Петте млн. лв. от продажбата на имотите ще се вложат за строителство на нов корпус и за обединяване на двете бази на МОБАЛ

Публикувано на пн, 18 ян. 2016
1294 четения

Директорът на Областната болница д-р Стефан Филев пред общински съветници във Велико Търново

Ако бъдат продадени двата имота на областната болница, парите ще се вложат за изграждане на нов корпус за обединяване на двете бази, а не за погасяване на стари задължения или заеми, заяви пред общински съветници във Велико Търново д-р Стефан Филев, изпълнителен директор на МОБАЛ “Д-р Ст. Черкезов”. Той беше поканен на заседание на двете общински комисии – по здравеопазване и социални дейности и по икономика, за да обясни мотивите за продажба на недостроения хирургичен корпус и старата парова централа, с обща площ 20 000 кв. м, от страната на акционерното дружество. В него Община В. Търново е съсобственик с 14,65 % от капитала.
Болничният шеф подчерта, че идеята за продажба на имоти, от които болницата няма нужда, дошла след писмо на здравното министерство от 13 август 2015 г. Държавата е основен акционер с 51 % от капитала на дружеството. МЗ настоява да бъде изготвен план за оптимално управление на имотите на болницата, който да бъде одобрен на Съвета на директорите. Изискването е да има становище как ще бъдат стопанисвани оперативните и неоперативните материални активи. Към първите влизат имотите, които са пряко свързани с лечебната дейност на болницата, а към вторите – които нямат пряко отношение към лечението и са като финансово бреме. От министерството са изискали още за неоперативните имоти да се направи програма за инвестиране как биха се изразходили приходите от евентуална продажба или отдаване под наем. В тази връзка Съветът на директорите е определил недостроения хирургичен корпус с площ 18 706 кв. м и старата парова централа с терен от 1450 кв. м. При одобрение на предложението от страната на акционерите на Общото събрание на 19 януари 2015 г., в което участват представители на здравното министерство и десетте общини в областта, ръководството на болницата ще отправи предложение до Министерския съвет за продажба на тези два имота.
Според д-р Филев идея за продажба на ненужни имоти и обединяване на нова и стара база болницата е имала още през 2002 и 2003 г. Разделението е било още с построяването на новата сграда през 70-те години на миналия век. В стара болница са останали отделенията по ортопедия, неврология, УНГ, родилно, гинекология, инфекции, физиотерапия. Но тогава не е имало пазарна икономика. Сега

ежедневната връзка между двете бази създава сериозни затруднения и големи разходи,

подчерта директорът. Той уточни, че 80 % от хоспитализираните болни преминават през спешно приемно отделение, което е в новата база. За да бъде консултиран един пациент по ортопедия, гинекология, раждане или неврология, трябва да дойде консултант от стара болница и да се върне обратно, а тя е на разстояние 3 км. По този начин всеки ден има транспорт на персонал, консултанти, пациенти за изследвания. Освен това лечението на тежко болните и травматизма се затруднява още повече, губи се много време, ангажират се доста хора в създаването на организация при извозването. В старата база няма и реанимация.
Анализ показва, че преразходът на време, специалисти и транспорт има и сериозен финансов аспект. Новата база е разположена на терен от 92 000 кв. м , а застроената площ е 18 241 кв. м. Старата болница има терен от 50 000 кв. м, като отопляема площ е близо 20 000 кв. м. Там не са правени никакви ремонти за енергийна ефективност, в момента има такъв само в аг базата. Според изчисленията, отоплението на 1 куб.м в нова болница струва на дружеството 3,80 лв., а в старата – 4,26 лв. Разликата е 8845 лв. в полза на старата база. Ако двете части на МОБАЛ се обединят в нова болница и се построи нов корпус с топла връзка със сегашната сграда, ще има нужда от по-малка отопляема площ и разходите за отопление ще паднат с близо 20 000 лв. за сезона, заяви д-р Филев. Същото се отнася и за разходите за ел. енергия, които ще намалеят годишно с 24 380 лв. Болничният шеф добави, че в старата база има често ВиК аварии и всичко се отчита на общия водомер, който се води на МОБАЛ. Ако в нова база за 1 кв. м площ са ни необходими 3,5 кубика вода, то в стара база харчим 11,1 кубика. Водата се губи по водопровода, който има нужда от основен ремонт, а болницата не може да си позволи това. Ако продължат да бъдат разделени двете бази на медицинското дружество, за вода ще се трупат годишно загуби от 82 718 лв., подчерта д-р Филев и даде още един пример с допълнителни разходи за автотранспорта между двете бази, а също и за допълнителния щат от 14 работни места по подръжката.
Ако се слеят двете бази, разходите за горива, консумативи, фонд работна заплата ще намалеят годишно със 169 981 лв. Отделно болницата харчи за годината повече от 115 400 лв. за капиталови разходи. Рекапитулацията показва, че за топлоенергия, вода, еленергия, транспорт, телефони, поддръжка и ремонт МОБАЛ плаща допълнително 480 000 лв., които тежат върху бюджета. Тези пари могат да бъдат използвани за закупуване на апаратура, квалификация и повишаване не работната заплата. Шефът на болницата добави, че дружеството има още неоперативни имоти като почивната база в Шкорпиловци, която е съвместна с бившите диспансери, болницата във Вонеща вода, гаражите в старата база, зелените площи в двора на нова болница и др. Тепърва ще се решава тяхната съдба. В двора на нова болница се планира да бъде направена нова сграда на Спешна помощ.
Д-р Филев съобщи също, че се очакват инвестиции от 5 млн. лв., ако бъдат продадени двата имота. В същото време строителството на нов корпус с оборудването ще струва около 4,6 млн. лв. Предвижда се 6-етажна сграда, долепена до отделението по патология.

Освободените сгради в стара болница, след преместването на отделенията, могат да се използват за хоспис,

както и за клиника за терминално болни. У нас все още няма такива болници, а грижите за един онкологичен пациент са много тежки. Изписан вкъщи, близките не могат да се грижат за него, тъй като се изисква медицинско обслужване, обясни шефът на МОБАЛ.
Пръв в дебатите по предстоящата приватизация се включи инж. Станислав Рашков от “Патриотите – ВМРО”. Той одобри идеята за продажба на двата имота, но изрази опасения, че евентуалните инвестиции ще бъдат обложени с данък от държавата или ще бъдат запорирани от кредитори. Шефът на икономическата комисия Росен Иванов обясни, че евентуалната продажба ще се извърши по Закона за приватизацията и следприватизационния контрол, което гарантира неприкосновеността на постъпилите средства.
Стоян Витанов от БСП припомни, че преди години имало идея в двора на болницата да се построи бензиностанция. После пък да се продаде терен за сметка на строителство на болничен корпус, но и двете намерения били осуетени. Витанов попита какво става с разделянето на собствеността на терените в стара болница, като идеята била да бъде прехвърлена държавна собственост на общината. Червеният съветник подкрепи идеята на д-р Филев освободените отделения след евентуалното им преместване да се превърнат хоспис и база за лечение на тежко болни.
Мария Илчева от Реформаторския блок също подкрепи предложението за продажба на двата болнични имота, но отчете, че по справка на здравното министерство МОБАЛ се намира в критично финансово състояние и към края на 2014 г. загубите надхвърлят 2,67 млн. лв., при вписан капитал от 2,3 млн. лв. на болницата. Илчева допълни, че това води до заплаха от декапитализация, а сега се дебатира за спестяване на разходи при сливане на двете бази, като ще се продават имоти. Тя попита има ли болницата оздравителна програма за преодоляване на финансовите проблеми и дали са предприети мерки за стабилизиране на медицинското дружество.
Д-р Филев отговори, че тази информация е била подадена грешно в министерството и след това е била коригирана. В момента стационарът има текущи задължения от 1,8 млн. лв., които се разплащат в срок. Просрочените задължения са 400 000 лв., като 350 000 лв. от тях са надлимитна дейност, която ще бъде платена от здравната каса.
Д-р Мавроди Калейнски направи предложение от името на общинските съветници от Реформаторския блок да се допълни в точка 1 от дневния ред на Общото събрание на болницата, като продажбата на хирургичната сграда да се извърши срещу задължението на купувача да построи със свои средства новия болничен корпус. Това предложение остана висящо, тъй като не е било входирано за обсъждане.
В крайна сметка на общото заседание по продажбите на болничните имоти на МОБАЛ

съветниците от икономическата комисия подкрепиха д-р Филев с 5 гласа “за” и 3 “въздържал се”,

което означава представителят на великотърновската община – зам.-кметът Снежана Данева, да гласува “за” на Общото събрание на акционерите за приватизацията на хирургичния корпус и паровата централа. Директорът на МОБАЛ се задължава да изпрати предложение до Министерския съвет за продажба на имотите.
Здравната комисия обаче не подкрепи предложението за приватизация с 4-ма “въздържал се”, 2-ма – “за” и 2-ма с отвод заради конфликт на интереси. Като работещи в МОБАЛ, съветниците д-р Николен Стойнов и д-р Валентин Точков не гласуваха, но устно подкрепиха идеята. В крайна сметка окончателното решение ще бъде взето на извънредната сесия на 18 януари, когато предстоят нови дебати по продажба на болничните имоти.
Основният акционер държавата с 51 процента може да вземе еднолично решение. Това, което би се случило на Общото събрание на акционерите, е заседанието да бъде отложено за 10 февруари 2016 г., ако няма кворум. Дневният ред обаче остава същият.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ и архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново