Първи успешни операции с новата лапароскопска апаратура в МБАЛ – Горна Оряховица

Публикувано на ср, 22 авг. 2018
1149 четения

Първите операции с новата лапароскопска апаратура извършиха хирурзи в горнооряховската болница, съобщиха от МБАЛ. Оператори бяха д-р Иво Найденов от болницата и колегите му д-р Емил Филипов и д-р Добромир Нгуен от УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен. Бяха отстранени жлъчките на мъж и жена, които след операциите се чувстват добре.
Според д-р Филипов новата апаратура е висококачествена и дава възможност за отлична визуализация, виждат се дори капилярите и могат да се извършват сложни операции. Освен на жлъчка, апаратурата се прилага и при ингвинални хернии, перитонити, резекция на дебелото черво и др. Досега в горнооряховската болница също се извършваха лапароскопски операции, но апаратурата беше стара и можеше да се оперира по един пациент дневно. А сега са възможни няколко интервенции, обясни д-р Филипов.
Д-р Иво Найденов досега е извършил завидните над 850 лапароскопски операции на жлъчен мехур, а плевенските му колеги – над 300 безкръвни интервенции. Освен това д-р Филипов и д-р Нгуен са специализирали във френския Институт за изследване на рака на храносмилателната система в Страсбург, който е световен топ център за обучение на хирурзи по лапароскопия.
Д-р Найденов е категоричен, че този съвременен метод е много по-щадящ и успешен за пациента. Заедно със съкратения възстановителен период, намалява се и рискът от следоперативни усложнения и почти няма болка. При лапароскопията няма голям коремен разрез, органите на болния не контактуват с атмосферния въздух и се избягват възпалителни процеси, както и сраствания в бъдеще, обясни още д-р Найденов. Пациентите в активна възраст могат да се върнат на работа десетина дни след операцията. А началникът на хирургията д-р Димитър Макавеев допълни, че от началото на 2018 г. в болницата са извършени 35 лапароскопски операции.
Новата лапароскопска система в МБАЛ е американско производство и е последно поколение ендоскопска апаратура. Комплектът струва 73 000 лв., като 90 процента от тях е осигурила Община Горна Оряховица.
Според д-р Иван Иванов, управител на болницата, лапароскопската операция на жлъчка се поема от здравната каса и такива интервенции с двамата плевенски хирурзи се извършват в стационара от 2016 г. За пациентите от района горнооряховската болница се оказва най-достъпният вариянт, тъй като спестяват разходи за транспорт и за престой, ако отидат в друга болница. Освен това ние им предоставяме високоспециализирана апаратура и лекари, на които могат да разчитат, е категоричен д-р Иванов. Той допълни, че в големите български клиники просто е забранено да се оперира жлъчка с отворена операция, работи са само лапароскопски. Това е световна тендеция, която все повече се практикува у нас. В тази връзка д-р Иванов има амбицията да превърне горнооряховската хирургия с център по лапароскопски операции. Освен хирургични, с новата техника могат да се извършват гинекологични, урологични, ортопедични, УНГ интервенции, а също и артроскопии. Това са големи възможности както за медицинския персонал, така и за пациентите, отчете шефът на болницата.

Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново