Доц. Атанас Мангъров: Ще продължим да се забавляваме с масовото тестване, докато не ни свършат парите

Публикувано на чт, 23 юли 2020
4226 четения

Ще продължим да се забавляваме с масовото тестване докато не ни свършат парите. Това заяви във В. Търново доц. д-р Атанас Мангъров, началник на Детската клиника към Инфекциозна болница – София, който участва в дискусия на тема „COVID-19 – последствия и необходими действия от социален и здравен характер“. Тя бе организирана от Областния съвет на ПП „АБВ“. По думите на доц. Мангъров масовото тестване е имало смисъл в началото, за да се види епидемиологичната обстановка, а в момента с лека ръка се харчат пари, за да се откриват хора, положителни на COVID-19, без да се направи анализ на пандемията.

„За съжаление тази инфекция не изчезна в началото на лятото както ми се искаше на мен и на още много хора. Тя ще продължи да се върти дотогава, докато не премине през тази критична маса от населението, която е около 70 %. За щастие в над 90 % от случаите заболяването протича без симптомно и човек не разбира, че го кара. При около 8-9 % се проявява симптоматика, която се наблюдава при сезонния грип. В много малък процент от случите може да се стигне до сериозни реанимационни мероприятия“, каза още доц. Мангъров. Инфекционистът посочи, че за тези 4 месеца в страната са починали около 40 000 души от различни заболявания, а тези от коронавирус са около 300 души, върху които постоянно се акцентира, игнорирайки всички останали случаи, което е неразумно и нелогично. Според него в болница са настанени 600 души, от които 2/3 са приети, защото са уплашени от насадения им страх. В интензивните сектори има над 30 души, които са действително болните. От началото на април досега от коронавирус се хоспитализират по около 15-20 души дневно, което е много под възможното натоварване на болниците и стряскащите прогнози са преувеличени.

„Всеки ден се обявява колко теста са направени и колко от тях са положителни. Но това са тестове, не са хора и този начин на представяне на информацията не е коректен. Трябва да се каже например колко са изследваните вчера, колко от тях са тествани за първи път, колко са положителни, на колко от заразените им няма нищо, колко са настанени в болница и колко са в реанимация. За съжаление това не се представя“, коментира още доц. Мангъров. Той подчерта, че PCR тестовете са с чувствителност от 70 %, като в по-голямата част от случаите не се развива клинична симптоматика. Затова трябва да се изследват само хората, които са болни, но не и тези, на които нищо им няма.

„Това, което трябва да се направи е да се спазват мерките за лична хигиена, децата да ходят на училище наесен, а в болница да са само болните и то, ако са много зле. Част от болните могат да се лекуват и в домашни условия. А останалите хора трябва да продължат да живеят нормално“, каза още доц. Мангъров.

В срещата в старата столица участва и лидерът на партия АБВ Румен Петков, който оповести кореспонденция, която е водил с Министерство на здравеопазването.

„Изисках данни по Закона за достъп до информация относно аргументите за издаването на заповедите за мерките, свързани с пандемията и съответно за отмяната им, както и за извършените аутопсии на пациенти, починали от коронавирус. И на двата въпроса ми бе отговорено, че здравното министерство не съхранява такава информация“, заяви Румен Петков. Той е изпратил запитване и очаква отговори от МЗ и за това колко теста е закупила държавата, колко пари е платила и кои са фирмите, които са ги доставили. Лидерът на АБВ каза още, че на Световната здравна организация трябва да й бъде потърсена отговорност за това, че вкара света в това шоу с COVID-19.

Според анализите броят на положителните проби у нас, направени от началото до сега, варира между 3 и 5,5 %, заяви доц. д-р Георги Кючуков – началник на Клиниката по неврохирургия в МБАЛ „Света Анна“ във Варна. „Ясно е, че като се направят 8000 проби ще има 300 положителни. Но какво постигнахме с това? Няколко неща – срутихме туризма, вкараха ни в „червения списък“ навсякъде и се създава една паника сред хората, която не е съвсем оправдана“, каза още доц. Кючуков. Той обясни, че сред обявените за починали от коронавирус, има хора с онкологични заболявания, тежък инсулт, усложнения и увреждания, и реално няма данни колко точно са жертвите на COVID-19.

Весела БАЙЧЕВА

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново