Горещините са най-опасни за хората с хронични и сърдечно-съдови заболявания

Публикувано на вт, 27 авг. 2019
2123 четения

Макар месец август да е в края си, температурите навън продължават да са високи, бележейки опасни стойности в по-голяма част от страната. Без значение дали човек има сърдечни проблеми, или не, топлото време несъмнено оказва влияние върху целия организъм. Горещините са особено опасни за хората с хронични и сърдено-съдови заболявания. “Причината е, че водят до разширяване на кръвоносните съдове в периферията, а това създава предпоставка за понижаване на кръвното налягане. Част от хората приемат медикаменти, за да регулират кръвното си налягане и това допълнително понижение им се отразява зле. Получават световъртеж, замайване, чувстват се отпаднали. Част от тези пациенти не са предупредени, че трябва да намалят дозите на лекарствата си и идват с подобни оплаквания в кабинета”, обяснява д-р Ваня Манчева, която е кардиолог в МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов” във В. Търново. Съветът ѝ е пациентите със сърдечно-съдови заболявания да не намаляват на своя глава предписаните им дози, а да се консултират задължително с личния лекар или с кардиолог.
Освен понижаване на кръвното през лятото се наблюдават и т.нар. парадоксални хипертонични кризи. При тях пациентите получават спазъм на кръвоносните съдове, който води до повишение на кръвното налягане. Симптомите също са

световъртеж, главоболие, шум в ушите

и при появата им незабавно трябва да се потърси лекарска помощ. “Съветът ми към всички пациенти със сърдечно-съдови заболявания е да си следят стойностите на кръвното налягане, защото не се знае как ще реагира организмът им на силните горещини”, допълва д-р Манчева.
При хипертониците приемът на течности трябва да бъде в умерено количество от 1 – 1,5 л дневно, а храната по-лека. Диетата трябва да е балансирана и да включва освен плодове и зеленчуци и необходимите за организма белтъчини. Храната не бива да е напълно безсолна, тъй като летните месеци водят до потене и отделяне на течности от тялото. В потта се отделят важни за организма електролити, като магнезий, калий, натрий и др. Техният недостиг води до някои сърдечно-съдови симптоми – най-често това са ритъмните нарушения и предсърдното мъждене. И докато калият може да бъде набавен с прием на плодове, натрият със солта, то с магнезия е по-трудно и затова е добре да се приемат допълнително магнезиеви препарати.
“Една магнезиева таблетка на ден е достатъчна и не може да се получи предозиране, така че хората могат да ги приемат спокойно. Магнезият е полезен не само за сърцето, но и за целия тонус на организма. Приемът му ще предотврати също появата на мускулни крампи, които са особено неприятни и се проявяват през лятото”, обяснява д-р Манчева.
През лятото пациентите с хронични сърдечни заболявания трябва да са особено внимателни и поради факта, че при отделянето на течности от организма се увеличава вискозитетът на кръвта, т.е. променя се нейната плътност, а това е доста опасно, тъй като може да доведе до инфаркт на миокарда, белодробна емболия или мозъчен инсулт. При болки и тежест в долните крайници пациентите с разширени вени трябва незабавно да потърсят съдов хирург, за да се установи дали има тромбози във вените.
При болка в гърдите задължително трябва да се направи кардиограма. По-добре притесненията на болните да са неоснователни, отколкото непотърсената помощ да се окаже фатална, предупреждава кардиологът. “В момента в отделението в областната болница

има много
пациенти
с инфаркти,

като повечето са възрастни. Но имаме и 37-годишен мъж, който е с втори инфаркт. Първият е получил още на 30 г., седем години по-късно получава втори на същото място. Това, което ми прави впечатление, е, че много пациенти идват със закъснение два или три дни, след като са получили инфаркт. Лечението при тях е доста по-трудно, тъй като сърцето вече е много по-увредено. Разликата е много голяма, ако такъв пациент дойде още същия ден, след като е получи сърдечната болка, за да се направи коронарография и да се отпуши съдът, отколкото ако бъде направена след два-три дни. При забавяне в някои случаи коронарографията вече не може да помогне”, обяснява д-р Манчева.
През последните години се наблюдават много млади пациенти с хипертония. Тя може да бъде проявена като самостоятелно заболяване или състояние, свързано с други болести – бъбречни, ендокринни, неврогенни. Повишеното кръвно налягане причинява екстремно натоварване на сърцето и кръвоносната система. Колкото по-високи са стойностите, толкова рискът от усложнения е по-висок. Много от хората приемат за нормални стойностите на кръвното си налягане, чиято горна граница е 150-160 mmHg. Затова нерядко при профилактични прегледи, когато се установят повишените стойности, се налага лекарите да убеждават пациентите, че за нормални граници се приемат 140/90 mmHg.
В дните с високи температури човек може да помогне на тялото си освен чрез медикаменти, и като стои на хладно. “Трябва да се избягва излизането навън и да се стои възможно най-малко време на открито. Денят е най-добре да бъде прекаран в охладени помещения с по-малки колебания в температурата, особено при пациентите с хронични заболявания”, съветва още д-р Ваня Манчева. Разликата между температурата навън и тази вътре в помещението не бива да е по-голяма от 10 градуса.
При пътувания сърдечноболните пациетни трябва също да внимават, тъй като статичното седнало положение на тялото може да провокира тромбози. Проблемът се проявява най-често при пътуване с автомобил, автобус или влак, тъй като е по-продължително, въпреки че състоянието може да се изяви и след по-дълъг полет. Затова е добре преди потегляне пациентите да се консултират със своя лекар за прием на медикамент, който да разрежда кръвта, за да се избегнат усложнения по време на почивката.
Весела БАЙЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново