“Етър 49” е полуфиналист на държавното първенство по баскетбол

Публикувано на пн, 24 юни 2013
314 четения

БК “Етър-49” завърши без загуба в група А на държавното първенство по баскетбол за момчета до 14 години, което се провежда в София. Така възпитаниците на Станислав Балъков си осигуриха място в топ 4 на най-добрите отбори в България и вчера играха полуфинал с връстниците си от “Черно море Порт Варна”. След летящия старт, в който етърци сгазиха с 69:41 “Делфин” (Бургас) и със 77:29 “Балкан” (Ботевград), последваха нови три успеха. В третия си мач великотърновци надделяха с 59:58 в изключително драматичен мач срещу другия отбор, който се класира за полуфинал от групата “Академик” (София). От самото начало отборите бяха много равностойни и през цялата първа част разликата не премина 5 точки в полза на който и да е от тях и логично се стигна до равенство на полувремето – 30:30. След почивката играта продължи кош за кош, а водачеството често бе сменяно, като разликата не беше повече от 3 точки в нито един момент. Две минути преди края “Етър-49” поведе с 55:53, но съперникът вкара 3 поред и излезе напред. Последва грешна стрелба на “Академик”, 30 секунди преди края, а “Етър-49” отвърна с нови две точки, за да направи разликата 4. В самия край Йоан Йоргов от “студентите” вкара нов кош с фаул, но времето изтече и великотърновци взеха победата с точка разлика. Стефан Караиванов наниза 27 точки и овладя 6 борби, а с 12 точки се включи Евгени Василев. Момчетата на Станислав Балъков не срещнаха трудности и срещу “Доростол”, когото надиграха с 89:57. Разликата беше малка само през първата част, спечелена от “Етър-49” с 5 точки. На почивката отборът вече водеше с 16, а до края натрупа аванс от 32 точки. Най-резултатен отново бе Стефан Караиванов с 20 точки, а с дабъл-дабъл завърши Румен Христов – 18 т. и 13 борби. В последния мач в групата “Етър-49” надви “Шампион 2006” със 78:71 и по този начин остави съперника си без шансове за полуфинал. Софиянци изиграха силни първи три части, след които имаха преднина от 7 т. Три минути преди края обаче резултатът бе изравнен, а в последните 40 секунди етърци записаха серия от 6:0 и взеха победата. Румен Христов записа 25 точки и 7 борби, а 20 наниза Константин Костадинов. След срещата ръководството на “Шампион 2006” подаде контестация за нередовно картотекирани състезатели в отбора на “Етър 49”.Според наредбата на БФБ отборите имат право да картотекират само по един състезател след приключването на регионалните първенства. В контестацията си софиянци твърдят, че от “Етър 49” са картотекирали един баскетболист след регионалното – Константин Манолов, и един след зоналното първенство – Константин Костадинов, което противоречи на правилата. Жури д’Апел в тричленен състав разгледа случая и реши да не приеме контестацията от страна на “Шампион 2006”. Така “Етър 49” завърши първи в групата с пълен актив победи и продължава борбата за шампионската купа и златните медали.