Срещу контрабандата – всеки склад за дърва с камери на входа и изхода

Публикувано на вт, 23 февр. 2016
1904 четения

Горският инспектор Александър Недялков (вдясно) проверява видеосистемата.

Инж. Николай Николов

25 обекта сами затвориха, излиза скъпо да ги оборудват с видеонаблюдение

Според промени в Закона за горите от 1 януари 2016 г. в цехове и складове за преработка и съхранение на дървесина се въвежда изискването да бъдат снабдени със системи за видеонаблюдение, които да работят непрекъснато, да следят входа и изхода на обектите и по всяко време да отчитат дейността, обяснява инж. Николай Николов, директор на РДГ във Велико Търново, по време на съвместна проверка с журналисти. Изисква се картината да е ясна, за да се четат видът и номерата на автомобилите, влезли и излезли от складовете, и след това да се прави паралел с дневниците, където собствениците са длъжни да записват всеки товар. Видеонаблюдението трябва да запазва информацията три месеца и по всяко време да я предоставя на контролните органи от РДГ. Отказът се наказва с глоба.

370 обекта за дървесина има на територията на горската дирекция,

но 25 от тях сами затвориха, защото им е скъпо да се оборудват с видеонаблюдение, отчита директорът. Освен това всички камиони за превоз на дървесина трябва да имат GPS устройства, които се регистрират в дирекцията. Липсата им е нарушение. Наистина имаше гратисен период за оборудване с камери и устройства, но той свърши. А предишните проверки показват, че са поставени камери без видимост да дадат информация за транспортните средства и особено за номерата. При други обекти видеосистемите не осигуряват тримесечно съхранение на информацията, а при трети – камерите не са насочени към входа и изхода на склада или не са достатъчен брой и не се вижда кой влиза и излиза. Въпреки това на този етап издаваме само предписание, без да глобяваме, отбелязва инж. Николов.

Глоба от 50 до 5000 лв. грози склад, който няма камера и GPS за камионите

Докато директорът обяснява новите мерки срещу контрабандата на дървесина, стигаме до първия цех за преработка и търговия на обли трупи, който се намира на Беляковско шосе във Велико Търново. В канцеларията горският инспектор Александър Недялков проверява системата за видеонаблюдение, записан ли е в дневника превозът на трупите в произволно избрани дни, има ли издадени превозни билети. Всичко това се сравнява с информацията на камерата, която обаче работи денонощно и записва всеки, който влиза и излиза от обекта. Така може да бъде открита и незаконна дървесина, неотчетена в дневника. Проверката обаче показва, че системата за видеонаблюдение работи съгласно изискванията на закона, камионите се идентифицират, информацията се съхранява постоянно и може да бъде предоставена, отчита инж. Николов.
През това време собственикът на цеха Цанко Стоянов коментира, че тези нововъведения няма да ограничат кражбите на дървесина, защото, който си е крал, пак ще си краде. Системата за видеонаблюдение ми струва 1900 лв., отделно за GPS устройствата още 1000 лв. и всеки месец по 100 лв. за поддръжка на техниката, пресмята Стоянов. Той се оплаква, че по-рано фирмата му участвала на търгове за готов добит материал, а сега трябва самата тя да се занимава с дърводобив, за да се снабди със суровина за преработване. За нас това е трудно, казва собственикът. И добавя, че система за видеонаблюдение фирмата му имала и преди и по този начин Стоянов си следял цялата дейност в цеха. При мен няма кражби и не може да има. Аз съм на пазара от 90-те години на миналия век, казва собственикът.
Продължаваме проверката. Пристигаме в склад за продажба на дърва за огрев пак във Велико Търново, където фургон е канцелария. Оказва се, че система за видеонаблюдение има, но с нея може да работи само собственикът, а той отсъства. В случая ще му издадем предписание да ни предоставят запис на информация от монтиране на системата, за да се сравни дейността, записана в дневника, казва инж. Николов. И допълва, че ако се случи техниката да се повреди, до 30 минути от установяване на повредата, чрез sms фирмата трябва да ни уведоми за настъпилите промени. След отстраняване на повредата също ни изпращат sms. Ако няма такова уведомяване при нас, собственикът се санкционира, че видоинаблюдението е било прекъснато. И уточнява, че във Велико Търново фирмите за преработка и търговия с дървесина са 20, но горските инспектори ще проверяват всички такива обекти на територията на РДГ, която обхваща областите Велико Търново и Габрово.
Третият склад за търговия на дърва за огрев се намира в кв. “Чолаковци”. Оказва се, че има система за видеонаблюдение, но камерите са поставени така, че не се виждат номерата на камионите, затова трябва да се преместят. Най-добре е устройствата да бъдат монтирани на пилон и да бъдат покрити, за да се вижда целият обект, предлага директорът. И допълва, че сега дирекцията ще издаде предписание за нов монтаж на камерите и ако това не бъде изпълнено, следва санкция. Но собственикът на склада Станимир Дойнов се оправдава, че ако премести видеонаблюдението, ще заснема не само транспорта на фирмата, но и този на магистралния път и това бил мотивът за сегашното позициониране. Самият хард на системата няма такава голяма памет. Дойнов се оплаква още, че търговията на дърва за огрев е в застой, а един кубик сега струва 80 лв., като транспортът е безплатен. С 15 лв. е поскъпнало отоплението от миналата година, отчита търговецът. И веднага уточнява, че цената зависела от дърводобивните фирми.

Инж. Николай Николов: За 2015 година са
съставени 570 акта за нарушения в горите

За миналата година имаме 570 акта за нарушения в горския бизнес, в сравнение с предходната година те са с 69 повече, отчита директорът на РДГ. Основно нередностите са за сеч, извоз, транспорт и разпореждане с незаконно добита дървесина, както и през последните години. Издадени са 308 наказателни постановления, като са наложени глоби, имуществени санкции и обезщетения за 36 500 лв. Събираемостта е твърде скромна, едва14,5 процента. Причината е ясна – голяма част от нарушителите са безработни и трудно се събират наложените глоби и обезщетения. Конфискувани са също 30 куб.м строителна дървесина и 470 кубика дърва за огрев.
Има и съставени актове на лесовъди на частна практика – 46 от тях са на техник – лесовъди, 18 на инженер лесовъди, а други 8 са на служители от горските стопанства. За три нарушения има и отнети лицензи на 5 лесовъди на частна практика – 2-ма инженери и 3-ма техници. Лесовъдите не са упражнили достатъчен контрол за дейността в горите и са издавали позволителни за сеч в нарушения на нормативната уредба.
Най-много са нарушенията в общините Павликени, Сухиндол, Стражица, Майско, предимно където има ромско население, подчертава шефът на РДГ. Секат се немаркирани дървета и се навлиза в съседни имоти. При транспорта са засечени камиони без превозен билет, а също и немаркирана дървесина.
Що се отнася до лова, то са съставени 9 акта за нарушения, които са основно за ловуване без разрешително и с незаверен ловен билет. Конфискувани са 4 ловни оръжия. Все още не са открити извършителите на най-големия бракониерски лов досега, когато бяха убити 4 благородни елена, 3 кошути и 1 теле.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново