Посланикът на Русия Анатолий Макаров пред “Янтра ДНЕС”: “Никога не съм се чувствал толкова добре извън Русия като тук, в България”

Публикувано на пн, 19 февр. 2018
640 четения

Руският посланик разгледа музей “Възраждане и Учредително събрание” и се подписа в книгата с впечатления. С него бяха генералният консул на РФ в Русе Андрей Громов, кметът Даниел Панов, областният управител проф. Любомира Попова, председателят на ОбС Венцислав Спирдонов и др.

Посланикът на Руската федерация в България Негово Превъзходителство Анатолий Макаров бе специален гост на тържествата по повод на 140-ата годишнина от Освобождението на България във Велико Търново. Той дойде по покана на в. “Янтра ДНЕС” и участва в официалното откриване на изложбата “Търново, Освобождението и Възкресението на България”. Тя е подредена в музей “Възраждане и Учредително събрание”, а сред ценните експонати е копие на Самарското знаме, което за първи път гостува в старата столица. Търновци и гостите на града могат да видят националната светиня благодарение на “Янтра ДНЕС”.

– Ваше Превъзходителство, в исторически план Русия винаги е била страна с огромно влияние върху световната политика. Как се отстояват позициите на Велика сила в епоха на глобализация, световен тероризъм и бежанска вълна?
– Знаете ли, съвсем наскоро на форума “Лидери на Русия” министърът на външните работи Сергей Лавров произнесе една фраза, която най-добре от всичко описва нашия подход към световната политика: “силата на Русия е в истината”. Така е било и през XIX век, когато император Александър Втори е тръгнал в защита на угнетените братски славянски народи на Балканите. Така е и сега, когато ние водим жестока и безкомпромисна борба с терористите в Сирия, изключваща каквито и да е съмнителни двойни стандарти. Затова даже пред лицето на съвременните предизвикателства Москва продължава последователно да се обявява за върховенство на правата, главна роля на ООН в международните дела и неприкосновеност на държавния суверенитет.
– 140 години след Руско-турската освободителна война и 139 години след установяване на дипломатически отношения между България и Русия, на какъв етап се намират българо-руските връзки и как виждате тяхното бъдещо развитие?
– За изминалите 140 години руско-българските отношения действително минаха през много перипетии. Навярно сега не се намираме на най-добрия етап, но затова пък точно знаем към какво се стремим. Една от най-важните задачи сега е възобновяването на политическия диалог на най-високо ниво, защото именно той дава мощен тласък на работата по всички направления. Иска ни се в пълна степен да се реализира потенциалът в търговско-икономическата сфера, в областта на сътрудничеството в енергетиката. Но най-важното е усилията да не бъдат едностранни, за да може взаимодействието да бъде на взаимноизгодна и равноправна основа.
– От кого зависи дали руският президент Владимир Путин ще дойде на официално посещение в България?
– Първо, това зависи от волята на руския народ – знаете, че на 18 март ни предстоят президентски избори. Докато не станат известни резултатите, не можем да говорим за никакви международни контакти на бъдещия глава на руската държава. Второто, разбира се, е необходимата съдържателна пълнота на една потенциална визита. А това вече е обща грижа на руския и българския бизнес, на нашите министерства и ведомства – за една визита трябва да има теми за разговор, документи за подписване. Така че всеки реализиран проект, всяка нова успешна крачка – това е принос за едно бъдещо посещение.
– Ясна ли е вече програмата за визитата на Руския патриарх Кирил за националния празник на България 3 март?
– Програмата на Московския и Всеруски патриарх Кирил в момента се уточнява, но вече е напълно ясно, че той ще посети Шипка – това знаково и да го кажем направо свято място за нашите народи и София, където на 3 март ще бъдат основните тържества. Струва ми се, че това е своевременна и показателна визита, затова нека я възприемаме като добър знак и благословение за светло бъдеще на руско-българското сътрудничество.
За празника от Русия ще пристигне парламентарна делегация по покана на Народното събрание на България, гости от военноисторическото дружество, много представители на обществено-политическия живот на Русия.
– Ще коментирате ли изказването на българския премиер, че в живота си човек не може да избира две неща – родителите си и руския президент, а говорителят на руското външно министерство му отговори с покана за руско гражданство?
– Това е просто политическа шега (смее се). Бойко Борисов показа, че има желание да направи стъпки за възстановяването на взаимноизгодното сътрудничество между България и Русия и ние го приветстваме. Останалото беше политическа шега.
– Традиционно отношенията между българския и руския народ са много добри. В състояние ли е нещо да ги застраши?
– Каква заплаха може да има за нашите отношения? Ние имаме обща история, имаме даже един Бог с вас, имаме обща култура, имаме обща азбука, която са ни дали Кирил и Методий. Не виждам други възможности, освен да вървим напред заедно. Смятам, че това е главното, което сме длъжни да правим сега. Твърде много общи неща имаме, за да се разделяме, и според мен перспективите са светли. Уверен съм в това и затова съм като руски посланик в България.
– В какви области могат да си сътрудничат Русия и България?
– Първо, в развитието на туризма. Знаете колко руски туристи идват тук, м.г. бяха 600 000 и цифрата продължава да расте. Хората идват тук, защото прекрасно разбират българите, чудесно се адаптират тук. За нас е важно да се чувстваме комфортно тук, това важи и за мен като посланик. Никога не съм се чувствал толкова добре извън Русия като тук, в България, в толкова комфортни условия. Не е само туризмът, а също и енергетиката. Има съвместни проекти, по които можем да работим заедно и ще го правим. Аз знам, че Бойко Борисов е заинтересован от това и има конкретни проекти, които ще развиваме.
– Как се чувствате като посланик на Русия в България? Каква е вашата лична кауза на дипломат в нашата страна?
– Ще бъда честен с вас – така комфортно като тук никъде другаде още не съм се чувствал. Но това не е странно, ако се замислим колко много неща ни свързват. Общата вяра, бойното братство, славянските корени. Тези връзки не е толкова просто да бъдат разрушени, колкото и нашите неприятели да се стараят. Затова и своята мисия виждам в това – нашите контакти на всички нива само да се укрепват и умножават. Аз съм уверен, че това е важно и за Русия, и за България.
Анатоли ПЕТРОВ
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново