Започва изграждане на Регионалното депо за битови отпадъци за 33 463 212 лева

Публикувано на вт, 23 сеп. 2014
1131 четения

В началото на октомври ще бъде направена първата копка за изграждане на Регионалната система за управление на отпадъците за регион Велико Търново, съобщи Зорница Кънчева, ръководител на проекта, на пресконференция, на която присъстваха областният управител Георги Камарашев, кметът на В. Търново Даниел Панов, кметът на Г. Оряховица Добромир Добрев и на Златарица Пенчо Чанев. Трите общини, заедно с Лясковец, Елена и Стражица са в сдружението “За чисти селища”, което е партньор по проекта.
Депото, което ще се строи в съседство на сегашното сметище на Шереметя, се финансира по договор за безвъзмездна помощ на ОП “Околна среда – 2007-2013 г”, като общата стойност е 33 463 212 лв. От тях Европейският фонд за регионално развитие отпуска 26 050 997 лв., държавният бюджет – 4 597 234 лв., а собственият принос на шестте общини е 2 814 980 лв.
Площадката за строителните дейности вече се подготвя, а самата система за управление на отпадъците трябва да бъде завършена в края на 2015 г., каза Кънчева. Депото ще обслужва регион с обща площ от 2 800 кв. км и население от 175 000 жители.
Проектирането и строителството е поверено на столичното ДЗЗД “ЕКО БАУ Търново 2014”, довеждащата и извеждащата техническа инфраструктура – на ДЗЗД “Обединение Инвестстрой Инфра” В. Търново, а строителният надзор – на ДЗЗД “Трансдисижънс”, София.
В регион Велико Търново се образуват годишно около 53 000 т битови отпадъци, като 89 % от тях са от домакинствата, отчете Кънчева. Към 2011 г. 99,69 % от населението е обхванато от системи за сметосъбиране и сметоизвозване. Смесено събраните битови отпадъци се транспортират до сегашните сметища, на които се извършва депониране, без предварително третиране. Общините в региона имат сключени договори с организации по оползотворяване за разделно събиране само на опаковки.
Новата регионална система ще генерира постоянна трудова заетост от 51 работни места и безспорно ще намали замърсяването на околната среда. Площадката е избрана след щателно проучване на геоложките и топографските характеристики на района на Шереметя, определяне на оптималните разстояния до обслужващите общини, комуникационната обезпеченост, както и спазването на хигиенно-защитните зони. Проектът предвижда да бъдат изградени три клетки за депониране на неопасните отпадъци. Преди това битовата смет ще минава през инсталация за механично и биологично сепариране на постъпващите смесени отпадъци, ще има и компостиране. Боклуците се рециклират като се отделят черни и цветни метали, хартия, стъкло, фолио и др., които могат да се използват повторно.
С изграждането на модерно депо, което е най-голямата инвестиция по Оперативната програма за околна среда за региона, се надяваме да се решат дългогодишните екологични проблеми по депониране на отпадъците на шестте общини от сдружението “За чисти селища”, отбеляза Даниел Панов. Той припомни, че трудностите по препълване на сегашните площадки започват още от 1985 г., а през 1998 г. въпросните общини създават свое сдружение, за да търсят заедно решения. В рамките на тези 15 г. над 1000 души са имали заетост по започналия проект.
В момента имаме голямата подкрепа на всички държавни институции, неправителствени организации и бизнеса, а така също и на местните хора, за което искам специално да им благодаря, подчерта Панов. По думите му се очаква проблемът с депониране на битовите отпадъци на шестградието да бъде решен през следващите 20 г. Освен това намереното финансово решение за изграждане на регионалната система ни дава основание да гарантираме пред жителите на общините от сдружението, че няма да допуснем повишаване на местния данък за събиране и транспортиране на битовите отпадъци. Очаква се избраните изпълнители да си свършат добре работата и след една година да се поздравим с модерна и ефективно функционираща система за битови отпадъци, осигуряваща постоянна трудова заетост, заяви още Панов.
Кметът на Г. Оряховица Добромир Добрев обясни, че с изграждане на регионалното депо неговата община ще има ползи в три направления. За тази година общината дължи на РИОСВ 90 000 лв. по Закона за отпадъците. Като се изгради депото, тeзи пари ще остават в общинската хазна. Така може да се пристъпи към рекултивиране на сегашното сметище на Г. Оряховица, което се намира наблизо до средновековната крепост “Раховец”. По втори член от същия закон като санкция за 2014 г. сме изплатили 425 000 лв. по същата причина за липса на нова система за управление. Това означава, че отчисляваме по 44 лв. за тон отпадък, а догодина тази такса става 56 лв., посочи Добрев. След изграждане на новото депо тази санкция също ще отпадне.
На трето място, след като се рекултивира сегашното сметище, може да се кандидатства по европейски проекти за проучване на крепостта “Раховец”, около която може да се изгради съвременен туристически комплекс.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново