Завърши строителството на депото за отпадъци за 33,2 милиона лева

Публикувано на пн, 4 ян. 2016
1697 четения

Мегаобектът е разположен върху площ от 165 дка, капацитетът е да сепарира 53 000 т отпадъци.

Ана Тодорова, Цонка Христова, Камелия Джанабетска, Лъчезар Лалев, Юлиян Николов и Зорница Кънчева, част от екипа по изграждане на модерното депо.

От януари в мегаобекта постъпват първите отпадъци на шест общини от областта

В края на декември завърши строителството на едно от най-модерните депа в страната, изградено до В. Търново. Това стана ясно на заключителната предновогодишна пресконференция, организирана от Общината, бенефициент по проекта. Очаква се приемателна комисия да издаде разрешение за ползване, а през януари да постъпят първите отпадъци на В. Търново, Г. Оряховица, Лясковец, Стражица, Златарица и Елена. Регионалната система за управление на битовата смет е изградена по европроект, финансиран с над 33,2 млн. лв. по ОП “Околна среда 2007-2013”. Инсталацията ще обслужва регион от 175 000 жители на шестте общини, обединени в сдружение “За чисти селища”. В строителството са участвали 14 фирми, а за експлоатацията на депото са осигурени 51 работни места. Четири фирми от Пловдив и София ще са новият оператор за управление на депото.
Седемте етапа на строителството на мегаобекта припомни Зорница Кънчева, ръководител на проекта и главен еколог на В. Търново. Системата за управление отговаря на всички европейски изисквания. Изграден е пълен цикъл за сепариране на отпадъците с включването на всевъзможни сепаратори, които са в световното производство – магнитни, микротокови, балистични и оптични. Такъв модел за преработка има само софийското депо, подчерта Кънчева. След като системата на Шереметя заработи, инсталацията ще ограничи вредното въздействие на отпадъците върху въздуха, почвите и водите и ще повиши качеството на живот на цялата област.
Началото на строителните дейности е дадено на 15.10.2014 г. с първа копка, но фактическото строителство започва през март 2015 г.
Цялата инсталация е разположена върху площ от 165 дка, като капацитетът е да сепарира 53 000 т отпадъци. Регионалната система разполага със сепарираща и компостираща инсталация, клетка за депониране с 15-годишен експлоатационен срок и пречиствателна станция. Клетката има тройна изолационна система, която ще предпазва почвата от замърсяване. Направените инвестиции за разделно събиране на зелени отпадъци в рамките на проекта са на стойност 429 442 лв. Закупени са два специализирани сметоизвозващи автомобила и 354 подвижни контейнери тип “Бобър”. Чрез инсталацията за компостиране на зелени, хранителни и битови биоразградими отпадъци ще се произвежда висококачествен компост – органичен тор за обогатяване на почвата или за запълване на нарушени терени. Продажбата на компоста ще доведе в дългосрочен план до намаляване на цената на комуналните услуги и ще неутрализира частично повишаването на таксите за битовите отпадъци.
Със старта на регионалната система за управление на отпадъците поетапно ще бъдат закрити старите сметища на шестте общини. Досегашното депо на В. Търново ще бъде оградено и рекултивирано до зелена поляна, като прогнозните инвестиции са за 4-5 млн. лв., заяви Кънчева. Според Юлиян Николов от основната фирма, изпълнител на обекта, новата инсталация при Шереметя разполага с едни от най-модерните машини в световната практика по преработка на битовите отпадъци.
До 2020 г. инсталацията за механично-биологично третиране на битовите отпадъци може да бъде модернизирана и да започне производството на сметищен газ, коментира още Кънчева.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. Д. ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново