– Г-н Цонев, на 14 октомври 2021 г. положихте клетва като кмет на община Стражица. Каква е равносметката ви за тази една година?
– Бих я определил като тежка и трудна. Миналата година по това време нямаше правителство, имаше предсрочни парламентарни избори, късно се сформира кабинет. Държавният бюджет беше приет едва през април. Първите пет месеца на 2022 г. работихме с 1/12 от бюджета. Виждайки ситуацията в страната, предполагам, че и следващата година ще започне по този начин. В последните месеци разходите ни са се увеличили трикратно или четириктратно, а приходите на Общината си остават твърда константа. Но мисля, че с добра финансова дисциплина и стриктно спазване на правилата на този етап се справяме. Не сме въвеждали никакви ограничения. Ние сме една от малкото общини, която не въведе режим на тока за уличното осветление, не сме икономисвали средства за почистване на зелените площи. Така ще остане, ако няма драстично увеличение на горивата и енергоизточниците.
– Кой беше най-трудният ви момент за тази една година?
– Дойдох в Общината от съвсем друга институция. Първите няколко месеца работният ми ден продължаваше около 10 часа. Трябваше ми време, за да се запозная с всички дейности, с нормативната уредба, услугите, които предоставяме на гражданите.
Но мисля, че трудните моменти не сме ги минали. В средата на тази година дойдоха финансови корекции от Държавен фонд “Земеделие” за процедури, проведени по Закона за обществените поръчки през 2018 година, които са с доста висока стойност. Според фонда Общината е допуснала грешки при провеждането на три обществени поръчки. Тези средства ще тежат на общинския бюджет, защото не са никак малко. Не искам да посочвам точната сума. Правим всичко възможно голяма част от тези финансови корекции да отпаднат. Оптимист съм, но на този етап не мога да съм сигурен.
Ако се случи така, че да трябва да плащаме тези финансови корекции, ще ги платят жителите на общината, а не този, който е сгрешил при провеждането на процедурите.
– Ще успеете ли да се справите с високите цени на енергоизточниците?
– 90 % от детските градини, кметствата и читалищата, пенсионерските клубове са подсигурени за отоплителния сезон. Повечето са на твърдо гориво, което в случая е добре.
Продължаваме да възстановяваме неработещи трасета от уличното осветление. Ако една община не може да освети едни улици и да ги измете, тя явно вече не функционира.
– Районното управление на полицията беше закрито през лятото. Започнахте ли да свиквате със ситуацията?
– Не, това продължава да е неприемливо за нас. Продължаваме да комуникираме с Министерството на вътрешните работи, сега с временния министър. Срещаме разбиране. Другите общини, които пострадаха от тази “реформа”, също недоволстват. Убеден съм, че с промените министерството не икономисва средства. Комуникацията между институциите стана по-трудна, второ – гражданите вече изпитват липсата на районното управление. В малките населени места едва ли един два пъти е ходил полицейски автомобил. Знам причината, заради която беше направена реформата. Сега, ако директорът на ОД на МВР бъде попитан няма да си признае, че е грешка, но инициативата смело твърдя, че е негова. По негова инициатива министър Рашков издаде заповедта.
Мога да кажа, че нищо не се спести. Напротив, разходите на министерството се увеличиха. Пътуванията до Горна Оряховица, свързани със заявителския материал, са ежедневни. Къса се връзката. Гражданите няма на кого да подадат сигнал на място. Трябва да позвънят на тел. 112, чийто център е в Русе. От там го предават във В. Търново, от В. Търново в Горна Оряховица, а от там на екипа, който е на терен. Получава се един развален телефон. Служители реално не бяха освободени, беше увеличен съставът на Областната дирекция. Малките населени места реално останаха без полицейско присъствие.
– Имаше тежка катастрофа на отсечката, която свързва Стражица с главния път София – Варна. Какви мерки сте предприели, за да може този участък да е по-безопасен?
– Не искам да коментирам причините за самата катастрофа, но е факт, че за година и половина при пътни инциденти на този участък загинаха седем души. Пет от тях са жители на нашата община. Този път е държавен, собственост е на Агенция “Пътна инфраструктура”. Въпреки че не е наш път, за наша сметка преди няколко месеца изкърпихме най-големите дупки. След това със съдействието на Областното пътно управление в лицето на инж. Венцислав Ангелов още три пътя, които са държавни бяха добре изкърпени. Грижим се този път, който свързва Стражица със София – Варна да е просветлен. Закупихме трактор с шредер, който минава по пътищата в общината и ги чисти. Направена беше и част от маркировката. След няколкото инцидента разговаряхме с инж. Ангелов и се договорихме големите дървета, които са в сервитута на този път, да бъдат изсечени. Важно е, защото всичките жертви на него са след удар на автомобилите в дърво. Надявам се, че пролетта ще бъдат предприети действия в тази посока.
Пътят е в прилично състояние. Лошото при него е, че има дълги прави участъци, на които шофьорите развиват висока скорост.
– Пречи ли ви въртележката от избори, в която се озовахме?
– Не ни влияе добре. Тези наши държавници вече трябва да седнат на една маса и да започнат да мислят за хората, които са останали в България. Данните от преброяването са тревожни, нашата област е намаляла с около 20 % за 10 години. Аз бях избран като независим кандидат. За мен е важно да има работещо правителство, което да преведе България през задълбочаващата се криза. Тя вече се усеща. Големите предприятия в региона започнаха да изпитват притеснения, инфлацията изяжда доходите на хората, които и без това не са високи.
– Как високите цени се отразяват на предприятията, които развиват дейност на териоторията на вашата община?
– При нас има две големи предприятия – “Корадо – България” и “Велпа”, които са с по над 300 работници. Имах разговор с гл. инженер на завода за радиатори. Сподели, че изпитват затруднения. На този етап не предвиждат съкращения, но пускат служителите си в отпуска, защото поръчките им са намалели. Във “Велпа” ситуацията е сходна. Времето стана такова, че за нас в по-малките общини вече е важно да запазим старите инвеститори, отколкото да търсим нови.
Имаме 4 предприятия, свързани с хранителната промишленост, които са от национален мащаб. Поддържаме добри контакти и с тях. На този етап се справят, дори успяват да увеличават възнагражденията на своите служители, което е радващо. За нас е важно те да работят, защото, ако освободят работници, това ще се отрази на всички останали сфери.
– Как поддържате инфраструктурата в града? Сградата на старата галерия продължава да е в незавидно състояние.
– След голямото земетресение от 1986 г. тя не е възстановена. Правени са няколко проекта за възстановяването ѝ, но на този етап не е намирано финансиране. Идеята ни е по трансграничнното сътрудничество да намерим добър партньор от Румъния, с който да направим добър проект.
В момента финализираме изграждането на стражева кула със стълби в близост до сградата на Общината. Отделно, с наши средства успяхме да свършим доста неща. Възстановихме двата футболни стадиона в Кесарево и Стражица. Санирахме една детска градина, а на тази в село Виноград изградихме нова отоплителна система. В момента тече ремонт в още две детски градини. Почти е готов проектът за приюта за бездомни кучета. Те са голям проблем за нас. Друг голям проблем, с който се сблъсках като кмет, беше междуселищният транспорт. Вече имаме напредък – фирма се съгласи да вози учениците, а до края на ноември ще възстановим и две междуселищни линии.
– Има ли села в общината, в които няма магазини?
– Да, има. Това са села с под 80-100 жители. За тях не може да се намери търговец, който да отвори магазин. Доставяме хляб с наши автомобили, а за другите продукти хората намират начин да си купят сами. Правят го един път на една или две седмици.
– Това, че бяхте избран като независим кандидат за кмет повече ви пречеше или ви помагаше?
– Не мога да кажа, че ми е пречило, не знам и дали ми е помагало. Живеем в особени времена – за година и половина четири пъти правихме избори. Недоверието на хората към партиите намалява. Моята партия е община Стражица. Важно е тя да се развива.
– Това означава ли, че след година отново ще поискате доверито на жителите на региона?
– За една година не успях да се уплаша. Вярвам, че работим по правилния начин. Нещата се случват прозрачно. Прекрасно комуникирам с Общинския съвет. Всеки съветник си има определена партийна принадлежност, но успявам да намеря общ език с всеки от тях. Присъствам на всички комисии и сесии.
– Тоест – първият кандидат-кмет на Стражица вече е ясен?!
– По-скоро да.
– В края на седмицата ще се проведе традиционният празник “Житената питка”…
– Да, на 16 октомври, неделя, ще се състои десетото юбилейно издание на “Житената питка”. Миналата година заради пандемията фестивалът не се проведе. Но сега ще почетем подобаващо нашия земляк и сладкодумен разказвач Ангел Каралийчев.
Ще стане хубав празник. Очакваме над 500 фолклорни изпълнители. Преди това – в събота вечерта, ще дойде проф. Илия Илиев с неговия северняшки оркестър. Иван Звездев също ще бъде при нас. Важно е да не забравяме, че никой не е по-голям от хляба.
Весела КЪНЧЕВА
7250
