От 1 октомври постъпваме в болница след пръстова идентификация

Публикувано на пн, 25 юли 2016
584 четения

От 1 октомври 2016 г. постъпваме за лечение в болница само след пръстова идентификация, съобщиха от РЗОК във Велико Търново. Системата вече заработи пробно в пет болници, от които четири в София и една в Русе. Преди дни към тях се присъединиха по желание още два столични стационара. По-късно експериментът започва в още 20 болници в страната. За целта стационарите ще започнат дейности по внедряване на технологичния процес по идентификацията, за която са предвидени два месеца. Процесът трябва да приключи най-късно до края на септември.

Целта на пробната система е да се види къде има проблеми в реални условия

и те да се отстранят предварително. Сега фирмата, която спечели проекта за изграждане на биометричната регистрация, осигурява безплатно по три четци за генериране на уникален идентификационен код на пробните болници, който ще стои срещу името на неосигурения пациент. Но останалите лечебни заведения трябва да си купят устройствата сами, а те струват около 300 лв., обясниха от здравната каса.
В началото на новата биометрична регистрация в болниците ще има експерти от здравната каса. Намерението е при отказ на пациента да се идентифицира, да се изясни проблемът бързо и на място, тъй като в случая болницата може да откаже лечение, а ако това се случи, от своя страна пък здравната каса няма да плати за това. Директорката на РЗОК във Велико Търново – д-р Галина Василева, съобщи вчера, че от персонала на касата вече са били на обучение в София, където са били запознати с всички варианти при проблем на регистрацията.

В регистрационната биосистема ще заработи мобилно приложение,

чрез което всеки болен може да проследи какво е платено за лечението му и дали има отчетени неизвършени процедури, или пък да е регистриран в болница, където не е стъпвал. Едновременно с това пациентът още в болницата може да сигнализира на здравната каса за нередности и с това да предизвика внезапна проверка. По този начин българинът ще може да контролира парите, които се харчат за него при хоспитализация. Освен това чрез мобилното приложение пациентът ще бъде информиран за медицинската дейност, която е извършена на негово име и на каква стойност е тя.

Регистрацията с пръст ще отнеме 25 секунди,

като първоначално ще се сканират точки от двата показалеца. Би могъл да се използва и всеки друг пръст от ръцете, но пациентът трябва да избере с кой точно, тъй като, ако му се наложи повторен прием, трябва да използва същия пръст. Предвидена е и опция, ако човек забрави кой точно пръст е използвал първия път. Но системата подсказва как да пипнем устройството.
При поставяне на пръста точиците от него се трансформират в код от нули и единици и по този начин информацията се предава на здравната каса. Тя не е пръстов отпечатък в истинския смисъл и пациентите не бива да се страхуват, че издават някаква своя тайна.
Системата ще работи само с пръст от жив човек, отливките не важат и са изключени злоупотреби. При спешните случаи болните първо ще бъдат лекувани, а след това и регистрирани. Що се отнася за пациенти с ампутирани пръсти на ръцете, то тяхната регистрация в болниците ще продължи както досега – с лична карта. Засега новородените не влизат в биометричната система. Непълнолетните ще се регистрират с ЕГН, лична карта, ако има, или чекиране на придружител.
Засега от здравната каса не коментират как ще се процедира при пациентите с планов прием за хоспитализация, ако откажат да се чекират. И дали болниците ще отказват лечение в такива случаи.
От РЗОК във Велико Търново съобщиха още, че през юни 2016 г. личните си лекари са сменили 2011 души в областта. Няма нито един електронен избор, за който вече има такава възможност. Гражданите имат право да направят и втора смяна на джипито се през декември т.г.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново