Във веселата ферма в Хотница лекуват деца с анималотерапия

Публикувано на ср, 14 мар. 2018
1496 четения

Неотдавна ви разказахме за фермата убежище във великотърновското село Хотница, в която собствениците Вера и Виктор са приютили над 40 различни домашни животни и се грижат за тях по свой си начин, може би самодеен, но се опитват така да правят добро. Има магарета, овце, кози, пуйки, прасе, кучета, котки, агънца, теленце и други, а сега и конче, и всяко едно от тях си има своята история на спасение от ножа или захвърлено като непотребна вещ, или пък с вродена аномалия. Всяко от животните е имало късмета да попадне във фермата приют, за да намери мир до края на дните си или да се превърне в личност със своята индивидуалност.
Сега обаче искаме да ви разкажем за голямата кауза на Вера и Виктор, които не само са посветили живота си на животните, но и на децата, най-вече тези в неравностойно социално положение. Виктор признава, че искат да споделят доброто с децата и с техните родители. Когато малчуганите се докоснат до животните, ние ги печелим за нашата кауза. Да обичат животните и въобще да бъдат състрадателни към целия свят. Това се отнася и за децата с увреждания, затова Вера и Виктор планират провеждането на хипотерапия – лечение чрез коне, като част от лечението с животни. Хипотерапията включва извеждане на детето със здравни проблеми на открито и раздвижване, като се създава силна връзка между детето и коня. Това подобрява емоционалното и физическото състояние, има положителен психологически ефект. Освен това децата в неравностойно положение намират нови приятели и плачат, когато слизат от коня.
Вера разказва общо за анималотерапията, известна още като зоотерапия, чрез която с помощта на животните се лекуват различни медицински състояния. Проследени са случаи, при които аутизмът при деца е овладян от контакт с различни животни. А домашните любимци във веселата ферма са социални животни, те се галят, милват, обичат децата. “Бременските музиканти”, както ги наричат Вера и Виктор, вече са имали контакт с младежи с мозъчни увреждания от дом във Варна. Тийнейджърите дори са се упражнявали в езда и са преживели незабравими мигове. Вера и Виктор вече имат богат опит и с деца в неравностойно положение, които така се вградили между животните, които пък им се радвали, и накрая малчуганите с мъка се разделили.
Когато при нас идват деца, попадат в приказен свят и самите те стават герои от приказките, разказва Вера. Животните ги посрещат приятелски настроени, а такива няма къде да видят и да докоснат. Тук децата възприемат животните по друг начин, усещат техните емоции и чувства, вглеждат се в блясъка на очите им, които излъчват любов. Тези спасени животинки правят това, което могат най-добре – показват, че има свят, изпълнен с любов и хармония. Освен това се възстановява връзката между децата и животните, които в днешно време виждат само на картинки, в любимите си анимации и филми. Веселата ферма всъщност вече е училище за любов, терапия, атракцион и отмора. Да качиш дете с детска церебрална парализа на коня е голяма отговорност. То се мята върху животното и може да падне. Но в същото време родителите твърдят, че виждат благотворно въздействие върху детето. То няма как да се излекува, но живее в настроение, затова такива семейства продължават да идват във веселата ферма.
За да се лекуват деца с животни, не е достатъчно да ги събереш и при тях да пуснеш малчуганите, твърди Вера. Тя допълва, че животинките при тях са дресирани с години, дори от сукалчета. Колко безсънни нощи сме имали да ги възпитаваме, докато ги докараме до това ниво – да бъдат любвеобилни и лечебни за децата със здравословни проблеми, а и за здравите.
Преди няколко години Вера и Виктор участвали в обществен съвет във Варна, където са живеели дълги години. В него се включили неправителствени организации като тяхното сдружение “Приятели на четири крака”. Специалистите обсъждали проблема на децата с увреждания. Не подозирах колко много деца са тежко болни. Малчуганите нямат контакт с родителите си, не говорят, жесток проблем, казва Виктор. Но след това някои от тях идват при животните във веселата ферма и започват да им говорят по свой начин и със свой език. Не се страхуват, общуват свободно, радват се взаимно. Сега в този глобален свят дори здравите деца не играят, залепнали с телефоните си или таблетите. Интересното е, че в социалните мрежи се появи един татко, който събира съмишленици и подкрепа да се създадат групи, където децата да си играят помежду си.
Вера и Виктор смятат, че анималотерапията е чудесен щит срещу детската агресия, която ни залива постоянно и понякога с трагичен край. Тя разказва как след едно посещение на малчугани във фермата дете споделило, че това е бил най-прекрасният ден в живота му. Дори момченцето добавило, че ще разкаже за впечатленията си писмено.
А когато собствениците на веселата ферма започват да работят с деца, и то със здравословни проблеми, са доста притеснени. Правят сценарий, консултират се с лекари, обсъждат всякакви варианти. Но после се оказва, че просто няма нужда от сценарий. Деца и животни така се сработват, има игри на топки и това е един взрив от невероятни емоции, които всеки малчуган изразява посвоему.
Последната идея, която Вера и Виктор искат да реализират, е да четат приказки на децата и животните. Но приказките ще бъдат без край, за да имат възможност децата да измислят финала. Дори ще публикуваме книга с довършените приказки и рисунки, които са истински истории, казват двамата. Така родителите могат да четат книжката на детето, което пък ще си спомни за игрите с животните във веселата ферма. Така емоциите от преживяното се поддържат живи. А има и случаи, когато деца се забавляват с животни бебета и след това, като дойдат пак, остават разочаровани, че любимото животинче вече е пораснало.
Сега Вера и Виктор очакват с нетърпение нови посещения на деца. Вече имат доста обаждания от родители и семейства на деца с увреждания, но се чака по-топло време. Пред фермата ни има голяма полянка с вековен орех. Като ни посетят деца, изкарваме животинките на воля и всички ще се забавляват.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново