За втора поредна година Радослав Димитров стана трикратен шампион

Публикувано на вт, 5 мар. 2013
279 четения

Медалистите в провелите се във Велико Търново държавни първенства по класически, ускорен шах и блиц. сн. Д. ЙОРДАНОВ

Още три медала от държавните индивидуални първенства по шах за младежи и девойки до 20 години във Велико Търново спечелиха великотърновските шахматисти. Международният майстор Радослав Димитров завърши триумфално участието си с три шампионски титли, като към златото на класически шах добави и отличия от най- благороден метал на блиц и ускорен шах. Състезателят на ШК “Булмекс” се класира на първо място по ускорен шах с 6,5 т. от 7 възможни. Великотърновският талант победи Цветомир Борисов (“Плевен ХХI”), Тито Титов (“Енергия 21”), Радостин Рафаилов (Шумен), Анатоли Атанасов (“Плевен ХХI”), съгражданите си от ШК “Етър” – Виктор Атанасов и Емил Стефанов, и ремизира в последната партия с Даян Нинов (“Марица изток”). Р. Рафаилов се окичи със среброто с 5,5 точки. Четирима шахматисти разделиха трето-шесто място с 5 т., но по допълнителни показатели бронзовият медал спечели Анатоли Атанасов. Даниел Ганев зае шесто място и стана най-добре представилият се състезател на ШК “Етър” по ускорен шах. Бронзовият медалист по класически шах Емил Стефанов е седми с 4,5 точки. Съотборниците му в “Етър” Кристиан Йорданов и Виктор Атанасов също с 4,5 т. са осми и девети.
Радослав Димитров стана шампион и по блиц със стопроцентов актив – 7 точки от 7 кръга. Най-младият великотърновски международен майстор надигра последователно Цветомир Борисов, Виктор Атанасов, Дарио Дерешки (“Плевен ХХI”), Даян Нинов, Тито Титов, Кристиан Йорданов и Радостин Рафаилов. Нинов спечели сребърен медал с 6 т. По слаби допълнителни показатели лишиха Кристиан Йорданов от бронзовото отличие. Великотърновецът постигна 5 т., но по допълнителни показатели зае пето място. Бронза взе Тито Титов. Емил Стефанов е на седмо място с 4,5 т., Виктор Атанасов е десети с 4 т.
Ива Пенчева стана вицешампион на блиц при девойките с 6 точки (5 победи и 2 ремита). Състезателката на “Етър” победи Жени Валентинова (“Енергия 21”), Боряна Петрова (Шумен), Виктория Цекова (“Виктори”), Александра Иванова и Полина Венкова (двете от “Плевен ХХI”) и направи реми с Ани Крумова (“Г Даскалов” – Варна) и Доротея Нанчева (“Марица-изток”). Ани Крумова е на първо място, също с 6 т., но с по-добри показатели.
Шампион по ускорен шах при девойките е Виктория Цекова от клуб (“Виктори” – Благоевград) с 5,5 т. Великотърновката Цвета Галунова от “Марица-изток” завърши четвърта с 5 т. Тя беше изпреварена по допълнителни показатели от Ани Крумова и Полина Венкова, които са съответно втора и трета. Ива Пенчева зае десето място с 4 т. Домакинството на ШК “Етър” позволи на най- малките състезатели на клуба да участват в шампионатите по блиц и ускорен шах.
Купите и медалите на призьорите връчи кметът на В. Търново инж. Даниел Панов.