като използват услугите на библиотеката към читалището в Поликраище.
Николай ВЕНКОВ
сн . личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново