
Има редица пороци в организирането на обществените поръчки, коментираха шефът на областната структура на камарата на строителите Стоян Стоянов, кметът на В. Търново Даниел Панов и изпълнителният директор на КСБ Иван Бойков (отляво надясно).
Тежката бюрократична машина в подготовката на обществените поръчки и безумните условия в тях, отварящи корупция, са основните проблеми пред строителните фирми в усвояването на европейските фондове. Това стана ясно на двудневната среща на Камарата на строителите, провела са в края на миналата седмица във Велико Търново. Участие в нея взеха кметове и строителни фирми от областите В. Търново, Ловеч, Габрово и Русе в партньорство с Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност (БОРКОР), министерствата на регионалното развитие и екологията, ДФ “Земеделие”, фонд ФЛАГ.
БОРКОР инициира създаването на електронна платформа, която да възлага и контролира обществените поръчки изцяло по електронен път, каза Елеонора Николова, шеф на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност. Очаква се до края на тази година да е готов “Модел за решение в обществените поръчки”. В условията на криза, когато икономиката се гъне, свежите пари идват от ЕС, а те се разпределят чрез обществени поръчки. Бюрокрацията създава сериозни задръжки за бизнеса, коментира Николова. Тя изнесе данни от доклад на ЕК, че 40 млрд. евро годишно ще бъдат освободени чрез намаляване на бюрокрацията. Николова призна, че ЗОП прехвърля рисковете основно върху изпълнителите. Тя разкритикува и практиката, че не качеството, а цените са във фокуса на поръчките, които правят възложителите. Решението е в процедури за унифициране и електронни технически решения и платформи, чрез които ще се обособят регистри на фирми, каталог на продуктите, търговете и одит, необходими при работата в сферата на обществените поръчки. Европейската комисия постави 2016 година като краен срок за въвеждането на електронните обществени поръчки, посочи Елеонора Николова. Според нея България щ влезе в него. Контролните институции като Комисията за защита на конкуренцията, Държавната финансова инспекция, Сметната палата имат формален подход при проверките си и пропускат андрешковски хитрости като 99 години гаранционен срок на хардуер, което е парадоксално, но е вид корупционна практика, коментира шефката на БОРКОР. Масовото обжалване на обществените поръчки е основно заради несправедливости, коментира Иван Бойков, изпълнителен директор на Камарата на строителите. По думите му 15-20 % от поръчките в строителството съдържат дискриминационни условия.
Проблемите с некачествените обществени поръчки идват от недостатъчно подготвената общинска администрация и липсата на информираност по европроектите, особено в по-малките общини, коментира при откриването на форума кметът на В. Търново Даниел Панов. Преподавателите по икономика започват обучение на кадри по разработването на проекти, каза областният управите проф. Пенчо Пенчев, който е ръководител на катедра “Стопанско управление” във ВТУ.
Интервю с Иван Бойков очаквайте в следващите броеве на “Янтра ДНЕС”.
Здравка МАСЛЯНКОВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ