Във форма за лятото? Не! Във форма за цял живот! Това според здравния инструктор по интегративно хранене Ники Суков е възможно. Самият той започнал промяната от себе си. Първо станал вегетарианец, а по-късно и веган. През лятото минавам изцяло на сурова храна. Експериментирам много. Разбрал какви чудеса върши водата.
Ники е завършил Института по интегративно хранене, създаден преди 26 години в Ню Йорк от Джошуа Розентал, където изучава иновативни консултантски методи и практически методи и практически техники за управление на начина на живот, а също и над 100 теории в храненето – всичко от Аюрведа, безглутеново и Палео до суровоядство, микрофлора и всичко помежду им.
По думите му интегративното хранене е здравословно, то е шиене на риза по мярка. “Аз практикувам холистичен подход към здравето и благополучието, което означава, че гледам на това как са свързани всички области в живота на човека. Дали стресът в работата му, или във взаимоотношенията го кара да преяжда, какво му пречи да тренира и т.н. Подходът ми няма за цел да спира калории, въглехидрати, мазнини и белтъчини. Не правя списъци със забранени, с добри и лоши храни. Важно е да се постигне щастлив
и здравословен начин на живот, който е гъвкав, приятен и се отплаща,
обяснява Суков. Ако реши да подобри начина си на живот чрез подхода на интегративното хранене, в началото човек отговаря на редица въпроси, които имат за цел да определят каква е неговата здравна история. Сред тези въпроси са спортува ли, каква е кръвна му група, има ли човек близо до себе си, какви са отношенията му с него, какво е качеството на съня му, как се е хранил като дете, как се храни сега, какъв е произходът на родителите му, какви са здравните му притеснения и търсения. Ники Суков пояснява, че под здравни притеснения не бива да се разбира някаква сериозна диагноза. Според него здравно притеснение за една суетна жена може да е, че постепенно качва по един два килограма на година, които не може да свали. Самият той страдал от мигрена и се оказало, че причината за нея е свързана с глутена. Като го изчистих от менюто си и досадното главоболие изчезна, обяснява той.
След това се прави кръг на живота, който също е свързан с отговорите на определени въпроси. Важно е той да има сравнително правилна форма, ако не е, значи в живота на човека има дисбаланс. “За това е важно първо да се балансира начинът на живот. Става дума за взаимоотношенията му, спорта, кариерата и духовните му практики. Тези четири елемента ние, здравните инструктори, наричаме първични храни.
Когато те се балансират, започва надграждането с вторичните храни. Това са всички храни, които влизат през устата. С тях се работи много по-лесно, когато първичните са балансирани. Целта при интегративното хранене е не толкова смъкване на килограми, колкото изграждането на един здрав организъм”, разкрива Ники Суков.
По думите му важно е да се постигне едно устойчиво здраве, което да е трайно, защото то се базира на изградените навици на хранене.
Човек трябва да се научи да слуша себе си, ако му се яде дадена храна, е добре да хапне от нея, но с мярка. “Моят метод почива на био-индивидуалността, защото
храната може да е отрова за един, но лекарство за друг.
Оттам идва и противоречието с готовите диети. А и когато започнеш да се храниш с едни храни, това не означава, че те постоянно ще са ти верни. Човек трябва да се нагажда според времето, състоянието си и сезоните. Ако през лятото е добре да се приемат пресни плодове и изцедени сокове, това не означава, че и зимата ще е добре да се храни по този начин. По-скоро тогава трябва да се приемат кореноплодни, месо и т.н.”, разсъждава Суков. Според него е важно хората да се хранят осъзнато.
Здравният консултант е на мнение, че все пак има определени препоръки, които е добре всеки да спазва. “Аз не отричам месото, но то трябва да се приема с мярка, да е чисто. Закуската е нещо много важно, препоръчвам я на всеки, водата също. Вечерята трябва да е 3-4 часа преди лягане, за да може храната да бъде обработена. Плодовете е хубаво да се приемат до към 15.00-16.00 часа”, разкрива той.
Ники Суков заключва, че човекът сам трябва да усети кои храни влияят най-добре на организма му. “Ние сме духовни създания в един материален свят. Родени сме перфектни и децата са доказателството за това”, казва усмихнатият мъж.
Рецептите на Ники
Студена супа от авокадо
Продукти за 2 порции:
1 авокадо, 3/4 средна краставица, 1 стрък целина, сок от 1 лайм, малка шепа пресен кориандър, 2 ч.л. кимион, 1 ч.л. кориандър, 1/2 ч.л. морска сол, 1 ч.л. тамари или соев сос, 1 ч.ч. вода.
Приготвяне:
Пасирайте до гладка консистенция всички съставки. Сервирайте, като гарнирате със стрък див лук, гъби и сирене (от кашу).
Сладко суши
Продукти за 4 порции:
за ролцата – 2 банана, 3 с.л. студенопресовано кокосово масло, 1 с.л. пчелен мед, 2 с.л. чия, 2 с.л. слънчогледово семе, 1 с.л. кокосови стърготини, 10 какаови зърна.
за шоколадовия сос – 2 с.л. студенопресовано кокосово масло, 1 с.л. пчелен мед, 1 пипетка ванилия, 2 с.л. какао на прах.
Приготвяне:
Какаовите зърна се натрошават или смилат пулсиращо на блендер. Смесват се с чията и семките.
На водна баня се разтапя цялото кокосово масло (ако е нужно) и меда. Обелените банани се обливат в така получения сос и се овалват в сместа. След това се поставят в хладилник или фризер, за да се стегнат.
Към останалия сос се добавя ванилията и какаото, като се бърка до получаване на гладка консистенция.
Охладените банани се нарязват на 1-1.5 см шайби и се сервират с шоколадов сос.
Весела КЪНЧЕВА, сн. личен архив