Цар Иван Шишман оживява на крепостта “Царевец” в операта „Мария Десислава”

Публикувано на нд, 30 юли 2017
362 четения

В ателиетата на оперния театър в Русе кипи трескава работа по декорите и костюмите.

Цар Иван Шишман и най-драматичните епизоди от българската история ще оживеят на крепостта „Царевец” във Велико Търново благодарение на операта „Мария Десислава”. Спектакълът е на Държавна опера – Русе, а премиерата му на историческия хълм ще бъде на 4 август от 21 часа. Действието в постановката ще се развива сред руините на царския дворец. На същото място преди повече от шест века са се развили и събитията, вдъхновили композитора Парашкев Хаджиев да напише произведението.

Новото заглавие на русенската опера е с модерен режисьорски и сценографски прочит. То е посветено на 105 години от рождението на композитора и 115 години от рождението на автора на либретото –  поета Камен Зидаров.

Мария Десислава е името, което Камен Зидаров дава на главната героиня в пиесата си „Иван Шишман”, която е основата на либретото на операта. Историческата личност носи името Кера Тамара е и сестра на последния владетел на Второто българско царство цар Иван Шишман III, Тя е изобразена на страниците на Лондонското четвъртоевангелие, а съдбата й е преплетена с драматичните събития около падането на България под турска власт.

„Мария Десислава” е създадена за русенската опера от Парашкев Хаджиев през 1978 г. Главата роля е написана специално за сопраното Мария Венциславова, а ролята на последния български цар от Търновското царство и неин брат – за нейния съпруг, баритонът Анастас Анастасов. Творческата двойка са родители на две големи оперни звезди – басът Орлин Анастасов и баритонът Венцеслав Анастасов.

Режисьор-постановчик на новата премиера на „Мария Десислава” е Пламен Бейков. Драматичната история на българската принцеса, пожертвала живота и любовта си за свободата на Отечеството, той уверено поднася във внушителни със своята психологическа драматургия картини. Смело използвани са и ефектите на киното – мащабни видео-картини илюстрират спомените, мислите и чувствата на героите, като подсилват внушенията на сценичните образи.

В ателиетата на оперния театър в Русе кипи трескава работа по декорите и костюмите. Камъни с цвета на смарагди, рубини и диаманти покриват плащеници и корони. Реалистични мечове допълват снаряжението на знатните фигури. Масивни тронове и скъпоценни накити, отредени за цар Иван Шишман и цар Иван Срацимир, са част от предизвикателствата, с които са се справили художниците и декораторите. Не са спестени и най-малките детайли, с които цялата картина ще се допълни с царственост и величие, уверява режисьорът. Специално за това заглавие е нарисувана икона с височина над два метра.

В главните роли на Царевец публиката ще види Мария Цветкова (Мария Десислава), Георги Султанов (воеводата Мирослав), Александър Крунев (цар Иван Шишман III), Стоян Стоянджов (султан Мурад I) и др. Диригент на спектакъла ще е Владимир Бошнаков, а хормайстор – Стелиана Димитрова.

През август Вторият летен сезон на българските оперни театри „Сцена на вековете” продължава с операта от Джакомо Пучини  „Манон Леско” (11 август), „Норма” на Винченцо Белини (19 август)  и две заглавия във вечерта на 26 август – операта „Селска чест” от Пиетро Маскани и балетът „Делвата” от  Алфредо Казела.  На 5 септември на Царевец ще бъде представен мюзикълът „Коса“ от Джеръм Рани, Джеймс Рейдоу и Голт Макдърмът. Фестивалът ще приключи на 8 септември в Летния театър с концерт „ФОНДАЦИЯТА в операта”.

Специално за публиката след всеки спектакъл ще се излъчва емблематичното за Велико Търново аудио-визуално шоу „Царевград Търнов – Звук и светлина”.

Златина ДИМИТРОВА
сн. Държавна опера – Русе

loading...
Пътни строежи - Велико Търново