Болницата в Горна Оряховица иска повече легла

Публикувано на нд, 13 май 2018
345 четения

МБАЛ „Свети Иван Рилски“ в Горна Оряховица иска повече легла, заяви пред Областния консултативен съвет по здравеопазване  управителят д-р Иван Иванов. В момента се обсъжда Проектът за  Национална здравна карта /НЗК/, който оряза предложените в Областната карта легла за активно лечение. Предложението е те да бъдат 880, при наличните 946.

Д-р Иванов е притеснен, че ако остане сегашният вариант за НЗК, болницата трябва да съкращава легла в някои отделения. Това ще доведе до освобождаване на медици и падане на нивото на компетентност от второ на първо в засегнатите отделения. В крайна сметка това рефлектира върху пациентите, за които няма да бъде осигурено 24-часово обгрижване, каза управителят. Според него, ако се наложи неизбежно съкращаване на легла, то това трябва да стане след анализ на потребността, натовареността, направените инвестиции, оборудване, обезпечаване с персонал на съответното отделение.

Д-р Иванов припомни, че Община Г. Оряховица вече е инвестирала 700 000 лв. в осигуряване на апаратура и ремонти, а до края на годината инвестициите могат да стигнат 1 млн. лв., защото се очаква още апаратура и ремонти. Досега са оборудвани с нова апаратура отделенията по очни болести, хирургия и гастроентерология. Такъв профил легла се предлага да бъдат съкратени. Той настоява пулмологичните легла да бъдат увеличени с 5 и със сегашните 14 да станат 19, тъй като използваемостта на сектора е 80 %. За м.г. са преминали 437 болни с белодробни заболявания. Освен това Г. Оряховица се слави с най-замърсения въздух, което пък увеличава белодробните болести на населението.

Ръководството на болницата е обезпокоено и от предложението на Националната комисия по изработване на здравната карта на страната да бъдат премахнати т.нар. „профилирани“ легла в болниците. В момента в горнооряховския стационар те са 10 и поемат спешни пациенти от компетентността на вътрешните болести. Тези легла са с много висока използваемост и ако ги съкратим, трябва да освобождаваме лекари при тази задълбочаваща се кадрова криза. Дори настояваме да бъдат разкрити още 2 гастроентерологични легла, тъй като заболеваемостта напоследък доста се е увеличила, уточни д-р Иванов. Откакто е разкрит нов гастроентерологичен кабинет, леглата са били запълнени 98 % през 2017 г.

Управителят коментира и опасенията си, че ще се срине дейността на очното, хирургичното и родилното отделение, ако се намалят леглата, каквото е предложението на НЗК. Ние настояваме сегашният брой да бъде запазен, имаме болни, имаме специалисти и база, защо трябва всичко това да се  съсипе, постигнато с много усилия и труд, и да не можем да лекуваме болните качествено, недоумява д-р Иванов.

На заседанието на Областния съвет по здравеопазване бяха приети още две предложения от болници в областта. Обобщени те ще бъдат изпратени до Националната комисия. Дали тя ще се съобрази с исканията на трите болници, не се знае. Вече е ясно обаче, че здравната каса ще сключва договори за финансиране  с болниците само за тези легла, одобрени по НЗК.

Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново