Анита Кръстева вицешампион на България по маратон

Публикувано на вт, 11 окт. 2016
266 четения

Над 3000 човека стартираха в традиционния 33-и Софийски маратон, проведен в неделя. Състезанието важеше и за балканско и държавно първенство по маратон. Наградният фонд също бе впечатляващ – 60 000 лева. Символичният старт бе даден, със специална тромба от Любо Ганев и спортния министър Красен Кралев. При жените на 42.195 км почетната стълбичка бе изцяло за етиопките. Първа финишира Белайнеш Юсегу с 2.39:39 ч. На 40 сек. след нея завърши Агнес Чебет (2:40.09) и трета е Гелане Сенбете с 2.43:10. От българките най-добре се представи Радосвета Симеонова, които е със 7-о време. Великотърновката Анита Кръстева зае девето място в маратона, а за държавното първенство е втора. Възпитаничката на треньора Свилен Митрофанов даде втори най-добър резултат в кариерата си на маратон – 3:00.30 часа. Изненадващо Българската федерация по лека атлетика не включи в състава на националния отбор Анита Кръстева и по този начин лиши страната ни от призово пето място на балканското първенство по маратон.
“Доволен съм от представянето на Анита. Тя записа отличен резултат, което е второ най-добро време за нея на маратон. През годината не сме водили специализирана подготовка, нямаме условия за това, и второ място на държавно първенство на маратон е успех за нас”, коментира треньорът Свилен Митрофанов.
В бягането на 10.5 км Румяна Пановска завърши на 12-о място с резултат 50:33 минути.