Д-р Цветосавка Тихова: “Грижата за зъбите на детето започват още през бременността на майката”

Публикувано на вт, 29 Ное. 2016
1098 четения

Страхът от зъболекаря и машината все още са водещи
за занемарената профилактика и лечение при подрастващите

Кариесите на децата, на които са поставени силанти на първите постоянни дъвкателни зъби или т.нар. “шести”, са намалели. Това съобщи д-р Цветосавка Тихова от Велико Търново, координатор на Националната програма за профилактика на оралните заболявания при децата от 0 до 18 години, която започна преди пет години. Тази година по програмата работят 10 зъболекари във Великотърновска област. Те са поставили силанти върху 1004 зъба на 236 деца от 5 до 8 години. Миналата година обаче са били силанизирани повече – 1194 зъба на 304 деца.
Силантите представляват специален прастичен композит, с който се запечатва дъвкателната част на определените зъбки – фисури, които трудно се почистват с четка и в които могат да се развият бактерии. Със силантите те се предпазват от разваляне. Трябва обаче тези зъби да са абсолютно здрави, припомни д-р Тихова. Тя допълни, че в първите години след поникването зъбите са неустойчиви на влиянието на храната и бактериите, тъй като децата все още не могат да се справят добре с пастата и четката. И понеже Националната профилактична програма продължава до 2020 г., то кариесът при децата ще намалее още повече.
Проучване на Зъболекарския съюз от преди пет години, когато програмата още не беше стартирала, показва, че българските деца са с най-болни зъби в Европа. До 18-годишна възраст половината от тях имат дори по един изваден зъб заради занемарена профилактика и липса на годишен профилактичен преглед. Едва една пета от родителите водят подрастващите си при зъболекар. Тези данни са тревожни, тъй като нелекуваните зъби са риск за усложнение на органи и системи в организма. Заболяванията на венците и зъбният кариес влияят също и върху развитието на речта и самочувствието на детето.
След поставяне на силантите правим проверка на всеки шест месеца, за да проследим състоянието им. Все пак се работи без машина и може някъде силантът да се е отмил, затова го подновяваме, коментира още д-р Тихова. Тя допълва, че тази профилактика се извършва само след разрешение на родителите. Тя не е нова и в предишни години е показала много добри резултати. Тази превенция сега е безплатна, не се изисква здравната книжка на детето, където обикновено се нанасят видовите дейности при лечението на зъбите. Но в зъболекарския кабинет не се поставят само силанти, екипът обучава детето и родителите на правилната профилактика. Наистина има майки, които се образоват от интернет, но понякога това крие риск, отчете д-р Тихова. Според нея обаче все още страхът от зъболекаря и машината продължават да са водещи за занемарените профилактични прегледи и лечение при подрастващите. Чака се да се стигне до пулпит при по-големите деца, после болката може да премине и се стига до гангрена. А това лечение вече е по-трудно и се налага дори болният зъб да бъде изваден.
Грижата за зъбите на детето започват още от бременността на майката, която трябва да се храни пълноценно, каза още д-р Тихова. Бъдещата майка има право на допълнителен дентален преглед, а зъболекарят ще обясни подробно кои са най-важните вещества и минерали, които играят основна роля при сформиране на костната система и зъбите на детето.

Месото и рибата трябва да присъстват
в менюто на бременната,

въглехидратната храна не се препоръчва. Към петия месец от бременността трябва да се увеличи приемът на млечни храни, тъй като тогава е необходим повече калций. След раждането майката трябва да се грижи и за устната хигиена на бебето, а това започва обикновено към шестия месец с поникването на първото зъбче. Задължително жената трябва да обтрива устната кухина с тампон със силно разредена кислородна вода. Целта е да се премахнат остатъците от млякото. Иначе се създава кисела среда, която е предпоставка за развитие на т.нар. “млечница”. Това е възпаление на устната лигавица.

Нощното кърмене е вредно за зъбите на бебето,

сладката вода и соковете със захар – също. Биберонът пък може да увреди горните фронтални зъби. Да не говорим, че си остава практиката на детето да се дава биберон, потопен в мед. Това е най-големият бич за зъбите. Риск за изменение на формата на захапката има и кърменето на 2 години. После децата носят апаратчета за корекция на деформацията дълго време.
Когато детето навърши две години, то трябва да се запознае с четката и пастата. Тогава започва първоначалното четкане на зъбите. Тийнейджърите могат да използват конци за почистване. Но много майки не знаят за тази възможност. Важно е обаче малчуганът да започне да си мие зъбите сутрин и вечер от ранна възраст, а четката трябва да е мека. Д-р Тихова смята, че зъбното здраве си има своята генетична заложеност, но после много важно е здравословното хранене на детето, а също и редовната профилактика. Най-вредни за хлапетата са лепкавите и сладки храни като локум, дъвчащи бонбони, торти, защото те полепват по зъбите, трудно се почистват и стават хранителна среда за бактерии, които ги рушат.
Има и флуорна профилактика с таблетки, които са най-достъпни и се продават в аптеките. Но предварително е необходима консултация със зъболекар. В тази връзка д-р Тихова обърна внимание на минералните води. Някои марки съдържат повече флуор, който при предозиране може да доведе до флуороза на зъбите, без дори да се употребява друг флуорен препарат. Но това става с години при употреба на минералната вода. Затова профилактичният преглед при зъболекар е много важен. Наистина флуорната профилактика заздравява емайла, намалява риска от кариес многократно, но трябва да се внимава с дозата. Зъболекарката припомни, че преди години с помощта на Общината във Велико Търново на малчуганите от детските градини се осигуряваше флуорирано кисело мляко. Бяха отчетени много добри резултати. Но тази профилактична програма вече е история, а би могла да бъде подновена.
Що се отнася до програмата за силанизация, нека родителите да бъдат по-активни и да се възползват от безплатната профилактика, апелира зъболекарката. Силантите могат да гарантират здравето на първите дъвкателни зъби при децата дори до 5 години след това. Но сега повечето дейности в пакета за деца са покрити от здравната каса. Така на практика родителите, които пропускат прегледа при зъболекар, не използват и публичните средства, предвидени за лечение на подрастващите.
Според информация от здравната каса, децата от 0 до 18 години имат право на обстоен преглед за снемане на зъбен статус. За него се доплаща по 1,80 лв. Освен това

децата имат право на
4 медицински дейности,

включени са по две лечения на пулпити периодонтит на постоянен зъб. Терапията на кариес с поставяне на пломба от амалгама или химичен композит не се заплаща от родителите, както и ваденето на зъб. Когато се лекува постоянен зъб с пулпит, се доплащат 12,30 лв.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново