Фирми от региона плащали такса “спокойствие” на шефа на ДАИ

Публикувано на пн, 11 авг. 2014
930 четения

Мярка за неотклонение “домашен арест” наложи Специализираният наказателен съд на шефа на ДАИ-Велико Търново Петър Петров. Припомняме, че той бе задържан при акция на ДАНС в сряда и ден по-късно му бяха повдигнати обвинения за ръководене на организирана престъпна група и изнудване с цел получаване на подкупи.
В петък прокуратурата внесе искане той и останалите трима задържани при акцията служители на ДАИ да бъдат оставени в ареста с постоянна мярка “задържане под стража”. Заседанието на спецсъда продължи до 30 минути след полунощ на следващия ден. Петров заявил пред магистратите, че е тежко болен и представил над 10 експертизи, с които се онагледявали проблеми със сърцето и чревния тракт. Шефът на ДАИ страдал от сърцебиене, високо кръвно, претърпял операция на дебелото черво и имал проблеми с отделителната система. Трябвало да приема само специална храна, а също така да се грижи и за съпругата си, която, както “Янтра ДНЕС” писа, е управител и съдружник в две фирми за технически прегледи на МПС във Варна, но се оказва, че в момента се възстановява от онкологични операции. Съставът на СНС постанови, че няма необходимост Петров да остава в ареста, въпреки че е налице опасност да извърши ново престъпление, ако остане на свобода. Мярката “домашен арест” обаче гарантирала, че ще се ограничи възможността му да продължи престъпната дейност, а същевременно ще му позволи да се грижи за своето здраве и това на съпругата му.
Заместникът му Станислав Марков и инспекторите Валентин Христов и Любен Мерджанов бяха пуснати под “парична гаранция”, като съдът мотивира решението си с това, че те биха могли да продължат с престъпленията, за които са обвинение само ако останат на работа в ДАИ. В седемдневен срок Марков ще трябва да внесе 10 000 лв. като гаранция, а останалите двама – по 5000 лв., за да не останат под домашен арест. В случай, че някоя от наложените мерки бъде обжалвана или протестирана от прокуратурата, решението на СНС може да бъде преразгледано на 14 август от Апелативния наказателен съд.
До този момент няма официално съобщение нито от Министерството на транспорта, нито от ИА “Автомобилна администрация” за отстраняването на четиримата задържани от длъжност.
Според изнесена от ДАНС и Специализираната прокуратура информация, Петров въвел такса “абонамент” за служителите във ДАИ – Велико Търново. Всеки трябвало да заделя за шефа си от прибираните рушвети, в противен случай бил заплашван с уволнение или преместване. За да бъде пуснат на “хранилка”, като голямо международно трасе, инспекторът трябвало да плати поне 50 евро, иначе го пращали да прави проверки на междуселски пътища. Петров мотивирал това, като заявил, че е взел структурата “на лизинг” и трябвало “да я изплаща”. Това предполагало отчитане на служител на по-високо ниво, но към момента агентите от ДАНС все още продължават работата по разкриване на неговата самоличност. Също така местната структура на ДАИ изисквала такса “спокойствие”, която на практика е представлявала рекет на автошколи, пунктове за преглед и превозвачи в региона. Те трябвало да правят редовни отчисления, а ако откажели, инспекторите ги побърквали от проверки. Ако при такива проверки се откриело нарушение, то се записвало на листче, след което нарушителят бивал изнудван да плати, за да не му се пише акт. Ако се съгласял на рушвет, листчето просто се късало. Таксата “спокойствие” за товарните превози била 20 лева на камион. Курсист, който искал безпрепятствено да вземе изпита си за шофьорска книжка, пък трябвало да се бръкне поне с 500 лв.
Акцията в сряда била проведена след продължително наблюдение на Петров и подчинените му, като били използвани и специални разузнавателни средства. Агентите били изумени от това, че шефът на ДАИ съвсем свободно разговарял за “лизингите” и “таксите” както с подчинените си, така и с водачи и представители на рекетираните фирми. Минути преди агенти и полицаи да нахлуят в сградата на ДАИ, посредник предал предварително белязани 1000 лева на един от четиримата задържани като рушвет. При обиск в дома на Петров били намерени 5000 евро, за които се предполага, че са придобити чрез престъпна дейност. Също така в шкаф в бюрото на Петров в сградата на инспекцията били намерени 150 лв., към които с кламер е било прикрепено листче с името на човек. Разследващите считат, че това е пряко доказателство за прибираната такса “спокойствие”.
Пламен КАРАВАНОВ  

Червените депутати имали сигнали срещу Петров още преди да бъде назначен

Мариана Бояджиева, Милка Христова и Петър Кънев са били против назначението на директора на ДАИ – Велико Търново, Петър Петров, но никой не се е вслушал в мнението им.
“Още когато станаха известни имената на кандидатите за началник на местната структура на автомобилната инспекция, ние с колегите Петър Кънев и Милка Христова, заявихме пред министъра на транспорта позицията си, че Петров не е подходяща кандидатура, но това са структури, които зависят от министерството, а не от нас, за съжаление”, заяви Мариана Бояджиева по повод скандала с шефа на ДАИ във Велико Търново Петър Петров. По думите й депутати от БСП са получавали сигнали срещу Петров още преди той бъде назначен на важната позиция, но министърът на транспорта не е взел под внимание становището им. Бояджиева обаче не пожела да отговори чие лоби е било по-силно, щом Петров е получил мястото.
Весела КЪНЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново