Д-р Атанасов вади бонбони “тик-так” от носа и ченета от гърлото на пациенти

Публикувано на ср, 1 февр. 2017
2198 четения

Д-р Атанас Атанасов с новата апаратура за диагностика.

Шефът на Ушното отделение в болницата на Горна Оряховица вече работи с модерна апаратура, с която разполагат само клиники във Варна и Плевен

Шефът на Отделението по УНГ в общинската болница МБАЛ “Св. Иван Рилски” в Горна Оряховица – д-р Атанас Атанасов, е вадил какво ли не от носа и гърлото на пациенти. Малко дете преди 2-3 дена си натъпкало тоалетна хартия в носа и разтревожените родители веднага потърсили спешна помощ. В случая семейството е постъпило разумно да дойде при нас по най-бързия начин и да не се опитва да извади хартията, иначе може да се влезе по-навътре и да се създадат още повече проблеми. Не е необходимо да се вика и спешна помощ с линейка, защото се губи повече време, а ако има по-дребен предмет в носа, той може да слезе надолу към белите дробове, което застрашава живота, обяснява д-р Атанасов.
Специалистът е вадил и бонбони “тик-так” от носа на дете. При по-възрастни пациенти с протези в устата, които не се хранят внимателно, се е случвало ченетата да стигнат до началото на хранопровода. Според медика децата много обичат да пъхат какво ли не в носа или ушите, те подражават на възрастните, без да осъзнават, че това е опасно. Навремето вадихме много чужди тела предимно от хранопровода на децата, но сега родителите са по-внимателни и тези инциденти намаляха, коментира оторинолорингологът.
Д-р Атанасов обърна внимание и към един друг проблем – родителите трябва да следят дали детето чува добре още от най-ранна детска възраст. Проблемът се забелязва, когато бебето не реагира на музика, пееща играчка, пляскане с ръце. При всяко съмнение трябва да се търси специалист, тъй като, хванат навреме, проблемът има решение. Медицината вече е напреднала и има методи, чрез които слухът се възстановява. Има случаи, когато идват с родителите си 5-6-годишни деца, които имат проблем със слуха. Трябва първо да се направи разграничение с аутизма, това модерно вече заболяване, при което децата са странни, не реагират, затова първата работа е да се провери дали малчуганът има нормален слух. Трябва по-продължително наблюдение, категоричен е д-р Атанасов.
От няколко дни отделението има нова апаратура – фибро-рино-фаринго-ларингоскоп, с който се диагностицират по най-съвременен начин заболявания на носа, гърлото и ларинкса, а не както досега, с уреди като огледало, което действа още от 16-и век. Именно с него лекарите от отделението работят. Но с огледалото не може всичко да се огледа и се пропускат промени в тъканите. Д-р Атанасов допълва, че такъв фибро-рино- фаринго-ларингоскоп в Северна България, освен в болницата на Горна Оряховица, имат само УНГ клиниките във Варна и Плевен. Това е бъдещето, казва докторът, който демонстрира какви са възможностите на новата фиброапаратура. Но сме благодарни на ръководството на болницата, което с финансовата подкрепа на общината закупи фибро-рино-фаринго-ларингоскопа, надяваме се в бъдеще да имаме и монитор към него, апелира шефът на отделението. Според него апаратът е безценен в диагностиката. Той допълни, че мечтата му е да има и ендоскопска апаратура, на която докторът вече е работил преди това в клиника в Плевен. От 1997 г. обаче се е преместил в общинската болница в Горна Оряховица. Д-р Атанасов посочи, че с колегите си правят също манипулации при сериозен отит при деца и възрастни.
Отделението по УНГ е единственото в областта, където работят трима дългогодишни специалисти. Опасенията са, че лекарите намаляват, младите заминават в чужбина, а и няма много кандидати, които да специализират оториноларингология. В отделението най-често оперират сливици, но вече те се вадят не с местна анестезия, а с пълна упойка. Що се касае за третата сливица, д-р Атанасов има опит от 27 години. Сега вече модерната медицина вади сливиците със специален лазер. Специалистът отчита, че не се търси комерсиалният момент за вадене на сливици, те трябва да се оперират, ако лятото детето направи 3-4 ангини една след друга. От третата сливица, от нея децата хъркат. След като я махнем, малчуганите спят толкова спокойни, че родителите по няколко пъти ходят да ги наглеждат дали всичко е наред, защото са свикнали децата да се въртят и да са шумни по време на сън. Ако имаме съмнения, че проблемите не се създават от третата сливица, а има някаква алергия, първо лекуваме детето с лекарства. След това ги спираме и ще се разбере дали вината е в третата сливица, или в алергията. Но съветвам родителите децата да не спят в една стая с животни – котки, кучета, птички и риби. Това е превенция против алергията.
Д-р Атанасов отчита също, че много хора не знаят, че в горнооряховската болница има отделение по уши, нос и гърло. Пациентите ходели в далечни градове, харчели пари за път и престой, докато тук има специалисти с опит, а сега и супер диагностична апаратура.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново