Бабини илачи за предпазване от грип и простуда

Публикувано на чт, 4 окт. 2018
1055 четения

Чесънът засилва имунитета, лютите чушлета
в домашна ракия гонят вирусите

Макар да започна затопляне през октомври след студените делници в края на септември, посрещаме десетия месец на годината с вирусни инфекции, свързани с кашлица, хрема и висока температура. Епидемиолозите ни успокояват, че това още не е грип, който очакваме през следващия януари. Но изненади никак не са изключени заразата да ни споходи по-рано. И вместо сега при вирусните инфекции да протегнем ръка към хапчета, прахчета и капки за нос и да си оставим заплатата в аптеката, нека първо да опитаме с бабините илачи, които са предавани от поколенията през вековете.

Чесънът и
имунната система

Много хора се мръщят от миризмата и пренебрегват антивирусните качества на чесъна. Има лек обаче срещу чесновия аромат, като се използва мед и лимон. На ренде се настъргват 4-5 скилидки чесън, прибавят се 3 супени лъжици мед и сокът на 3 лимона. Всяка сутрин се хапва по една лъжичка от сместа. По този начин се засилва имунната система и грипът остава далеч. Може би малко хора знаят, но чесънът съдържа витамин В6, който е необходим за образуване на нови клетки, които именно подсилват имунитета.
Наричат чесъна естествения антибиотик, но той трябва да се консумира с мярка – по 1-2 скилидки дневно. Иначе по-големите количества могат да навредят на организма. Но чесънът съдържа над 12 антиоксиданти и е отличен източник на витамините А и С. Освен това е източник на редките микроелементи селен и германий, които са като отбрана срещу грипните вируси.

Цитрусите и
белтъкът
от яйце

Смес от сок на лимон, мандарина и грейпфрут ни дава много витамин С. Той може да се прибави към чай от липа, който спомага да бъде свалена високата температура. Чаят от листата на малина има същото действие.
За сваляне на температура може да се използва и белтък от яйце, с който се намазват стъпалата. Някога бабите са слагали и резенчета от лимон върху ходилата, но трябва да се внимава при бебетата, тъй като кожата им е нежна и може да реагира на лимонената киселина.
Може би малко хора знаят, че водата също има значение за сваляне на температурата, особено ако се добави малко сок от лимон. Ако се касае за дете, то се поставя във ваничка с топла вода, като постепенно се налива студена вода.

Морската сол и парните бани

Тя се използва днес не само при приготвяне на киселото зеле, но и като лек при настинка и хрема. В леген се слага шепа морска сол, която се покрива с гореща вода. После се потапят краката. Ако има и кой да ви разтрива тялото през това време, ефектът ще е пълен. При разтривката ще се изненадате колко болни места имате по тялото, а на другия ден нищо няма да ви боли.
Хремата наистина е много досадна и неприятна, но морската сол може да я пребори. В кърпичка са слагат кристали и се увиват на торбичка. После тя се загрява в микровълнова печка, след което торбичката се поставя върху синусите. Топлината на солта ще отпуши носа.

Компотът
от черници и
изварата

В миналото бабите са отглеждали черници в дворовете и са правили вкусни компоти и сладка. После са нареждали бурканите в избите. Като дойде грипът, той започва с болки в гърлото. Тогава бабите са вадили компота от черниците и само едно плодче е достатъчно да намали болките в гърлото. То се смуче като бонбон. Към сиропа от компота пък може да се прибави сода бикарбонат и да се прави гаргара.
Ако няма компот от черници, той може да се замени с напоена с ракия кърпичка. Тя се запалва и после се загасва, но остава гореща. След като се поохлади, кърпичката се увива около врата.
Има и друго средство за болки в гърлото. Това е изварата. Тя се разстила между две марли, които се увиват в тензух. Той се увива около гърлото, а над него се поставя шал. Изварата престоява най-малко два часа или пък се нощува с нея.
Изпитана рецепта през вековете е пиенето на греяна ракия при простуда. Горещият спирт загрява тялото и убива микробите. Ракията може да се подслади със захар или мед, според предпочитанията.
Обезболяваща напитка може да се направи от 7 листа индрише, 7 лукчета и 7 локума. Те се варят във вода, прецеждат се и напитката се пие по 1-2 лъжички по 3-4 пъти през деня.

Водката и
нерафинираното олио

Прибавят се по 50 мг водка и нерафинирано студено пресовано олио, което е богато на витамин Е. Този коктейл се пие само вечер, за да се предпазите от простудата или грипа.
Ако вече подсмърчате, човек трябва да се изпоти. Той се навежда над тенджера с вряла вода и тялото му се затрупва с одеала. Започва изпотяване, а с него се изхвърлят токсините от тялото.

Лютите чушлета и домашната
ракия

Това е една изпитана рецепта срещу грипните вируси. Предлага ни я шефът на Съюза на билкарите в страната Емил Елмазов. На пазара все още има пресни чушлета, а 300 г от тях се слагат в 1 л върла ракия. Преди това те се нарязват на малки парченца, като се отделят семките. Пият се по 15 капки всеки ден.
Отделно всеки може да си направи екстракт от синя боровинка. Шепа боровинки се слагат в 0,5 л спирт от 60 градуса. След това се пият също по 15 капки дневно за засилване на имунитета и против вирусите на грипа.
За болки в гърлото Елмазов препоръчва инхалации на смес от хизопово, лавандулово и хвойново масло в комбинация от 9:7:5. Десет капки се слагат в топла вода и така се прави инхалация на гърлото. Две-три процедури са достатъчни на ден.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново