100 шахматисти се включиха в турнира “Маринополци”

Публикувано на чт, 24 авг. 2017
109 четения

Близо 100 шахматисти от над 20 клуба в страната и чужбина се включиха във второто издание на шахматния турнир в Павликени. Пристигнаха състезатели от Румъния, Сърбия, Турция и Италия, а специален гост на турнира бе световната шампионка за момичета до 12 г. и действаща шампионка на България за жени за 2017 г. – Нюргюл Салимова.
Организатори на “Маринополци” бяха Община Павликени и шахматен клуб “Асеневци” в лицето на Цвета Галунова и Деян Нинов, а турнирът се проведе под патронажа на кмета на града инж. Емануил Манолов. Наградният фонд бе над 1500 лв.
Шампионската купа спечели мс Тома Киряков от Добрич, който събра 6 от 7 възможни точки. На второ място със същия точков актив, но малко по-лоши показатели, се нареди мс Христо Ивелинов от Варна, а третото място остана на мм Йордан Иванов от Габрово. Много специални награди бяха раздадени в различни категории. За децата бяха подготвени 9 купи, 24 медала, много предметни награди и изненади за участниците.
В групата за деца до 8 години победиха Данаил Попзафиров и Галя Динкова, а при децата до 10 години – Александър Каров и Нора Рашева. До 12 години победители станаха Антоан Иванов и Ева Русева, а до 14 години – Николай Чолаков и Ева Русева. Най-добре от школата на “Асеневци” в Павликени се представиха Денислав Христов, Трифон Александров, Николай Димитров, Димитър Йорданов и Петко Петков. От школата на “Асеневци” пък във Велико Търново се отличиха Радост Радкова, Александър Узунов и Веселин Маринов.
Наградата за жена отиде при световната шампионка Нюргюл Салимова. Първи при ветераните бе мм Петър Орев. От чужденците най-добре се представи Антонио Руса от Румъния.