Поредни успехи постигнаха шахматистите на ШК “Етър”

Публикувано на ср, 12 май 2021
91 четения

В десетото издание на детския турнир “Слънцата на Трявна” участваха 72 деца до 14 г. от 21 клуба, които играха на 60-минутна контрола + добавено време от 30 секунди на ход в 6 кръга. Турнирът беше спечелен еднолично от Симеон Трендафилов от ЦСКА.
ШК “Етър” участва с 5 състезатели. Най-успешно се представиха Стефани Бижева и Мартин Кънчев, които финишираха с по 4,5 т. Стефани спечели еднолично купата при момичета до 12 г. Тя стартира с три победи, загуби само от шампиона и допусна едно реми. Победа в последния кръг ѝ донесе златото и 14 точки към международния ѝ рейтинг. След дълго отсъствие от турнири, Стефи направи чудесно завръщане и показа отлична спортна форма.
Мартин Кънчев спечели сребърен медал при момчетата до 12 г. Той водеше еднолично кръг преди края. За съжаление загуби решителната партия и остана втори, но въпреки това направи много силен турнир и спечели 23 т. рейтинг.
Антоан Амонс (12 г.) и Петър Симеонов (10 г.) финишираха с по 3 т., а Виктор Стоядинов (8 г.) – с 2 т. Главен съдия бе международният съдия Николай Йорданов от Велико Търново.
В Панагюрище пък се проведе 7-мият Открит турнир по класически шахмат. Участваха 81 състезатели от страната. ШК “Етър” имаше двама представители. Блестящо се представи арх. Никола Лалев, който раздели 1-7 място при мъжете с 5 точки от 6 кръга. Той стартира с 3 поредни победи, сензационно надигра мм Димитър Мархолев и загуби само от победителя Николай Сотиров. Лалев повиши рейтинга си с цели 70 т. Допълнителните показатели обаче му отредиха 6 място.
“Такъв невероятен дележ на първото място се случва изключително рядко. При повече състезатели кръговете трябва да са поне 9, но тенденцията е турнирите на едночасова контрола да се вместват в почивните дни”, коментира Светла Йорданова. Никола Великов (14 години) завърши с 3 точки.