Четири къщи в областта са с превишени стойности на радон

Публикувано на ср, 1 авг. 2018
1339 четения

При четири къщи от Великотърновска област са засечени еднократни  превишени стойности на радон, сочи проучване на РЗИ. Къщите са стари, строени между 1940 и 1960 г., имат каменни основи и се отопляват с твърдо гориво.

Във връзка с Националната програма за намаляване на въздействието на радон върху здравето на хората в сгради, от РЗИ са обследвали 30 такива в 9 общини на областта. Радонът може да дойде от почвата и прониква в къщите, ако има пукнатини в бетонните плочи, обясниха от РЗИ. Освен това строителните материали също може да са източник на радон, а според специалистите питейната вода също може да съдържа радиоактивния газ. Изследвания обаче са показали, че водата на Великотърновска област не съдържа параметрични стойности над 100 Bq/l и до 1000Bq/l.

През зимния сезон постъпването на радон в сградите може да бъде по-интензивно, отколкото през лятото, поради пестене на еленергия чрез уплътняване на прозорците. По този начин се намалява въздушният обмен и с това нивото на радон в жилището се повишава. Съгласно Наредбата за радиационна защита, е определено референтно ниво на средногодишна обемна активност на радон във въздуха на жилищни и обществени сгради, която е 300 Bq/m3. Но, за да има по-малко радон в жилищата, е необходимо най-малко три пъти на ден да се проветряват помещенията. Могат да се предприемат и други мерки, след консултации със специалисти.

Радонът е радиоактивен газ, който присъства в природата, независимо от човешката дейност. Той се образува при разпадането на урана в почвата, скалите и водата, откъдето постъпва във въздуха. Радонът бързо се разпада на радиоактивни частици, които се вдишват и се отлагат в белите дробове. Продължителното натрупване в организма може да доведе до онкологично заболяване.

Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново