Д-р Свилен Маслянков, онкохирург: “Облъчването на тумор по време на операция на рак на гърдата намалява риска от локален рецидив”

Публикувано на вт, 31 ян. 2017
3113 четения

Облъчването на тумор по време на операция на рак на гърдата намалява риска от локален рецидив, разказа в старата столица преди дни великотърновецът д-р Свилен Маслянков, онкохирург от Втора хирургия на УМБАЛ “Александровска”. Той участва в интердисциплинарен екип на болницата, който за първи път у нас приложи интраоперативно лъчелечение на карцином на гърдата при пациентка в ранен стадий на болестта. При този иновативен метод, известен в света преди 10-15 години и обявен за първи път в Европа от италиански лекари, третирането на туморното ложе става с единична фракция на лъчение, която се прилага директно в оперативния разрез по време на операцията и по този начин се съкращава времето на последвалата терапия. Не се налага продължително лъчелечение после, а това дава възможност да се запазят от облъчване съседните органи като бял дроб и сърце, постига се по-добър локален контрол и се намалява рискът от рецидив, обясни д-р Маслянков, който е и главен асистент в катедрата по хирургия при Медицинския университет в София. Освен това операцията е органосъхраняваща и пациентката не изпада в стрес, както при отстраняване на самата гърда. Д-р Маслянков добави, че за извършване на такава операция е мобилизиран екип от специалисти. След премахване на тумора на мястото се поставя специален балонен апликатор и през него се вкарва лъчението. Поставя се и метална подложка, която предпазва съседните органи от радиацията. Облъчването продължава 10-15 минути. В операцията се намесват още физик, патолог, ехографист и цялата дейност продължава около 2 часа. Великотърновецът добави, че тези операции са станали възможни чрез придобиване на ултрамодерна уредба за интраоперативно лъчение, която здравното министерство е осигурило на университетската болница през 2015 г. със средства на Оперативната програма “Регионално развитие”. Закупени са четири такива уредби за страната, но УМБАЛ “Александровска” първа е получила сертификат за ползване на високотехнологичната апаратура.
Д-р Маслянков, който 14 години преди това е работил във великотърновската Онкология, с тревога сподели, че ракът на гърдата зачестява и подмладява. Миналата година съм лекувал 2-3 жени на 31-32 години и колкото по-рано открием заболяването, толкова по-голям е шансът за излекуване, е категоричен онкохирургът. Дори може да не се стигне до операция.
Ракът на гърдата заема първо място от онкологичните заболявания при жените у нас. Една от 12-13 българки през живота си ще се разболее и за жалост тази честота е свързана с индустриализацията, химизираните храни, замърсения въздух, водите, природата, радиацията, които много трудно могат да се избегнат.
Трябва да се отбележи също, че 5-6 процента от жените с рак на гърдата имат генетична заложеност, отбеляза д-р Маслянков. Рискът от заболяване може да се премахне чрез профилактична хирургия и типичен пример за това е актрисата Анжелина Джоли, която оперира и двете си гърди, тъй като в семейството ѝ тази болест е била разпространена. В Англия от 20 години вече се извършва такава профилактична хирургия. В България се правят такива генетични изследвания за риска от рак на гърдата и всяка жена, която е имала такъв проблем във фамилията си, трябва да се изследва. Тя трябва да изследва и дъщеря си, ако има, а ако детето е носител на съответния ген, и то порасне и създаде свое семейство и деца, трябва да си направи профилактична хирургия, за да не развие рак на гърдата. Тя трябва да се извърши пет години по-рано от времето, когато майката се е разболяла.
Рисков момент за развитие на рака на гърдата е и критическата възраст при жените. Целият организъм се преорганизира хормонално и тогава стават белите. Затова профилактичните прегледи са много важни. Д-р Маслянков подчерта, че от голямо значение е да се избере правилното лечение при рака на гърдата, а то може да се определи чрез изследване с т.нар. дебелоиглена биопсия. Резултатът ориентира до каква степен има системна болест от ракови клетки, която може в момента да не е активна. Ако неправилното лечение задръсти появилите се клетки в други органи, те могат да се събудят дори от някаква банална вирусна инфекция и да плъзнат в целия организъм, тогава няма спасение. Затова е наложителна дебелоиглената биопсия, а резултатът ще определи как да бъдат унищожени потенциалните възможности за развитие на разсейки в организма.
Д-р Маслянков не скри, че интересите му са насочени повече към колоректалния рак, който заема второ място сред онкологичната патология в общата популация. Тук най-големият риск е нездравословното хранене. Червените меса вече са доказан рисков фактор, всички химически консерванти, оцветители, набухватели и подобрители – също. В млечните храни има много сухо мляко, палмови мазнини, хлябът и саламите направо са убийци на здравето с изкуствените съставки. Затова в храненето трябва да се набляга повече на плодове и зеленчуци, пълнозърнест домашен хляб, чисто месо.
Лапароскопската хирургия вече навлиза сериозно при операциите, а също и при колоректалния рак, която дава много добри резултати, коментира великотърновският хирург, който само за една година има над 50 такива интервенции. По думите му при рака на дебелото черво също може да се търси генетично предразположение, има такива изследвания и може да се прилага профилактична хирургия.
По отношение на лечението на онкоболестите, при добро желание и повече ресурси българските лекари могат да постигнат много, коментира д-р Маслянков, който има доста специализации в чужбина. Има много специалисти, които израстват в професията и държавата трябва да предприеме мерки те да не напускат страната.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. авторката

loading...
Пътни строежи - Велико Търново