След 30 години обновиха интензивния сектор на кардиологията при МОБАЛ

Публикувано на пн, 23 ян. 2017
1017 четения

Нашият сектор по нищо не отстъпва от една модерна европейска клиника, категоричен е д-р Бенов.

След основен ремонт вече е обновен интензивният сектор на Кардиологичното отделение при МОБАЛ “Д-р Ст. Черкезов” във Велико Търново, който бе открит в петък. Строително-ремонтните работи са започнали на 15 декември 2016 г. и са финансирани целево от здравното министерство, което осигури 300 000 лв., но с тези средства се извършва и ремонт на операционните зали на болницата, който се очаква да приключи до края на февруари, обясни д-р Хараламби Бенов, началник на Кардиологичното отделение. Той уточни, че за реновирането на интензивния сектор са вложени около 150 000 лв.
Интензивният сектор на Кардиологията разполага с 6 легла и модерна мониторна апаратура с 24-часово наблюдение едновременно на настанените пациенти. Монтирана е нова климатична инсталация, която осигурява комфорт на болните и персонала, а също намалява и вторичните инфекции. Дограмата също е подменена, направена е топлоизолация на пода и стените, има нови алуминиеви радиатори, каза още д-р Бенов. Подменена е електрическата и ВиК инсталация, а също и осветлението, което е икономично и премахва визуалната умора. Подът и стените са винил, лесно се почистват и дезинфекцират. Изцяло обновено е и обзавеждането на интензивния сектор. Мониторите, леглата за болните са тройно чупещи се, с антидекубитални дюшеци, нова е мебелировката в медицинския пункт. Това е първият ремонт за последните 30 години, добави шефът на Кардиологията.
Според директора на МОБАЛ д-р Стефан Филев е планирано да бъде закупен и най-висок клас кардиоехограф.
Д-р Бенов обясни, че Кардиологичното отделение разполага с 45 легла, от които 4 са ревматологични. Целогодишно болничната структурата е натоварена над 80 процента, дори има моменти, когато всичките легла са заети и се използват допълнителни от други отделения. Това се случва особено в зимните месеци. Общо лекуваме цялата гама от кардиологични заболявания, обобщи началникът. Миналата година са лекувани над 3000 пациенти, като са се грижили средно месечно за 300 болни.
Сега през зимата се обостря състоянието на пациенти със сърдечна недостатъчност и в момента 70 процента от болните в отделението са с това заболяване, посочи още д-р Бенов. Има и болни с ритъмни нарушения, остри коронарни синдроми, инфаркти и др. Благодарение на инвазивния сектор при Кардиологията, преживяемостта на сърдечно болните се удължава, а смъртността е намаляла до 1,9 % за 2016 г. Преди години смъртността при инфарктите беше 15 %, уточни д-р Бенов. В момента, ако пациент с инфаркт пристигне навреме в болницата, практически не се инвалидизира след направената коронарна инвазивна процедура. След това той бързо се връща вкъщи и на работа. Началникът допълни, че ръководството на болницата замисля и въвеждането на инвазивни методи за лечение на мозъчните инсулти. Ако пациент с мозъчен инсулт дойде при нас до втория час от инцидента, може да му бъде приложена инвазивна процедура, заяви д-р Бенов. Кардиологичното отделение разполага с такава апаратура, необходимо е само усъвършенстване на техническите приспособления – катетри, балони и др.
В интензивния сектор на Кардиологията медиците лекуват най-тежко болните пациенти, затова обстановката е като в реанимацията. За болните пряко се грижат д-р Ваня Манчева, д-р Даниела Василева и д-р Емил Тонев. Комфортът сега е явен и нашият сектор по нищо не отстъпва от една модерна европейска клиника, подчерта д-р Бенов. Освен това в инвазивния сектор работят много добри специалисти, които са на разположение денонощно. Сред тях са д-р Валентин Кръстев, д-р Христо Матеев, д-р Александър Александров, д-р Акиф Шабан от НКБ и УМБАЛСП “Пирогов”, както и доц. Йордан Узунангелов, който е един от най-добрите специалисти у нас с имплантирани близо 3500 кардиостимулатора. Според д-р Филев кардиологичната помощ в МОБАЛ “Д-р Ст. Черкезов” е на най-високото трето ниво, каквато е в университетските болници. Много от пациентите са в услугата на спешност и те трябва да са сигурни от условията и грижите, че ще намерят адекватно лечение и изходът ще бъде благополучен от всяко тяхно страдание. Това е основната цел за ремонтите, новата апаратура и лечението с все по-квалифицирани лекари.

Д-р Стефан Филев:

“Очакваме субсидия от 350 000 лв.  за ремонт на още две отделения”

Кандидатстваме за целева субсидия от 350 000 лв. към Министерството на здравеопазването за ремонт на Отделението по патоанатомия и за преместване на Отделението по трансфузионна хематология в помещенията на бившата библиотека, която не се използва, съобщи директорът на МОБАЛ д-р Стефан Филев. Той уточни, че преместването на Кръвцентъра се налага заради осигуряване на площ от 860 кв. м, където ще бъде настанено новото спешно отделение. То ще бъде изградено със средства по европейска програма и вероятно до шест месеца ремонтът ще стартира.
Започнала е подготовка на техническата документация за изграждането на новия корпус в болницата, който ще бъде свързан със сегашната сграда. Корпусът ще бъде изграден по всички медицински стандарти със средства от 4 млн. лв., осигурени от продажбата на два имота на медицинското дружество. След като бъде завършен новият корпус, в него ще бъдат преместени всички отделения от Стара болница. Може би ще остане само Физиотерапията, която ще бъде преместена на мястото на Отделението по акушерство и гинекология, където преди година бе направен основен ремонт, обясни д-р Филев. Що се отнася до ТЕЛК-а, който също е в Стара болница, и той ще остане на старото си място, коментира шефът на МОБАЛ.

Вася ТЕРЗИЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново