В самия край „Етър-64“ би с 25:23 „Търновград“ в първото хандбално дерби

Публикувано на нд, 9 окт. 2022
1080 четения

„Етър-64“ се наложи с 25:23 (12:12) над „Търновград“ в първото в историята хандбално дерби на Велико Търново елита. Двата отбора направиха напълно равностоен мач, като резултатът бе равен 22:22 три минути преди края, когато етърки успяха да вземат два гола аванс и да го опазят.

Началото бе за водения от Зоя Стефанова „Търновград“, който поведе с гол на Петя Кръстева и след изравняването на Данислава Петрова взе аванс, който в 10-ата минута стигна до 5:2. „Етър-64“ върна три последователни попадения до 6:6 и оттам мачът тръгна гол за гол, като непрекъснато „Търновград“ повеждаше, а етърки изравняваха. Както се и очакваше, над всички бяха двете национални вратарки Гери Александрова и Деси Николова, които спасиха куп опасни удари.

„Етър-64“ поведе за първи път чак в 27-ата минута за 11:12, но почивката дойде при ново равенство – 12:12. През втората част ролите за кратко се размениха – този път състезателките на Маги Христова повеждаха, „Търновград“ догонваше. Последва силна серия от три гола на търновградчанки за 18:15, но етърки отвърнаха също с три поредни за 18:18. Така оспорваното дерби вървеше чак до края, когато след 22:22 „Етър-64“ поведе с 22:24. В драматичните последни секунди „Търновград“ намали на 23:24 и имаше последна атака, в която обаче бе свирен фаул в атака на Петя Кръстева и контрата бе завършена от Маги Христова за крайното 23:25.

Най-резултатни за символичните домакини бяха Деница Иванова и Петя Кръстева с по 6 попадения, а за етърки – Миглена Христова с 9 гола.

„Обединеният потенциал на великотърновския хандбал може да се противопостави на всички в България“, коментира след дербито президентът на „Етър-64“ Атанас Атанасов.

„Търновград“: Гергана Александрова, Екатерина Стефанова 3, Деница Иванова 6, Петя Кръстева 6, Габриела Янкова, Йоана Костова 2, Емилия Самуилова 4 (Карина Махлянова, Дария Иванова, Боряна Георгиева, Елица Георгиева, Никол Русева, Камелия Павлева, Ивайла Димитрова 2)

„Етър-64“: Десислава Николова, Мария Спирдонова 5, Камелия Кузнецова, Александра Замишляк 3, Миглена Христова 9, Веселина Иванова 4, Данислава Петрова 2 (Мария Цветкова, Траяна Стоянова, Даниела Стефанова, Гергана Ефтимова 2, Виктория Георгиева, Анета Мучинова, Ванеса Соколова).