Д-р Йорданка Томова, кардиолог: “Големите температурни колебания са опасни за пациенти със сърдечносъдови заболявания”

Публикувано на чт, 5 юли 2018
2950 четения

Ако почувствате задух или болки в гърдите, задължително търсете медицинска помощ, било то при личния лекар или кардиолога, който ви наблюдава, препоръча кардиологът д-р Йорданка Томова, директор на Частната кардиология във В. Търново. Това може да се случи през всички сезони на годината, но през лятото горещините не се понасят особено добре от сърдечноболните. Те карат сърцето да работи повече, за да охлажда тялото. А в жегите човек губи повече течности, кръвта се сгъстява и се движи по-бавно. Това благоприятства образуването на тромби, които могат да запушат не само коронарните съдове и да причинят инфаркт, но и съдовете в мозъка и да предизвикат инсулт. Освен това по-чести са ритъмните нарушения. Хората излизат от ритъм, получават сърцебиене.
В жегите не бива да се прекалява с храната, особено сега в сезона на отпуските. Препоръчително е да се избягват животинските мазнини или да се използват по-леките меса като пилешко, заешко, телешко, риба. Добре е да се намали и консумацията на сол и солените храни, да не се досолява, да се избягват колбасите, които имат скрити соли. През лятото консумираме много салати и сирене и при тази комбинация трябва да се внимава. На преден план трябва да излязат плодовете, но тук диабетиците е добре да внимават. От изключително значение е хората да се движат, особено болните, и да следят кръвното си налягане. А не да се самолекуват и сами да си назначават дозите лекарства. При пациенти се натъкваме на не добре лекувана хипертония, т.е. няма постигнати прицелни стойности, към които ние, кардиолозите, се стремим. Това го срещаме при мъже, жени, по-млади и по-възрастни хора. Много разнородни са пациентите, при които се стараем, освен лечението, да ги обучаваме за рисковите фактори за сърдечносъдовите заболявания, как да се хранят, кои са вредните храни, как да се предпазват от горещините. И със задоволство забелязваме, че все повече хора се интересуват от тези неща, консултират се със своите лични лекари, търсят допълнителна информация.
Д-р Томова посочи, че зимата е сезонът на кардиолозите, тъй като тогава по-чести са инфарктите. Но като цяло броят на пациентите, преминали средно на месец, се запазва. Директорът припомни, че всеки ден Частната кардиология провежда Ден на отворените врати и приема пациенти безплатно. Организираме и изнесени прегледи в малки населени места в областта, където се натъкнахме на хора на 50-60-годишна възраст, които не са се преглеждали при кардиолог. При тях открихме сърдечни пороци, които е трябвало да бъдат диагностицирани много по-рано, отчете д-р Томова. Но кръвното налягане трябва да се следи през всички сезони на годината и да се взимат мерки, съобразно промените. По този начин се избягва рискът за здравето през студените месеци, когато хипертониците са по-уязвими.
За съжаление големите температурни колебания през лятото са много опасни за сърдечноболните хора. Организмът трудно се адаптира и човек рязко смъква и рязко покачва кръвното налягане. Точно тогава се появяват инциденти като запушване на коронарната артерия или реализация на остър миокарден инфаркт. Затова съветваме пациентите вкъщи да използват климатик, но разликата между температурата вън и вътре да не е повече от 10 градуса. Много опасно е също, когато се излезе от 22 градуса вкъщи на 35 градуса навън.
Според д-р Томова има лека тенденция за увеличаване на инфарктите, но то е пропорционално на броя на преминалите пациенти. Но превенцията е много важна и по-добре е да обръщаме внимание и на най-малкия сърдечносъдов проблем, отколкото после да лекуваме усложненията.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново