Д-р Николай Мойнов пред “Янтра ДНЕС”: “Нов медикамент държи далеч самоубийците от повторни опити”

Публикувано на чт, 15 мар. 2018
883 четения

Модерното лечение може да бъде прилагано и в търновската болница

Вече има нов медикамент, който държи далеч самоубийци от повторни суицидни състояния, съобщи д-р Николай Мойнов, началник на неврохирургията при МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов” във Велико Търново. Лекарството може да се приложи на такива пациенти, а следващите шест седмици те просто забравят за суицидните си намерения. През това време самоубиецът търси помощ и от психиатър, който започва да лекува психиката му. Д-р Мойнов допълни, че въпросният медикамент се прилага от анестезиолозите в други държави и би могъл да се употребява и във великотърновската болница. Вече са водени разговори с ръководството на болницата в тази насока.
Проблемът със самоубийствата остава сериозен и по статистика на прокуратурата във Великотърновска област те се увеличават. Според проучвания, за доброволното отнемане на живот се е заговорило още преди 4000 г. в Египет. Но това не е било проблем на медицината. Тогава тази загадка е привличала предимно художници, философи и религиозни дейци. Едва през 18 век суицидите започват да се разнищват, търсят се наследствени гени и в крайна сметка се установява, че при малтретирани деца настъпват изменения в рецепторите на клетките на главния мозък, които регулират стресовия хормон кортизол, поради което човек рязко реагира на стрес и може да прибегне до самоубийство.
Над 600 души са преминали през търновската неврохирургия за миналата година, макар че в отделението има само 14 легла. Като баланс на приходи и разходи неврохирургията е завършила 2017 г. с положителен резултат. 8299 лв. са събрани само от потребителската такса на пациентите, но има много освободени от нея болни. Положителният финансов резултат е дал възможност за допълнително стимулиране на персонала.
Все повече се увеличават туморите на главата и сравнението с минали години е много по-тревожно, отчете д-р Мойнов. От друга страна, пада възрастта на тези заболявания, които се срещат по-често при мъжете. Големият проблем е, че тези болни стигат късно при нас, когато процесът вече е напреднал. Това намалява трайния резултат от лечението. За съжаление обаче, някои от пациентите губят време да се лутат по кабинети, вместо да търсят болничните специалисти.
От друга страна травмите са намалели доста, независимо от интензивния транспорт. Но гръбначната патология се е увеличила, и то специално гръбначните стенози, тъй като средната възраст на българите се е покачила. Д-р Мойнов коментира, че е имал пациенти над 90 години, които е лекувал успешно. Имал е и тежък случай при жена с мозъчен оток след черепно-мозъчна травма, а изследването е показало страхотен дисбаланс на електролитите в организма. Жената е била на ръба, но с адекватното лечение е преодоляла критичния момент. Колаборацията ни с анестезиолозите беше много добра и спасихме пациентката, каза д-р Мойнов. И това е само един от случаите, които неврохирургията и реанимацията са преодолели успешно.
Напоследък се забелязва и друг факт. Трениращите фитнес и момичетата, които гладуват с всевъзможни диети, са все по-чести пациенти на неврохирурзите. От друга страна, при хората със заседнал начин на живот все по-чести са операциите на гръбначния стълб. Но свръхнатоварванията на организма със спортни упражнения не се препоръчват, категоричен е д-р Мойнов. Оказва се, че за някои хора вече е мода, дори психоза да живеят здравословно, което може да се окаже, че не гарантира по-доброто качество на живот. Големите физически натоварвания водят до износване на ставите, могат да причинят дискови хернии и други травми.
Д-р Мойнов обърна внимание и на травмите при децата, които протичат не като при възрастните. Има случаи, когато родителите отказват да оставят пострадалото дете в болницата за наблюдение. А вечерта може да се окаже, че има хематом и на сутринта просто да не се събуди никога. За да се сведат до нулата всякакви рискове, ние приемаме децата с травми най-малко за три дни в неврохирургията. През това време ги изследваме и наблюдаваме, защото, ако се случи нещо непредвидено, тук има лекари специалисти, които веднага оказват необходимата помощ.
Д-р Мойнов предупреди също, че самолечението по интернет е опасно. На анонимна информация не трябва да се вярва. Друг е проблемът, че тя може вече да е остаряла, дори под нея да стои името на лекари. А и не всяка информация за лечение може да се прилага при много хора, без да има установена точна диагностика. Но има различни сайтове. Ако той е голям и медицински и се поддържа от утвърдени лекари, може да му се има доверие. Малките сайтове за медицина обаче са доста съмнителни.
Най-доброто и сигурното лечение си остава това in vivo. Пациентите да търсят навреме помощ, а не при главоболие с години да пият обезболяващи средства, без да търсят причината със съдействието на лекаря.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново