60-70 лева на ден могат да се изкарват с бране на билки

Публикувано на пн, 26 юни 2017
7656 четения

Първенството държи шафранът, който у нас се изкупува между 200 и 400 лв./кг, в Европа цената му достига до 3200 евро

По 60-70 лева на ден могат да си докарат берачите на билки в България. В момента билкарството се е превърнало в поминък за над 300 000 души. Това съобщи шефът на Съюза на билкарите Емил Елмазов по време на празника Еньовден, който се проведе на Самоводската чаршия във Велико Търново. Проблем са т.нар. “сиви пунктове” за изкупуване на билки, които не са регистрирани в РИОСВ и подбиват цените. Колко са те в страната, никой не знае. Сивият сектор тържествува, защото не плаща такси. Ако те бъдат премахнати, както е в някои други държави, и да се въведе нещо като билкарски билет със заплащане на еднократна сума, много пунктове ще излязат на светло и ще работят спокойно, предлага Елмазов.
В момента у нас има търсене на лавандула, мента, градински чай, лайка и изкупните им цени са от 7 лв./кг нагоре. Търсят се още чубрица, бабини зъби, които държат цени от 5 лв. нагоре за килограм суха маса. Най-скъпата билка си остава шафранът, като се берат само близълцата на есенния минзухар. Това е една нова билка, която тепърва навлиза у нас и още не сме убедени напълно в неговите същински качества. Когато започнахме да правим плантации с жен-шен у нас, не се получи същото качество на растението, като на това в Китай, обясни Елмазов. Шафранът у нас се изкупува между 200 и 400 лв. за килограм. Тази цена е много евтина, в сравнение със световните пазари, коментира билкарят. В Европа 1 кг сух шафран струва между 1500 и 3200 евро. Близълцата се използват като подправка в кулинарията също и във фармацевтичната индустрия.
Произвеждаме около 17 000 т билки годишно у нас, само 2000 т от тях остават в страната, другите отиват за износ, посочи Емил Елмазов. Това нарежда България в челните позиции за износ, а българските билки се търсят в целия свят, защото вече има частни плантации, където са съхранени естествените находища на диворастящите растения, които се опазват добре от собствениците. На други места собствениците са изоставили своите земи и там именно е безконтролното бране и унищожаване на лечебните растения, твърди шефът на билкарите. Когато градихме резерват “Билкария”, ние начертахме 1 кв.м на най-тучната ливада и преброихме 72 билки. Вие представяте ли си какво богатство е това, такова нещо няма по света. Вярно, говори се за Китай и Индия като по-богати на лечебни растения, но заради промишлеността Китай си съсипа билките и сега идват и търсят земи при нас или предлагат възможности да покриват терените с мрежи. Индия пък сигурно ще стане най-многочисленият район в света. Така че България ще си остане една перла на билките, но до онзи момент, когато можем да ги запазим, категоричен е Елмазов.
Последните години много пасища и поляни се разорават поголовно заради субсидии и така изчезват цели находища с ценни билки. От друга страна, много хора се препитават с бране на билки, те изтръгват растения с корените и така с години то изчезва. У нас има над 700 вида билки, над 250 вида от тях се изнасят.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново