121 диабетици от Търновско са търсили инсулин на горещата телефонна линия

Публикувано на ср, 21 февр. 2018
222 четения

проф. Илко Гетов

С уебплатформата “mApteka. bg” пациенти стигат за 20 минути до най-близката аптека, съобщи във Велико Търново проф. Илко Гетов, председател на Българския фармацевтичен съюз. Преди дни той бе в старата столица, която се оказа домакин за националното честване на Деня на съсловната организация.
Наше изследване показа, че аптеките са концентрирани предимно в градовете. В селата и отдалечените райони аптеки просто липсват. По този начин едни граждани се оказват привилегировани, за сметка на други. А чрез платформата са необходими най-много 20 минути, за да може човек да намери най-близката аптека с неговото лекарство.
Според шефа на БФС, платформата визуализира аптеките и дрогериите по области, общини и населени места на територията на цялата страна. Това е карта, която обединява информация и регистри на МЗ, ИАЛ, РЗИ, НЗОК, БФС, може да се използва от пациенти, лекари, фармацевти, институции и бизнес. По всяко време на денонощието е достъпно да се разбере бързо къде има денонощна аптека, а търновци са късметлии, че имат такава, заяви проф. Гетов. Освен това пациентите ще намерят коя аптека работи със здравната каса и коя не, къде се приготвят лекарства или се продава определеният вид инсулин и медикаменти за лечение на редките болести. Могат да се търсят също частни, общински или болнични аптеки, като търсенето става и по конкретни групи лекарства, в т.ч. наркотични препарати, медицински изделия, медикаменти за трансплантиране и за хормонална терапия на онкоболни.
Отделно пациентът получава подробна информация за всяка аптека, за нейното разрешително за дейност и за нейния собственик. По този начин всеки може да се ориентира коя аптека е законна и коя е фалшива. Ако болен потърси аптека, която все пак някой му я е препоръчал, а тя липсва в платформата, това означава, че тя е незаконна и няма право да отпуска лекарства. Информацията на сайта се обновява периодично, а регистърът на фармацевтите, имащи право да практикуват у нас, също е свързан с “mApteka.bg”.
По данни на платформата, в страната работят 4197 аптеки, 812 дрогерии и 6187 магистър-фармацевти, които обслужват население от 7,2 млн. души. За Търновско аптеките са 95, а фармацевтите – 154. Те обслужват над 240 000 души. Няма как обаче БФС да стимулира откриването на аптеки в трудно достъпни места, те работят по търговското право. Това може да стане от самите общини или здравната каса. Преди три седмици Надзорният съвет на НЗОК взе решение да търси варианти за стимулиране за откриване на аптеки в малките селища, подобни на тези при ОПЛ за работа в неблагоприятни условия. Проф. Гетов отчете, че 11 общини в страната въобще нямат аптека, а 86 нямат аптека, сключила договор с НЗОК.
Шефът на БФС поясни още, че платформата може да бъде използвана при създаване на аптечна карта на страната, която да регулира именно разкриването на аптеки. Така ще се осигури равномерен достъп до лекарствата и фармацевтичните грижи. За съжаление, създаването на аптечната карта се бави от години. Но най-после картата е залегнала с новите промени в Закона за лекарствата, които вече се обсъждат в Народното събрание. Освен това промените предвиждат и създаване на платформа, която да следи наличните лекарства, с цел ограничаване на паралелния износ, коментира проблема с недостига на медикаменти проф. Гетов. За тази цел са определени 4 месеца на Агенцията по лекарства, която да започне да управлява новата система. Тя обаче няма да реши проблема с паралелния износ, ако не се събира адекватна информация за липсите и да се вземат бързи управленски решения, твърди проф. Гетов. Ако до 6 месеца стартира тази платформа, то ще е необходимо още толкова време за събиране и анализ на информацията. Най-оптимистичният вариант е от 1 януари 2019 г. в България да има работеща система за лекарствата. Преди това обаче трябва да има наредба на МЗ какви данни да се подават в платформата, от кого и за какъв период. Освен това има конфиденциална информация, трябва да се знае кой може да я ползва.
Според шефа на БФС паралелният износ на лекарства към страните от ЕС е за 400 млн. лв. на година. Целият фармацевтичен пазар е за около 2 млрд. лв. Но не е важен този обем от дейност, тъй като износът на лекарства е легален бизнес. По-важен е обаче проблемът, че български пациенти остават без лекарства заради паралелния износ, а това трябва да се прекрати.
Проф. Гетов коментира предложенията да бъдат въведени твърди цени на лекарствата у нас. Според него на този етап няма как да се случи това, по-скоро се работи в посоката по-голям брой лекарства да бъдат заплащани от здравната каса. Такива вече са медикаментите за хипертония.
Проф. Гетов припомни, че БФС поддържа гореща телефонна линия 0700 17 881 за пациенти, които се лекуват с инсулин. За тази година има 61 обаждания от цялата страна. А откакто е стартирала телефонната линия, са се обадили 121 пациенти от Великотърновска област, на които проблемът с инсулина е бил решен и терапията продължава.
В края на м.г. е възникнал недостиг на определен вид инсулин и чрез намесата на БФС са получени нови доставки. Това са нашите усилия да работим в полза на пациентите, които да се лекуват качествено и без прекъсване, обобщи председателят на Съюза.
Проф. Гетов не скри, че има проблеми с дрогериите, където работят неспециалисти. Надяваме се догодина да се прелеят нови специалисти от петте факултета по фармация, които да работят и в дрогерии. А пък до 2025 г. страната ни да достигне европейските стандарти на 10 000 души население да има 10 аптекари. Сега у нас те са 8,6.
От 9 февруари 2019 г. всички лекарства по лекарско предписание подлежат на задължителна верификация, съобщи проф. Гетов. На опаковката ще се появи допълнителен код – двуизмерен матричен баркод. В него се съдържа информация за движението на продукта от производителя до аптеката. В аптеката, преди да бъде пуснато лекарството, този код трябва да бъде сканиран, за да може създадената компютърна база да разреши неговата продажба, съгласно срока му на годност, автентичността на производителя, каналите за дистрибуция. Освен това аптеките ще имат специални устройства – четци.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново