Ортопедът д-р Веселин Михайлов: “Обездвижването убива стотици хора”

Публикувано на чт, 25 окт. 2018
2019 четения

Обездвижването убива стотици хора и е най-честата причина за заболявания на опорно-двигателната система при хора от всички възрасти, коментира известният ортопед д-р Веселин Михайлов. Заседналият начин на живот в офисите и продължителното шофиране увреждат гръбначния стълб, раменете, коленете, бедрата, действа негативно и върху сърцето, белия дроб, стомашните органи. Спасението е в ходенето, но не човек да отиде в близкия парк и да седне на пейката, а е необходимо вървене с километри, и то всеки ден. Освен това този спорт е безплатен и може винаги да се избират нови маршрути за разнообразие.
Когато сме в офиса пред компютъра или вкъщи, като звънне телефонът, станете прави да говорите и после пак седнете, съветва д-р Михайлов. Изкачването на стълби също е полезно, затова се радвайте, ако в жилищния блок няма асансьор. Модерните сгради обаче не минават без тази екстра, но не е проблем, тъй като да се возите с асансьора си е лично ваше предпочитание.
Движението е спасение и за лежащо болните. Макар да звучи парадоксално, такива пациенти трябва да се въртят наляво и надясно в леглото, и то често. Това помага на сърцето и белия дроб да работят по-активно.
Затлъстяването натоварва двигателната система, а

борбата с
килограмите започва от
магазините

Храните днес са висококалорични, с много мазнини и захари, които са опасни и за социално значими заболявания като диабет, хипертония и др. Затова трябва да се избягват свинско и телешко месо, сладкишите и тестените изделия. Това важи особено за децата, при които навиците на хранене се формират още от ранна възраст. Те подражават на родителите си и ако няма ограничения в храненето и да се хапват повече пресни плодове и зеленчуци, ще се появят болести, нехарактерни за детската възраст, като високо кръвно налягане, повишена кръвна захар, затлъстяване и др. Освен това месото не трябва да е неизменен спътник на трапезата. За предпочитане са постните храни, семената, суровите ядки. Днес диетолозите препоръчват зърнените храни и те са в основата на т.нар. хранителна пирамида, която ни показва на какви храни да наблягаме.
Д-р Михайлов обърна внимание и на един друг проблем, който води до нарушения в опорния апарат. Фитнесът днес се практикува от много хора, но голяма част от тях тренират безразборно, без да се съветват със специалисти. Така се претоварва организмът, появяват се травми и вредата става по-голяма от ползата. Това важи особено за младежите и девойките. Затова, когато се започне фитнес, трябва да има треньор, който да определи индивидуална програма на всеки. Упражненията са едни за 15-годишен младеж, а други за 25-годишен мъж, категоричен е д-р Михайлов.
Според великотърновския ортопед всички тези препоръки важат и за профилактиката на остеопорозата, която се смята едва ли не за женска болест. Две трети от пациентите на д-р Михайлов с остеопороза са дами. Всеки старее различно, но най-често оплакванията за болки в ставите се дължат на остеопорозата. Трябва да се обърне внимание на този проблем още при първата болка. После лечението става трудно и продължително. Може да се стигне и до счупвания на костите на различи места в тялото, някои от които трудно зарастват.

Защо ни боли кръстът,
когато
работим
седнали?

Причината е, че когато седим продължително време, голяма група мускули стоят в съкратено положение, претоварват се и престават да функционират нормално. Стигне ли се до там, ако няма 5-минутно раздвиждане на всеки час, тялото се схваща и има болки, особено в кръста и гърба.
Стоейки в седнало положение продължително време, обикновено човек свива краката си. Особено се натоварва мускулът в задната част на бедрото. Интересното е, че когато този мускул дълго време е напрегнат от седящата поза, той променя позицията на таза. Това означава, че естествената извивка на пояса ни се изглажда, а това води до по-голямо натоварване в тази област. Така се появява дископатията, дисковата херния и други, които са най-честите проблеми. В резултат на това кръстът губи своята еластичност и движенията на тялото се ограничават.
Заради седящата поза проблеми възникват и при друг мускул, който свързва гръбначния стълб с долните крайници. Той се скъсява, когато стоим седнали и когато човек шофира. Когато се претовари, изменя позицията на таза в противоположна посока. Това също води до дископатия и дискова херния. За да компенсира тялото ни тези изменения, то натоварва гръбначния стълб и стойката на човек се променя.
Когато се заседим дълго време, може да получим изтръпване на крайниците. Това означава, че сме натоварили определен мускул, който се намира в страничната част на таза и го свързва с долните крайници. Ако продължаваме да стоим седнали, същият мускул вече е с нарушена функция, която води до промяна в гръбначния стълб. Когато този процес напредне, той въвлича друг мускул, който в организма служи като корсет, който се скъсява и тялото започва да се изкривява. Ако не се предприемат мерки, процесът се задълбочава и става необратим.
Интересното е, че тялото не винаги се стреми да сигнализира за проблемите и прави усилия да ги компенсира. Феноменът е, че организмът дълго време запазва функцията си, но в определен момент ни дава сигнали, че нещо не е наред. Отначало това са схващания и болки и трябва да предприемем мерки, като се съветваме със специалист. Иначе може да се стигне до съществени изкривявания.
Все пак не бива да се плашим, ако работим седнали. А и това едва ли можем да го избегнем. Важното е след работа да помогнем на тялото да се разтовари, а това са движенията – ходене най-малко 3-4 км дневно. Освен това три пъти дневно да се прави кратка гимнастика за гърба и подобряване на кръвообращението в таза. Препоръчително е седящите хора да правят контрастен душ – да редуват топла и студена вода. Това поддържа тонуса на мускулите и подпомага обмяната на веществата.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново