Задруга за чиста храна ще връща българския вкус

Публикувано на пн, 27 Ное. 2017
397 четения

38 производители от страната се обединиха в Арбанаси, за да създадат продукти еталони, зад които застават като гарант с имената си

38 производители от различни сфери на хранителния бранш в страната се обединиха в събота в Арбанаси и създадоха Задруга за чиста храна. По-късно през деня пред журналисти те обявиха, че целта им е да върнат забравения български вкус и истинската българска храна.
Идеята ни е да променим съзнанието на българина, да извадим страната от черната статистика да сме в призовите редици по сърдечносъдови заболявания и смъртност, заяви Георги Славейков от Русе, производител на лимец с биосертификат. Според него, децата ни са на пето място по затлъстяване в Европа и крайно време е да се вземат сериозни мерки за прелом в храненето, което е в основата на тежките болести. Живял съм 25 години в много страни по света и не мога да се съглася с тази черна за България статистика. А дори ни определят като второ качество страна, защото внасяме продукти с нисък стандарт, за разлика от страните в Западна Европа, където една и съща храна е много по-качествена, коментира Славейков. И допълни, че крайно време е да престанем да се чувстваме пренебрегнати и забравени от света. Затова предложих на колеги от бранша да обединим усилия и да започнем да произвеждаме чисти храни, които да извадят децата ни от това тежко бъдеще, което им предстои. От тях зависи здравето на нацията ни. В основата на всичко това е храненето, обучението, възпитанието и създаването на чисти продукти, зад качеството на които да застанем с имената си. А в държавата ни има всички условия за това, е категоричен Славейков.
Искаме да създадем продукти еталони, като гарантираме за това, каза Филип Хайвазиян, диетолог от Русе, съсобственик на пекарна и магазини. Според него, в България сега не е проблем на етикета да пише едно, а в продукта да има друго. Той разказа, че в неговите обекти идват деца, дори на 4-годишна възраст, които наблюдават как се прави чист хляб, истинско кисело мляко и др. Затова нашата кауза е да върнем здравето на България, обобщи Хайвазиян. За съжаление, децата ни не познават истинския вкус на българската храна и в магазините се купуват имитации, които повече се харесват. Не може да е здравословно “киселото мляко”, което стои месец и не се разваля. А в същото времеподрастващите се мръщят пред чистото българско мляко, което наистина е кисело и трайността му е кратка. Затова от Задругата ще настояваме пред Министерството на образованието в училище да бъдат въведени часове по хранене. Според диетолога, сега у нас има известни светлинки в някои училища, където по идея на учители ентусиасти се създават клубове на здравето и се обръща внимание на здравословното хранене. Откриват се и работилници в училища, но храната се приготвя с химизираните продукти от магазините и ефектът за здраве направо е нулев. А и след това децата излизат от клуба и отново си купуват вредни храни в кварталната бакалия. Затова не искаме само да говорим, а да създадем именно продукти еталони, които наистина да гарантират здраве, коментира Хайвазиян. И уточни, че и най-полезната храна може да бъде вредна, ако се прекали с дозата.
Крайно време е по отношение на храните да се държим здраво за корените си, се включи в дискусията и Емил Елмазов, председател на Съюза на билкарите, автор за името на новата организация. Той не скри, че здравословните биохрани са по-скъпи, но ако всички от Задругата взаимно си осигуряват сертифицирани продукти, то цените могат да се свалят. Когато имаме добро промишлено производство в случая, можем да постигнем ниска себестойност. Освен това ще се избегне дистрибуторската мрежа, която оскъпява продуктите.
Производителите от Задругата обявиха, че ще бъде разработена специална марка на техните храни, с която да гарантират чрез вътрешен контрол, че продуктът е чиста храна. И така всеки, който срещне тази марка в магазините, ще бъде сигурен, че наистина храната е чиста. Сигурен съм, че нашето производство ще бъде забелязано от потребителите и ще бъде подкрепено, посочи Елмазов.
Според Ани Кашева, производител на сладкарски изделия във Велико Търново, може да се постигнат по-ниски цени на чистите храни, като се влагат продукти на Задругата. Тя обяви, че крайно време е българинът да се обяви против вноса на храните, а да се обърнем към родния вкус. Възпитанието към храната трябва да започне още в детската градина, където също да има часове по здравословно хранене и култура на храненето, твърди Кашева.
Стоичко Миличин от Пловив пък отбеляза, че Задругата е отворена и за други производители на храни. На 20 януари 2018 г. ще има трета среща на организацията. На нея ще бъде обсъден уставът и ще бъде избрано ръководство. Трябва да върнем доверието на българина в чистата храна, са категорични от Задругата.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново