20 лица с умствена изостаналост вече имат дом и семейство

Публикувано на ср, 29 ян. 2020
4130 четения

Мая Божкова

Общо 20 души са намерили своя нов дом в Центъра за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с умствена изостаналост във В. Търново. Социалната услуга се предлага в къща, намираща се на ул. “Никола Габровски” 49. Преди това в нея функционираше център за деца и младежи без увреждания, но след това беше насочена към предоставянето на услуги в среда, близка до семейната, за не по-малко уязвима група, каквато са хората с умствена изостаналост.
Сградата на центъра беше ремонтирана и санирана по Проект “Красива България”, обзаведена и оборудвана така, че да създава уют за нейните обитатели. В двете крила – източно и западно, живеят по 10 души. В едното са настанени шестима мъже и четири жени, а в другото превес имат дамите, които са общо седем, а мъжете са трима.
Най-младият потребител е на 21 години, а най-възрастният – на 56, разказа управителят на центъра Мая Божкова. Част от хората са изведени от социалните услуги в Пчелище и Церова кория, а някои са от бившия център за деца и младежи, които след навършване на пълнолетие останали да живеят в къщата. Първите десет души са настанени през 2015 г., а необходимостта от този вид социална услуга води до разкриването на допълнителни 10 места в съседното източно крило в началото на 2019 г.
Всеки, прекрачил прага на центъра, неизменно се сблъсква с широките усмивки на хората в него, които се вълнуват от присъствието на гости и с желание разказват за своето ежедневие. С гордост показват дневната и спалните помещения, като всеки един е длъжен сам да се грижи за ежедневните нужди, поддържането и почистването на стаята. В кухнята сами си готвят и избират менюто, като задълженията се разпределят между всички и винаги има дежурни. “Вече от една година живея в града, а преди това бях в Защитеното жилище в Пчелище. Тук много ми харесва”, разказва с усмивка Павел, който е сред най-активните потребители. Често поема ролята на домакин и представя всеки един от съквартирантите си. Той и останалите получават необходимата индивидуализирана грижа и подкрепа за водене на относително самостоятелен и независим живот. Целта на този вид услуги е подобряване качеството на живот не само за пълноценно физическо, но и за тяхното емоционално и познавателно развитие и социално включване чрез осигуряване на постоянна грижа и подкрепа. Част от хората посещават Центъра за социална рехабилитация и интеграция, където с тях работят психолог, логопед, рехабилитатор, трудотерапевт и там придобиват нови умения.
“Отношенията между всички е приятелско. Ние ги подкрепяме в това сами да напазаруват храна, сами да я приготвят. След това сядат заедно на масата и споделят впечатленията си от деня, като едно семейство”, разказа Мая Божкова.
Голяма част от занятията на потребителите са ангажирани с арт терапия. Прилагането на техники от изкуството и художествената дейност като форма на рехабилитация има много добър ефект, тъй като е доказано, че въздейства върху емоционалното им състояние. “Имаме и билкова градина, в която работим през пролетта и лятото. Отгледаните билки използвахме в правенето на сапуни в нашата работилничка”, разказа още Мая Божкова.
В момента всички заедно изработват мартенички, които ще предлагат на традиционния базар, който ще стартира в края на февруари във В. Търново. На него хората от различните социални услуги ще предлагат изработените червено-бели символи на пролетта, а със събраните средства ще закупят материали за следващите арт занимания. Много от изработените неща подаряват на своите спонсори и дарители. Сред тях е голяма чуждестранна компания, която е социално ангажирана и от години подпомага центъра. В понеделник едно от най-усмихнатите момичета – Валя, подари на новите си приятели и дарители от фондация “Ген. Протогеров” разделител за книги с българска шевица и ангелчета, изработени от тях.
Хората в центъра от семеен тип много обичат да пеят, а едно от момчетата – Ивалин, от 2014 г. взима уроци по китара. Един път седмично Йонко Христов от НВУ “Васил Левски” работи с него. В музикалните уроци се включва и друг доброволец – Александър Александров, който помага на Ивалин да се развива. Младежът свири с голямо желание и обича да се изявява на сцената и по време на празничните прояви на социалните услуги. Често си правят импровизирани концерти в къщата, а в тях се включват доброволци от военния университет.
Повечето от настанените в центъра са завършили средно образование, въпреки затрудненията, които имат. Някои от тях са изкарали успешно курс за бояджии към Дирекция “Бюро по труда” във В. Търново. С придобитите умения са реновирали някои от помещенията в центъра, с което са изключително горди. Две от момичетата вече са започнали работа. Едната от тях – Стефка, работи като хигиенист в Центъра за социална рехабилитация и интеграция, а другото е наето към Общинското предприятие “Зелени системи”.
Работещите в центъра помагат на всеки от домуващите да намери подходяща професия, тъй като голяма част от тях имат желание да работят и са изключително щастливи, когато им се предостави подобна възможност. За съжаление в България работодателите продължават да имат предразсъдъци към хората в неравностойно положение и трудно ги наемат на работа, въпреки че в повечето случаи са много по-изпълнителни и отговорни, ако получат подобен шанс. Както всички останали хора, те изпитват удовлетворение от ангажираността си със смислени занимания и трудова дейност, които им позволяват да изявят себе си, да придобият чувство за ангажираност, лично достойнство и увереност в себе си.
Весела БАЙЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново