Академични светила се събраха във В. Търново за 150-годишнината на БАН

Публикувано на нд, 29 сеп. 2019
559 четения

Светила от Българската академия на науките и представители на великотърновската академична общност се събраха на кръгла маса „Институтите на БАН във В. Търново – тенденции и перспективи“. Тя бе посветена на 150-годишнината на БАН и се проведе в музей „Възраждане и Учредително събрание“.

Срещата бе организирана от Регионалния академичен център във В. Търново, който се грижи за сътрудничеството с местните структури на БАН, които също са академични институции. Такива са ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, НВУ „В. Левски“, като има подписан договор за сътрудничество и с Община В. Търново.

„В града функционират и няколко звена на институти към БАН. Това са Националния институт по археология с музей, Институт по математика и информатика, Институт по микробиология и Институт по роботика. В процес на преговори сме за откриване на звено и на Института по етнология и фолклористика с етнографски музей, което е много подходящо да съществува именно във В. Търново“, каза проф. Стефка Буюклиева, координатор на Регионален академичен център във В. Търново.

Зам.-председателят на БАН чл. кор. Костадин Ганев представи пред участниците Националната академична мрежа като механизъм за връзка на академията с научните, образователни, културни институти и бизнеса в различните региони на страната. Той сподели, че Регионалният академичен център във В. Търново е много важен, защото старата столица е голямо културно средище и университетски град с много поделения на институтите на БАН. Акад. Димитър Димитров допълни, че постепенно и с много усилия центровете в страната са вече 17. Инициаторът и главен организатор на Ученическия институт по математика и информатика на БАН акад. Петър Кендеров обърна внимание на младежката дейност към академията и на развитието на образователната система в България. Той добави, че за учениците, съвместно с МОН, ще бъде осъществен проектът „Образование с наука“, чрез който ще се създадат малки учебно-изследователски общности, подобни на бившите кръжоци.

На кръглата маса бе разгледана ролята на БАН за българското общество и важността на развитието на науката за просперитета на държавата. Засегнати бяха темите за научната инфраструктура, националните и международни проекти.

Николай ВЕНКОВ
сн. Даниел ЙОРДАНОВ  

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново