Социалният психолог проф. Минко Хаджийски: “Властта за ГЕРБ не е самоцел, Борисов единствен говори разбираемо”

Публикувано на вт, 21 мар. 2017
473 четения

“Властта за ГЕРБ не е самоцел. Фактът, че дясната политическа сила два пъти се отказва от властта, е показателен за това. Това “психологически” активира ефекта на незавършеното действие, който поддържа позитивните очаквания в избирателя”, коментира социалният психолог от Великотърновския университет проф. Минко Хаджийски, който анализира експертно предизборната кампания и политическата обстановка в България.
“Говоренето на Бойко Борисов е ясно, разбираемо и честно, без клишета и демагогия. Въпреки политическите, икономически и всякакви други колизии, партия ГЕРБ и нейният лидер се задържат на повърхността и показват устойчивост на влиянието си. Това се дължи и на необходимото сходство на декларирана и реална политика като цяло”, продължи с анализа си проф. Хаджийски. По думите му, с поведението си на политическата сцена през последното десетилетие ГЕРБ единствени не създават свръхочаквания и не подхранват политическа и социална наивност.
Проф. Хаджийски коментира и процеса на достигане на посланията на политическите сили до обществото. По думите му, медиите и способността им да филтрират и дори манипулират информацията в една или друга насока са фактор, който не бива да бъде пренебрегван. “Трябва да спомена и интернет пространството, което е достъпно до мнозинството хора не само като източник на информация за посланията, но и като възможност за изразяване на собствени позиции. Наблюденията ми показват, че то твърде много се “замърси” от платени тролове и политикани самодейци, което го превръща в своеобразна политическа вакханалия. Всичко това обърква този, който търси отговор на въпросите си. Освен това, престараващите се тролове в осмиването и очернянето на определени политици, постигат и обратния резултат, като втвърдяват техните привърженици и на подсъзнателно ниво ги правят популярни сред индиферентните”, обясни социалният психолог.
Запитан за какво или за кого гласуват хората, проф. Минко Хаджийски обясни, че и двата елемента имат роля в мотивацията на избирателя, а еднозначен отговор няма.
“Проблемът е, когато гласуваме за нещо неопределено, за нещо невъзможно или което не познаваме. Този тип хора не си задават въпроса КАК ще се реализира НЕЩОТО, за което се гласува? Що се касае до персонализирането на вота, това също е хубаво и неслучайно стои в основата на така спряганата и дори одобрена на референдум мажоритарна система. Нейни елементи има и в сегашния изборен закон с преференциите в партийните бюлетини. Тук евентуалният проблем е в бъркането на реалните и необходими качества на кандидата с простото харесване”, каза още в анализа си проф. Хаджийски.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново