Аржентинци учат български пилоти в Г.Оряховица как да се борят с градушките

Публикувано на вт, 18 май 2021
487 четения

Аржентински експерти обучават 12 български пилоти за работа с трите самолета, които ще се използват за противоградова защита в Централна и Североизточна България. Летателните средства, които са ситуирани на летище Горна Оряховица, ще защитават над 30 млн. дка обработваема земя, трайни насаждения и смесено земеползване, които в момента не са защитени с познатия ракетен способ. Първите полети стартират на 12 май и досега са направени общо 11. Средно един полет е около час и половина и зависи от големината на облака, който трябва да бъде обработен със специален реагент. В неделя – 16 май, на екипите се е наложило да работят в продължение на 8 часа с двата самолета заради множеството облаци, обясниха Уго Фидела, който обучава пилотите и Андрес Кастильо, който помага в командния пункт на летището.

Този метод за противоградова защита се реализира по пилотен за страната проекта на Министерство на земеделието, храните и горите и е на стойност 5 млн. лв. При наличието на потенциално опасни облаци самолетите могат да излетят и да започнат работа до 25 минути. Летателните средства използват сребърен йодид, който е с кристална структура като на самите ледообразуващи ядра. Тези ядра конкурират наличните в облака, като способстват за образуването на множество по-ситни зърна, които падайки към земята се стопят. Самият сребърен йодид не е опасен за природата и за хората, уверяват експертите. Това се потвърждава и от редица проучвания. За това самолетите могат да работят и над населените места, тъй като над села и градове ракети не се изстрелват от съображения за безопасност.

Самото посяване на сребърния йодид става чрез т. нар. противоградови палки, разположени на крилата на самолетите. Чрез самолетния способ за борба с градушките и ракетния, който покрива 25 млн. дка, общо в страната ще бъдат защитени около 55 млн. дка, уточниха от Изпълнителната агенция за борба с градушките.

„Самолетите летят в основата на облака. Към момента ние засяваме до 3,2 км височина във възходящите потоци на облаците, които подхранват основния, мощен облак. Тенденцията е да започнем да посяваме и във върха на облака, така че да може по-мощните облаци да бъдат обработени и в горната част“, обясни метеорологът Цветелина Димитрова, главен директор на главна дирекция „Технически и оперативни дейности“ в Изпълнителна агенция „Борба с градушките“.

Самолетите се движат с около 240 км/ч и обработват определената от радаристите зона. Във всеки от тях има по двама пилоти, а трети човек помага за включването на противоградовите палки. „Предвижда се два самолета да извършват оперативната дейност, а третият е в резерв. Ще обхващат периметъра на север от Плевен до Черно море, северна граница река Дуна и Стара планина като южна граница“, уточни инж. Ваньо Славеев – изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Борба с градушките“.

„Земеделските производители четат какво пише в интернет, че ракетният способ има 80 % ефективност, а самолетният – 60 %, което е по-ниско ефективно. Но пък държави като Австрия, Германия, Канада, Аржентина, доскоро и САЩ, използват само самолети. Тези 20 % не се обезсмислят, тъй като самолетният способ е много по-евтин от ракетния“, обясни инж. Славеев. Мероприятията по проекта ще продължат до края на активния сезон, т. е. до към 1 октомври. След това ще се направи анализ за ефективността на този метод и ще се търси начин пилотният проект да прерасне в постоянен вариант за градозащита у нас.

Весела БАЙЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново