20 на сто от българските деца не са обхванати в училище

Публикувано на пн, 12 юни 2017
174 четения

20 на сто от децата в България не са обхванати от образователната система. 21 хиляди ученици са отпаднали от училище само през миналата учебна година. Тези тревожни данни съобщи на кръгла маса във В. Търново зам.-министърът на образованието Деница Сачева. Във форума на тема “Пълният обхват в училище: какво ни е необходимо, за да го постигнем?” се включиха още виципрезидентът Илияна Йотова, зам.-министърът на труда и социалната политика Росица Димитрова, посланикът на Кралство Нидерландия Том ван Оорсхот, кметът на Община В. Търново Даниел Панов, представители на управленията по образование в страната, експерти, директори на училища и детски градини.
На 15 юни предстои да се организира голяма кръгла маса в София с участието на всички институции – министерства, Държавната агенция за закрила на детето, със специалното участие на Националното сдружение на общините в Република България, съобщи Сачева. “От нея очакваме да намерим мерките, които можем да внедрим от старта на тази учебна година и тя да положи началото за написването на двугодишния план за стратегията за отпадане от образователната система. Трябва да се работи целево, таргетирано по райони и проблеми”, обобщи зам.-министърът.
Тя посочи, че причините за отпадането на децата от училище са свързани както с бедността, така и с проблемите на самата образователна система. “От нея отпадат и деца, които имат потенциал и които чувстват образователната система тясна за техните нужди. Трябва да си дадем сметка, че в момента в образователната система се учат деца, родени след 2000 г. Те са не просто друго поколение, това са деца от друго хилядолетие. Те имат различни желания, виждания, имат нужда от нови, иновативни методи и похвати, за да достига до тях учебното съдържание. Те имат нужда от качествени знания и умения. Ще работим активно в сътрудничество между социалната и образователната система, за да постигнем резултати”, каза Сачева.
“Имам една мечта – да видя грамотно всяко българско дете, независимо къде се намира то. Независимо в коя част на България или в каква възраст. Имаме много проблеми – на едно от първите места по отпадане на ученици сме, за съжаление неграмотността също е на достатъчно високо ниво. Около 20 % от Европейския социален фонд е заделен именно за проекти за работа с хора в неравностойна ситуация”, подчерта в приветственото си слово при откриването на срещата вицепрезидентът.
Пред журналисти Илияна Йотова коментира темата за защитените училища. “Масово тези училища в момента се затварят. Каквото и да си говорим, това беше единственият шанс за по-отдалечените региони, за тези малцинствени групи, за деца, които в социално отношение са в неравностойно положение, да получават поне минимум образование. Страхувам се, че една голяма част от тях сега ще бъдат лишени от това право. Трябва да се направи всичко възможно тази политика и тази тенденция на министерството да бъдат преосмислени”, допълни Йотова.
На кръглата маса бяха представени успешни практики за постигане на пълен обхват в предучилищното и училищното образование. Участниците в дискусията се обединиха около тезата, че интегрираните модели, подход и общи усилия на всички институции и заинтересовани страни са начинът за по-добро образование, по-висока здравна култура и социален статус на уязвимите групи.
Форумът се проведе в рамките на Детския ромски фестивал “Отворено сърце”. Той бе организиран от Център “Амалипе” и Посланическата група за ромско включване.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново