Тодор Колев, собственик на счетоводна къща: “Фирмите ще изпаднат в перманентна задлъжнялост”

Публикувано на пн, 7 ян. 2013
1882 четения

– Г-н Колев, според вас, счетоводителите, какви са плюсовете от въвеждането на единната банкова сметка?
– В огромното си желание да се европеизира, българското правителство и законодателство въвежда промени, които по същността си са изпълнени с добри намерения, но начинът, по-който се правят, предизвикват напрежение, хаос и чувство за несигурност. Въвеждането основно на една, но те реално са две сметки (по едната се плаща само за доброволното задължително пенсионно осигуряване) за плащане на задълженията към републиканския бюджет, е чудесна и от много години желана, поне за мен, идея. С единната сметка на фирмите се спестяват пари за банкови такси от многото платежни, например за малка фирма това ще доведе до годишна икономия от 200-240 лева. От много години данъчно задължените лица нямат право да си плащат задълженията към държавата, без да ползват услугите на банките. Да не коментирам, че в сградите на НАП невинаги е офисът на банки, които са с най-ниски такси за превода, а понякога таксата е в пъти по-голяма от задължението, което се плаща. С единната сметка се елиминират техническите грешки, които често се правеха до сега – задълженията по един параграф да са платени по друг, задължения по ЕГН да са платени по БУЛСТАТ, грешки при банковите преводи. Това водеше до безкрайни разходки до счетоводството на НАП, до банките, издаване на различни документи и придружаващи писма, докато се изчисти грешката, а в края на краищата тези пари са в държавния бюджет. Сега значително по-лесно ще се коригират задълженията.
– Системата на данъчните блокира.
– Хаосът в софтуерния продукт на данъчните не е от скоро и на всеки се е случвало да го върнат от НАП с отговора “СУПА-та не работи”. Обещанието, че ще можем да ползваме данъчно-осигурителната информация поне един месец преди промените, за да ги разучим, пропадна. Реално новостите бяха публикувани в сайта на НАП на 15 декември. На 18 декември вече имаше промени на промените. За пореден път българският счетоводител трябваше по време на празници да бъде обременен с търсене на доказателства от 2008 г. насам, че фирмата, която обслужва, няма задължения, посочени в информационната система на НАП. Започна трескаво писане на уведомления, молби с приложени към тях доказателства, че фирмата няма задължения. Счетоводителите от НАП също бяха подложени на голям стрес.
– Бизнесът и счетоводителите се опасяват, че с едната данъчна сметка, с която се погасяват задълженията по давност, ще се появят проблеми и може да се стигне дори до дерегистрация по ДДС на фирми, което ги изхвърля от пазара?
– В данъчно-осигурителна информация (ДОИ) са посочени само задълженията – много подробно и аналитично с начислените лихви. Няма информация за надплатените суми. Ако заедно с всички задължения в ДОИ имаше и ред надвнесени суми, а в повечето случаи те съвпадат със задълженията, голяма част от предколедното напрежение нямаше да го има.
Сериозното ми притеснение е, че фирмите ще изпаднат в перманентна задлъжнялост към държавата. Много от задълженията от 1 януари 2008 г. към днешна дата, които ще се покриват с единната сметка, са грешки. ДОИ, която по-рано проверявахме в НАП за фирмите, много често се променяше, без клиентите ни да са извършвали някакви плащания. Това поражда безпокойство във верността на информацията, която от тук нататък ще получаваме.
Много честа практика е, след като си извадиш удостоверение за липса на задължения към определена дата и документът е подписан и подпечатан със зеления печат на НАП, след няколко месеца, когато се поиска ново удостоверение, да се окаже, че данъчно задълженото лице има задължения или неподадени декларации за минал период, които не са съществували при получаване на предното удостоверение. Всичко това поражда основателни съмнения, да не казвам паника, че с новата сметка при липса на конкретика ще вкарат фирмите в перманентни задължения. Трябва веднъж издаден документ за липса на задължения към дата, да не може да бъде променян.
Непрекъснатото излизане на стари задължения реално може да докара фирмите до дерегистрация по ДДС. Внасяте ДДС за януари 2013 г. Обаче с тези пари ви прихващат появило се старо задължение. Това се повтаря и следващия месец. Според закона, ако не си платите ДДС, НАП може да ви дерегистрира. Това ви изхвърля от пазара и предварително ви обрича на фалит – не може да се явите на обществена поръчка, ставате нежелан търговски контрагент.
– Има ли опасност заради чистене на стари задължения служителите в дадената фирма да останат без осигуровки?
– Не очаквам да има проблем. Данъчните задължения на фирмата към държавата не влияят върху пенсионирането и правата на персонала. Важното е дължимите осигуровки и размерът им да са описани в ежемесечните декларации, които фирмите подават. Неплащането им от работодателя не лишава хората от социални права.
Здравка МАСЛЯНКОВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново