81-годишният Христо Рачев, глобен с рекордните 15 291 лв за домашна ракия: Акцията на митничарите беше незаконна!

Публикувано на пт, 26 юни 2015
1512 четения

81-годишният Христо Рачев от с. Водолей, на когото бе наложена рекордната глоба от 15 291 лева за притежание на домашна ракия без бандерол, е решен да се бори докрай с агенция “Митници”. Както “Янтра ДНЕС” писа, Районен съд – В. Търново потвърди на първа инстанция санкцията, наложена на Рачев за държане на 1790 л алкохол без акциз. Пред нашия екип Христо, когото в село Водолей знаят като Казанджията, заяви, че ще обжалва решението на РС пред Административен съд. “Пари в държавната хазна няма да внеса. Нямам никакви спестявания, живея с пенсия под средната за страната  и имам само половин апартамент. Ако и на втора инстанция ме осъдят, ще поискам помилване от Президента на Република България, до когото вече съм писал за акцията на митничарите”, категоричен е старецът.
Целият живот на Рачев е бил неизменно свързан с лозаро-винарството. Преди пенсионирането си дълги години работи във винпромите в региона, а до началото на седемдесетте е бил зам.-директор на един от тях. Определя себе си за ценител на домашната ракия, за която твърди, че има осемвековна история.
От над 20 г. е пенсионер, но е един от будните жители на Водолей и към момента е председател на кооперация “Задруга 08” в селото. Още преди много години изградил казан за ракия от неръждавейка с капацитет 400 л. “Направих го, за да има къде хората от селото да си варят ракията. Аз самият вече не го ползвам. Сега искат да го вземат, поставят ми срокове, идват митничари с пистолети. Няма да ги пусна да го вземат”, категоричен е Рачев.
Дядото е убеден, че акцията на агенция “Митници” срещу него е била неправомерна. “На 11.11. 2013 г. в 11,30 ч. заварих един от инспекторите с джобно фенерче да мишкува в избата на къща 281. После повика следовател от Свищов, който пристигна в 14 ч. следобед и разпореди да се вземат проби от митничарите в Горна Оряховица. В 18 ч. изненадващо пристигнаха два буса да приберат ракията, като час по-късно пристигнаха и двама полицаи. Следователят ме излъга, че имали устно разрешение от прокурор акцията да продължи и в тъмната част на денонощието и тя приключи в 23 ч. Искам да знам на какво основание митничари влизат в дома без разрешение? И кой е този прокурор, който уж им е дал устното разрешение?”, пита Рачев. По неговите думи, тези близо 2 т ракия, които били иззети от дома му, всъщност били събирани в продължение на 25 г. и били част от своеобразна колекция. Убеден е, че няма закон, който да му забранява това и че задължението за плащане на акциз за домашна ракия не може да действа със задна дата.
“Районен съд потвърди глобата, при положение, че има 15 експертизи, които казват, че ракията е отлежала повече от 10 г. Най-старата от тях дори е на възрастта на внука ми – 25 г. През юли 2014 г. оженихме момчето и когато отидох да поискам 30 л. от агенция “Митници” за сватбата, те ми отказаха и се наложи да си купуваме. Какъв срам!”, възмутен е Рачев.
Пламен КАРАИВАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново