Само в 6 села в областта има аптеки

Публикувано на вт, 29 сеп. 2020
2114 четения

От около 330 населени места във Великотърновска област само в шест от селата има аптеки, показа проверка на “Янтра ДНЕС”. В община В. Търново такива има единствено в Ресен, Самоводене и Вонеща вода, както и в Овча могила в община Свищов, Полски Сеновец в община Полски Тръмбеш и в Кесарево в община Стражица. В други 13 села в региона спасението за местните жители са разкритите дрогерии. Такива са регистрирани в Пчелище, Драганово, Първомайци, Поликраище, Козаревец, Мерданя, Джулюница, Караисен, Морава и др. Но за закупуване на медикаменти по лекарско предписание и по Здравна каса се налага хората да пътуват до общинските центрове или да разчитат на близки и познати. Често и кметовете и кметските наместници изпълняват ролята на асистенти за възрастните и самотни хора.
По данни на Регионалната здравна инспекция в областта са регистрирани 83 аптеки, но сключилите работа с РЗОК са по-малко – 60. Във В. Търново са разкрити най-много аптеки – 33. В областния град е и единствената денонощна аптека, от която пазаруват хора не само от областта, но и от съседни региони, за да се снабдят спешно с дадено лекарство.
Любопитен факт е, че според статистиката по брой аптеки на глава от населението България се нарежда сред първите страни в Европа с 1806 души обслужвани в една аптека, докато средноевропейският показател е 4450 души. В същото време в редица малки общини в страната няма нито една аптека. Остър е проблемът и с денонощните обекти. Като решение на ситуацията неведнъж в публичното пространство е дискутирана темата за т.нар. вендинг машини за лекарства в населените места без аптека. Такива например има в Севлиево и Ловеч.
“Подобни вендинг автомати има в някои европейски държави, но възможностите на тези устройства и предлаганите продукти в тях са много ограничени, така че реално това не е решение на проблема”, заяви фармацевтът Стефан Згурев, собственик на верига аптеки в старата столица. По думите му липсата на аптеки в малките населени места се дължи на факта, че подобна инвестиция е нерентабилна и реално носи загуби за собствениците. В началото на тази година от Министерство на здравеопазването обявиха, че предстои създаване на Национална аптечна карта, която да регулира недостига на аптеки в страната. Целта ѝ е да определи потребностите на населението от достъп до лекарствени продукти и да се идентифицират областите, общините и населените места с недостиг от такива. А преди броени дни стана ясно, че държавата дава “зелена светлина” на новорегистрирана компания, която е заявила намерение да навлезе бързо във фармацевтичния бизнес и да осигури т.нар. вендинг машини за медикаменти, които да бъдат разположени в селата и да бъдат управлявани от колцентър, от който клиентите ще имат контакт с фармацевт. Това обаче предизвика недоволството в бранша, а от Българския фармацевтичен съюз и пациентски организации настояват за яснота относно тази идея, с която на практика се подпомага фирма без никакъв опит. Според фармацевтите продажбата на лекарства с рецепти не може да се осъществява с автомати и това е незаконно според съществуващата уредба. Сегашният ред е създаден, за да може да се гарантира безопасността на хората, които приемат лекарства, и да се осигури рационална употреба на медикаментите, тъй като те са особен вид продукти, които могат да помогнат, но и могат да навредят, заявяват от БФС.
Весела БАЙЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново