За последните 10 години три пъти се е увеличил броят на учениците хипертоници в областта

Публикувано на вт, 17 май 2016
315 четения

За последните 10 години в областта три пъти се е увеличил броят на учениците хипертоници и заболяването засяга най-вече юношите на 14, 15 и 18 г., сочи изследване на РЗИ във Велико Търново. Експертите посочват, че обездвижването и застояването пред компютрите продължително време, компромисите със здравословното хранене, затлъстяването и стресът в училище увеличават риска за повишено кръвно налягане.
Според изследването тревожен е фактът, че близо 30 % от учениците с наднормено тегло вече са хипертоници. Този резултат е свързан и с това, че само 37 на сто от юношите спортуват по 60 минути дневно, каквито са препоръките на СЗО. Близо една трета от учениците не обядват всеки ден, а 54 % не консумират топла храна. Тийнейджърите разчитат повече на сладки храни, колбаси и безалкохолни напитки. Рибата като здравословна храна се появява все по-рядко на трапезата и тревожното е, че над 61 % от юношите или не я ядат, или това се случва много рядко. 52 на сто от учениците употребяват колбаси ежедневно. Почти всички в училищна възраст предпочитат вафли, шоколад, бисквити, сладкиши и бял хляб, само малка част от тях консумират типов или пълнозърнест. Възрастовата граница за хипертонията се снижава и общо за страната около 5 % от юношите са с високо кръвното налягане.
Не по-различна е картината и при възрастните. Всеки пети в областта лекува хипертония. От коварното заболяване са диспансеризирани 53 448 души, съобщават от РЗИ. Миналата година са открити 7613 нови болни, които са с около 500 души повече от 2014 г. По данни на лечебните заведения за доболнична помощ в региона, за м.г. са регистрирани 88 454 посещения при лекарите по повод на хипертонията. Тази неблагоприятна статистика нарежда България след първите страни с най-голям брой заболели от сърдечносъдови заболявания и на първо място по смъртност от мозъчен инсулт в Европа.
По справка на НЗОК, броят на хипертониците, които получават лекарства от касата, са над 1,2 млн. души. Има и много, които сами си купуват лекарствата, а това означава, че всеки четвърти-пети българин е хипертоник. Основно хората с повишено кръвно налягане са млади и на средна възраст. Като прибавим и това, че има българи, които не знаят, че имат хипертония, защото не ходят на профилактични прегледи, други изобщо не се лекуват, данните стават тревожни. Заболеваемостта вече надминава 2 млн. души, като само при 37 % от тях терапията е адекватна, заявяват от Българската лига по хипертония.
Адекватното лечение на хипертонията удължава живота, понижава честотата на мозъчния инсулт с над 30 %, на сърдечния инфаркт – с над 20 % и на сърдечната недостатъчност – с 50 %, твърдят кардиолозите.
17 май е Световният ден за борба с високото кръвно налягане. Българската лига по хипертония е избрала за фокус бъбречните заболявания, които се явяват като усложнение на повишеното кръвно налягане. Мотото е “Нормално кръвно налягане, здраве за бъбреците”.
По данни на Българското нефрологично дружество у нас около 12 % от българите боледуват от хронично бъбречно заболяване. Заболеваемостта е по-висока от средната за Европа. Най-честата причина е захарният диабет, а хипертонията заема второ място.
По повод Световния ден за борба с хипертонията РЗИ организира акцията “Клиника на открито”. Тя ще се проведе от 13,30 часа в парка “Марно поле” във Велико Търново. Ще бъдат отворени 6 кабинета за измерване на кръвното налягане , кръвната захар, дишането, теглото.
В РЗИ ще се проведе семинар с ученици и студенти от Медицинския филиал по темите за кръвното налягане, рака на кожата и диабета.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново