Трифон Зарезан събра жителите на Лясковец за поредна година за весел празник. Те и дошлите от близо и далеч гости на винарското градче вдигнаха наздравица и зарязаха лозовите насаждения, пожелавайки си берекет. Дъждовното време не уплаши гости и лясковчани, които се събраха да се веселят с музика и танцови изпълнения в салона на лясковското читалище.
В навечерието на празника се проведе традиционният конкурс за най-добро домашно вино, а в самия празничен ден бяха обявени победителите. От години лясковчани се конкурират кой е винар номер едно през годината, като за състезанието майсторите предоставят своите домашно направени бели и червени вина от най-новата реколта. Професионалисти енолози определят напитката с най-добри качества – цвят, мирис, вкус и класират производителите на три места в двете категории.
Тази година за приза се състезаваха рекордно много вина от всички населени места на община Лясковец. Общо 61 вина – 44 червени, 14 бели и три розе представиха производители от Лясковец, Джулюница, Драгижево, Добри дял, Козаревец и Мерданя. За надпреварата бяха предоставени и вина, които са производство на 11 дами, а винарите, участвали и с бяло, и с червено вино, бяха 12 души. Самата дегустация протeчe в музея на градинарството и лозарството, като пробите се събираха в продължение на 10 дни. Компетентно жури в състав Свилен Георгиев, Ася Георгиева и Маргарита Георгиева, оцени червените и бели напитки, а след приключване на конкурса, участниците можеха да се консултират с енолозите, да чуят техните препоръки и мнение за вината им. За доброто настроение на всички присъстващи в музея, песни за виното изпяха певиците от Вокална група „Бели ружи”, със солист Добринка Стателова и корепетитор Аспарух Костов. Награждаването на победителите бе тържествено и стана пред гости и жители на Лясковец в самия празничен 14 февруари.
Празникът уважиха делегация от побратимения на Лясковец румънски град Виделе, водена от заместник-кмета Силвика Шербан. Да споделят еуфорията на празника и да зарежат в Лясковец дойдоха Областният управител на Велико Търново проф. д-р Любомира Попова, заместничката й Детелина Борисова, кметът на Търново и председател на Националното сдружение на общините Даниел Панов, председателят на общинския съвет Венцислав Спиридонов, ректорът на Великотърновския университет проф. Христо Бонжолов, началникът на регионалното управление на образованието Розалия Личева, директори на институции, фирми, почетни и заслужили граждани, общински съветници и други. Официалното откриване на празника започна с водосвет за здраве и берекет, отслужен от лясковските свещеници. След благослова, кметът на общината д-р Гецова поздрави лозари, винари, гости и лясковчани, всички любители на хубавото вино, на музиката и веселието, както и всички именници. Тя подчерта, че Трифон Зарезан е един от празниците, които определят българите като самобитна нация и докато ги пазим и почитаме, ще я има и България. Кметът връчи грамоти и парични премии на най-добрите майстори на вино, спечелили първите места в тазгодишния конкурс, като им пожела успехи и все така ревностно да пазят рецептите за хубавото лясковско вино. Победители в съревнованието тази година са Радка Банова и Пламен Георгиев, направили най-качествената червена и бяла напитка от наше грозде в домашни условия.. На вторите места се класираха Мирослав Чокоев с червено вино и Янислав Тодоров с бяло. С още една награда за трето място при червените вина си тръгна Янислав Тодоров, а при белите – трета позиция зае виното на Петър Тахрилов. Награди имаше и за Стефан Георгиев и Николай Гладичев, които спечелиха признанието на членовете на лясковския Клуб на виното. Те получиха предметни награди от председателя на организацията Пламен Георгиев.
След награждаването на майсторите-винари, веселието продължи с ритъма на народните танци. На сцената в читалище „Напредък-1870” се извиха кръшни хора, които подеха младите танцьори от Танцов състав „Лудо младо”, възпитаници на Павлина Кълчишкова, а малката Елия Кълчишкова, само 4-годишна, изпя за всички гости песента „Боряно, Борянке”. Празничното зарезанско хоро вдигна настроението, а връхната си точка достигна, когато наред с дъжда, започнаха да се леят и виното, и пелинът – 200-литров подарък от „Тотал Вини”. След кръшните танци и богатите наздравици, за ритуалното общоградско зарязване в лозята срещу стадиона, се събраха гостите, начело с кмета д-р Гецова и Царя на лозето. Местният Трифон, чиято роля от години изпълнява Димитър Ангелов, ги чакаше на лозето, като ги приканваше с думите „Добре сте ми дошли, скъпи гости”. Свещениците първи благословиха и поръсиха със светена вода лозите. Царят изрече много благопожелания, заряза ритуално лозница, поля я с червено вино и отчупи къшей от питата, както повелява традицията. Това направиха и стопанката на лозето и града д-р Гецова, както и областният управител проф. Попова.
В празничната резитба се включиха и румънските гости, повтаряйки действията на стопаните и наричанията. За празника, посветен на Зарезан в Лясковец бе направен филм, заснет от местна румънска телевизия, обслужваща окръзите Телеорман и Гюргево. Тъй като в момента двата побратимени града Лясковец и Виделе работят по съвместен проект за обмен на българските и румънските традиции, Зарезан стана част от цялостен филм за културния обмен между двата народа.