Вицепрезидент, заместник-министри и дипломати дойдоха на детския ромски фестивал във В. Търново

Публикувано на нд, 11 юни 2017
630 четения

С детския ромски фестивал „Отворено сърце” изпращаме послание за общо бъдеще, за етническа толерантност и уважение към различните духовни и културни традиции. Това заяви пред близо 2000 деца, учители и родители от различни етноси в старата столица вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя подчерта, че етносите в България от векове живеят в разбирателство, а Велико Търново е пример как на практика се случва това. „Фестивалът е не само открита сцена на таланти, но и открит урок за всички нас, че културното многообразие трябва да се толерира и развива, защото в него е кодирано нашето бъдеще“, каза още вицепрезидентът. Тя изрази надежда, че сега подрастващите ще останат в България, защото страната има нужда от всички в тяхното многообразие.

В приветствието си към стотиците присъстващи в залата на театъра зам.-кметът Ганчо Карабаджаков подчерта, че фестивалът е пример как чрез взаимното опознаване на етносите и културите става ясно, че различията не са заплаха, а богатство и възможност. „Преди 14 години, когато идеите за интеграция бяха все още екзотика и по-скоро теория, ние във Велико Търново създадохме това събитие. Започнахме го с ясното съзнание, че интеграционните политики не се правят от днес за утре, а са процес, който продължава с години и с поколения. Фестивалът „Отворено сърце” е част от стратегията ни за интеграция, в която акцентът е поставен върху работата с децата и младите хора. Затова и резултатите са налице”, каза Ганчо Карабаджаков.

С пъстри носии и знамена дефилираха по главната улица на Велико Търново участниците във хестивала. Тази година шествието премина под мотото „Образованието и равноправието ни правят свободни“. Сред официалните гости, които аплодираха децата на главната улица, бяха вицепрезидентът, зам.-министърът на образованието Деница Сачева, зам.-министърът на труда и социалната политика Росица Димитров, кметът Даниел Панов, посланиците на Нидерландия, ЮАР, Индия, Канада и Норвегия.

В трите фестивални дни на сцената се представиха децата от всички 250 училища, които участват в програмата „Всеки ученик може да бъде отличник“ на Център „Амалипе“. Те показаха пъстра феерия от ромски, български и други песни, танци, драматизации на приказки, възстановки на обичаи, ученически театър. Във фоайето на театъра и в парк „Марно поле“ бяха подредени ателиета, представящи традиционни ромски занаяти, Търновци и гостите на града видяха как се правят дървени вретена и лъжици, сувенири от царевична шума и пиха калдарашко кафе. По-смелите се консултираха за бъдещето с Мадам Касандра – Гадателката.

Ученическият конкурс под надслов „Разказани пътища” бе част от съпътстващата програма на ромския фестивал. Младите творци се състезаваха за есе, разказ, рисунка, фотография и архивни материали по три подтеми – „Шарени истории от бабините ракли”, „Лицето на ромите преди и сега” и „Заветът на предците”.

В раздела  есе и разказ на първо място журито класира 10-годишния Станислав Иванов от свищовското село Алеково. Втора е Есил Шукриева от село Благово, Стражишко, която е на 14 години. Трети е Светлин Петров, на 11 години, от стражишкото село Мирово. В ученическия конкурс „Разказани пътища” колективна първа награда за рисунка получиха деца от училище „Св.св. Кирил и Методий” в село Черна гора, община Братя Даскалови. Втори са таланти от Смядово на СУ „Св. св. Кирил и Методий” в града, а трети са малките ученици от Начално училище „Васил Левски” в Омуртаг.

Златина ДИМИТРОВА
Сн. Даниел ЙОРДАНОВ 

 

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново