Водачът на листата на ГЕРБ Мария Габриел: “Повече от всякога имаме нужда от нашите европейски ценности”

Публикувано на пт, 24 май 2019
312 четения

– Г-жо Габриел, какви ще бъдат вашите ангажименти, идеи и каузи в следващия мандат на ЕП?
– Каузата ми винаги е била, е и ще бъде силна България в обединена Европа. България, която е фактор при изготвянето на европейските политики и задаваща приоритети в европейския дневен ред. Представителите на ГЕРБ в европейските институции – премиерът Бойко Борисов в Съвета, аз като български еврокомисар и евродепутатите, сме показали във времето своята отговорност да работим така, че всеки гражданин да усеща ползите от европейските политики.
Оставам фокусирана върху образованието като наша ценност и придобиването на цифрови умения, сигурността и стабилността на ЕС с най-високо ниво на защита на личните данни, постигането на по-благоприятна среда за стартъпите. Искам опитът ми в европейската политика да продължи да е в полза на хората. Затова съм направила много конкретни предложения – нова програма “Цифрова Европа” с бюджет 9,2 млрд. евро, изпълняваме вече инициативата за безплатен интернет на обществени места, както и тази за платени стажове за студенти “Цифрова възможност”. Предложила съм също в рамките на Европейския социален фонд да има средства и за цифрови умения. По отношение на предприятията, амбицията ми е във всеки регион да има цифров иновационен хъб, за да им помогне при тестването на нови бизнес модели и внедряването на иновации. Ще продължа да работя също за запазване на Западните Балкани най-високо в дневния ред на ЕС – тема, която България зададе.
– Кои са основните предизвикателства пред обединена Европа в момента – бюрокрацията, мигрантският въпрос, евроскептицизмът?
– Европа се намира в ситуация, в която всички трябва да работим заедно, за да изберем вярната посока. А това е посоката на обединението и диалога, не на конфронтацията и разделението. Сега, повече от всякога, имаме нужда от нашите европейски ценности.
Предизвикателствата не са само тези, които изброихте. Бих откроила и въпроса за сигурността. Ключово е сътрудничеството между службите на държавите членки, за да постигнат по-добър обмен на данни за потенциални нарушители и радикализирани лица, които могат да представляват риск за сигурността на гражданите. Това ме води до следващото предизвикателство – отстояването на нашите християнски ценности, на културата и образованието, които в трудни времена крепят нашия европейски дух и идентичност. Трябва да направим повече и за динамизиране на икономиката ни с повече инвестиции и икономически свободи. Европа е дом на невероятни таланти, новатори и предприемачи и трябва да превърнем успехите им в достижения за всички. Трябва да останем фокусирани и върху социалното измерение и да превърнем европейския стълб на социалните права в реално работещ механизъм. Несъмнено не бива да изпускаме от поглед и миграцията -никой не може да влиза на територията на ЕС без знанието на съответните органи. Посланието е ясно: строго спазване на правилата за влизане в ЕС, а всеки на територията на ЕС трябва да зачита нашите ценности. Не на последно място предизвикателство пред нас е да превърнем Европа в истински глобален лидер на международната сцена.
– Реална заплаха за бъдещето на ЕС ли е надигащата се в Европа националнопопулистична вълна и нейното бъдещо представителство в европарламента?
– Бащите – основатели на ЕС, ни завещаха идеята, че без волята да се преодолее националният егоизъм Европа ще бъде обречена на непрекъснат конфликт. Споделям напълно тази идея. Нужна е решимост от всички ни да се ангажираме с нашите ценности за единство и солидарност. Популизмът не води до нищо добро. Популистите сочат с пръст проблемите, но не предлагат решения. И в това е разликата с нас, кандидатите на ГЕРБ и СДС. Досега показахме, че можем да носим отговорността да вземаме трудни и непопулярни решения, когато това е необходимо, макар това да ни носи понякога негативи. Важно е да имаме висока избирателна активност на тези избори, за да попречим на популизма и демагогията да вземат връх в Европейския парламент. След това би било твърде късно.
– Много се говори за избор – Европа на нациите или Европа на отечествата. Какъв е изборът на ГЕРБ и доколко тези две “алтернативи” могат да бъдат обединени безконфликтно?
– Нашият избор е Европа на единството и доверието, в която се вземат предвид националните специфики на всяка държава членка. Европа трябва да се грижи за големите, общите политики и да остави свободата на държавите членки да се грижат за други политики, които кореспондират тясно с тяхната национална реалност.
– Реални ли са опасенията за създаване на “Европа на 2 скорости” и попадането на България във втората писта?
– Скоростта на Европа определяме ние, нейните граждани, в това число българските. Всички можем да следваме европейската скорост – кой с по-малки крачки, кой с по-големи, ако останем обединени. Солидарността е онзи фундамент на ЕС, който не трябва да рушим. Само така ще имаме Европа, способна да влезе във всяко училище, предприятие, регион, земеделско стопанство.
Затова тези избори са толкова важни. Гласувайки масово, българите ще отправим послание, че сме решени да бъдем в центъра, а не в периферията на ЕС или във втората писта. Колкото повече граждани гласуват за европейското развитие на България, толкова по-силен глас ще има страната ни в европейските политики и процеси.
А особено сега, когато предстои гласуване на новия седемгодишен бюджет на ЕС, това е особено важно. Защитихме рекорден бюджет за България в размер на 18 милиарда евро. А това означава средства за селските региони, за младите фермери, за обвързано с производството подпомагане. Този бюджет е израз на доверието, което България и премиерът Борисов имат в Европа. От това каква българска делегация ще изпратим в Европейския парламент ще зависи до голяма степен да защитим договореното в окончателните преговори. Важно е да бъдем активни, за да защитаваме интересите на българските граждани. Направихме го по отношение на двойния стандарт при храните например. Ако сме обединени, ще има още много примери.
– Какво на практика означава да се отстоява националният интерес в Европейския парламент и възможно ли е той да влезе в противоречие с общоевропейските позиции по даден въпрос?
– Европейският парламент е гласът на гражданите на Европа. Представете си в този случай многобройните парламентарни групи, обединяващи национални партии, как отстояват националните интереси на своята страна. Не е никак лесна задача да се изправиш пред повече от 700 евродепутати и понякога, в разрез с твоята парламентарна група, да поставиш на масата въпрос, който е важен за твоята държава. Но сме го правили – Шенген, пакета Макрон, двойният стандарт при храните, общата селскостопанска политика, кохезионната политика. Така се отстоява национален интерес в рамките на общоевропейския – с единство, с диалог и силни аргументи. Ключът е в това България да говори в един глас в Европейския парламент. Тогава мнението ни се чува и уважава.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново