Рязката смяна на жега и хлад през лятото води до стрес за организма

Публикувано на чт, 5 юли 2018
463 четения

Напоследък много се говори за негативното влияние на стреса върху здравето и като причина почти винаги се посочва психическото претоварване, но не е точно така. Всяка рязка промяна на времето – студено, топло, сухо, влажно, високо и ниско атмосферно налягане също води до стрес, на който организмът реагира и се стреми да постигне равновесие. В повечето случаи хората се справят, но при други тези фактори действат дълго време и настъпват неблагоприятни последици. Типично при промени в атмосферното налягане зачестяват оплакванията от главоболие, световъртеж и гадене. Кръвното налягане също варира, казва д-р Христо Димитров, шеф на РК на БЛС във В. Търново.
И здравите, и болните трябва да се съобразяват с горещините през лятото, не трябва да стоят дълго под слънцето. И двете групи са изложени на риск от слънчев и топлинен удар. При първия причина е дългото стоене на слънце, а при втория – общото затопляне на организма в топли и задушни помещения. Затова трябва да се носят светли дрехи, които не прилепват към тялото и позволяват достатъчна аерация, и шапка за предпазване от лъчите.
През горещините загубата на вода от тялото е по-голяма, така че течностите трябва да се увеличат, за да не се стигне до дехидратация. Това, разбира се, не означава, че трябва човек да се налива. Жаждата определя колко течности са ни нужни.
Особено чувствителни към жегите са възрастните и децата. Горещините понижават кръвното налягане, което често налага хапчетата при хипертониците да бъдат коригирани. Това обаче предполага стриктно да се следи кръвното налягане, особено при жега и студ, каквито случаи имаме това лято. А също и при ниско и високо атмосферно налягане. Внезапната промяна може да доведе до бърза промяна в кръвното. На морския бряг се очаква то да бъде по-ниско, а в планината – по-високо. В първия случай може да се наложи хапчетата да бъдат намалени още, а във втория – да се върнат обичайните дози.
Студът може да провокира стенокардна болка, ако човек се е напекъл на плажа и веднага влезе в морето или басейна. Това е рязка промяна при здравите и болните. Преди да се влезе във водата, да се направи обтриване на тялото с мокра кърпа, а после обливане на душа. Така се осигурява плавен преход от топло към студено, което елиминира стреса.
В много от хотелите има спа центрове със сауни. Сърдечноболните трябва да ги избягват, за тях къпането в басейна е по-добро място. Повишената влажност от честите дъждове сега засилва отрицателните ефекти на високите температури. Тя обостря астмата и влошава състоянието на хората с ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест).
Много хора си мислят, че през лятото ще се отърват от пролетната алергия, особено ако знаят причината. Но през отпуската човек посещава нови места, спи в хотели, там не знае с какво се пере спалното бельо, има насекоми, сапуни, шампоани с ниско качество. Това може да обостри алергията. Освен това сега цъфтят липите, житата класят, копривата избуява, слънцето жари, което активизира алергията, ако човек има този проблем.

Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново