Ежедневникът “Аз живея” слага началото на здравословна революция в училищата

Публикувано на ср, 31 окт. 2018
126 четения

Ежедневникът “Аз живея” слага начало на здравословна революция в училищата у нас. Идеята е на сдружението “Задруга за чисти храни”, което бе учредено преди една година в Арбанаси. В него членуват 40 ентусиасти – производители на здравословни продукти. Според инициаторите книжлето трябва да достигне до всяко дете, струва 5 лв. и вече е разпространено в книжарниците на страната, има го и във Велико Търново.
Учредихме Задругата за чисти храни с мисията да върнем здравето на българина, като създадем здравословни продукти еталони, които да разпространим в училищата, обясни председателят на сдружението Филип Хайвазиян. Той допълни, че като начало Задругата е издала уникалния ежедневник “Аз живея” , като предстои диалог с просветното министерство за набелязване на конкретни стъпки за подкрепа за обучението на учениците за правилно хранене.
Книжлето започва с обяснението защо е необходима промяна първо в отношенията между децата в училище, като се започне от правилното хранене, хубавата музика и спорта. Според авторите здравословната храна е толкова важна, колкото близките хора и приятелите около нас. Затова всеки трябва да избира с какво се храни, а и да се научи сам да си го приготвя. И за да бъде животът ярък и щастлив за всяко дете, то трябва да носи дрехи в свежи цветове, които да поддържат настроението.
Ежедневникът е отделил страничка и на витамините и минералите, които трябва да присъстват в храната. А те са в натуралните плодове и зеленчуци. Препоръката е да присъстват винаги на трапезата и под формата на салата и фрешове, а плодовете да бъдат разнообразни по цвят. Освен това зеленчуците трябва да бъдат два пъти повече от плодовете, които пък съдържат захар. Задължително е всеки ден да се консумира по една ябълка и една салата.
Тъй като много хора не пият достатъчно вода, която е изключително важна за организма, книжлето дава препоръки не само към децата. Не може да се замести водата със сок, сладки или газирани напитки. Дозите за водата са според килограмите.
Употребата и значението на пълнозърнестите брашна също са акцент в здравословното хранене. Обръща се внимание, че бялото е избелвано и много от витамините и минералите липсват. Затова храните с такава суровина трябва да се избягват.
Авторите дават насоки и как децата да се хранят през деня, какво да е менюто сутрин, обяд и вечер, а също и двете закуски преди обяд и вечеря. Задължително е сутрин преди закуска да се изпива чаша вода, която прочиства тялото. Разбира се, водата присъства през целия ден и тя се употребява правилно поне половин час преди и час след хранене.
Най-любопитното в книжлето са простички рецепти за здравословни храни, които и децата могат сами да си приготвят. Например, един от полезните сандвичи се казва “Здравотворна усмивка”. Той се приготвя с пълнозърнесто малко хлебче, салата от 150 г, месце от 80 г и домашно приготвен сос или майонеза.
Любопитна е още рецептата за соленки от лимец и сусам. Използват се 750 г брашно от лимец, 130 мл зехтин, 300 г сусам и 30 г сол. Всички продукти се омесват с вода до твърдо тесто. След това то се разточва на кора с дебелина 5 мм и се нарязват лентички. Пекат се на пара във фурната.
В книжлето са посочени още доста интересни здравословни рецепти за приготвяне на содени питки, пици, шоколадови топчета, ядкови бисквити и др. Отделено е доста място за седмичната програма на детето, в която то описва всеки ден как се е хранило, спортувало, какво го е впечатлило и т.н. Като финал е поместена анкета, която пита за ценностите на децата, за техните интереси, на кого са благодарни, кой ги вдъхновява, какво биха искали да научат, как се грижат за себе си, какво са постигнали в здравословното хранене и др. Отговорите на тази анкета ще покажат на родителите неподозирани интереси на техните деца. Освен това здравословният начин на живот, към който се стреми тяхното дете, ще се пренесе и в семейството и ще покаже на родителите правилния път към здравето.
От Задругата за чисти храни съобщиха още, че създават национална мрежа от доброволци здраветворци, които да влязат в училищата и да говорят в час за здравословното хранене. Освен това ще бъдат организирани кулинарни работилници в ученическите столове или извън тях, където децата сами да приготвят здравословни храни и да ги консумират. Искаме да заменим вредните джънк храни, които се продават в училищните и уличните лавки, коментира Хайвазиян. Според него именно тези храни-боклуци ни отреждат завидното място в Европа по сърдечносъдови заболявания и смъртност.
И тъй като не може да няма участие на интернет в здравословната революция, която започва първо в училищата, от Задругата са създали специална платформа, която продължава рецептите и насоките от ежедневника. И макар тя да е отскоро, вече има над 1000 посетители.
Хайвазиян информира още, че в Русе, където той живее и работи, вече има работилници за приготвяне на здравословни храни в някои училища. А и извън тях. Освен това биоложката Мая Кубратова, която е първата доброволка към националната мрежа за здравословно хранене на Задругата, вече е създала органична градина в двора на Природонаучния музей в Русе, където растат чисти плодове и зеленчуци. Градината се посещава от много деца и тези растителни приятелства стават все повече.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново